کد مطلب: 39114| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۶ ۱۱:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
کرباسچی: روحانی استعفا بدهد يا از خواب سنگین بیدار شود

جهانگیری از ما «تبری جسته» است!

کرباسچی: روحانی استعفا بدهد يا از خواب سنگین بیدار شود

سیاسی - ایران نیوز 24: در حالی که در ماه‌های گذشته درگیری‌ها بین اعضای حزب کارگزاران سازندگی و حزب اعتدال و توسعه، دو حزب حامی حسن روحانی، علنی‌تر شده، غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران از عملکرد دولت حسن روحانی انتقاد و موضوع استعفای او را مطرح کرده است.

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ضمن انتقاد شدید از عملکرد دولت گفته است که آقای روحانی «می‌تواند به عنوان یک قهرمان کنار برود»، اما اگر استعفای خود را به مصلحت کشور نمی‌داند، باید «از این خواب سنگین برخیزد و باید روشن و شفاف با مردم روبه رو شود».

غلامحسین کرباسچی در مصاحبه با شماره مهرماه ماهنامه «اندیشه پویا» درباره استعفای حسن روحانی گفت: «تصمیم سختی است. او اگر نمی‌تواند کاری کند می‌تواند به عنوان یک قهرمان کنار برود و بگوید ایها الناس من می‌خواستم کاری کنم نشد، به دیوار بسته خوردم و حالا کنار می‌روم. این ممکن است کمک کند که اگر او قهرمان نیست حداقل منفور هم نشود».
کرباسچی در عین حال افزود که اگر آقای روحانی معتقد است کناره‌گیری‌اش «به نفع مصالح ملی کشور نیست»، باید تلاش کند که «روشن و دقیق حرکت کند». وی تاکید کرد: «آقای روحانی باید از این خواب سنگین برخیزد و باید روشن و شفاف با مردم روبه رو شود». سخنان کرباسچی در حالی بیان شده که پیش از این درخواست برای استعفای آقای روحانی از طرف مخالفان دولت او و از موضع متفاوتی با مواضع اصلاح‌طلبان مطرح شده بود. برخی از نمایندگان اصول‌گرای مجلس از جمله امیرخجسته تهدید کرده‌اند که اگر دولت نتواند مشکلات اقتصادی را حل کند، نمایندگان عدم کفایت رئیس‌جمهوری را پیگیری خواهند کرد.محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری سابق ایران، نیز خواستار استعفای حسن روحانی و برادران لاریجانی از ریاست قوای مجریه، مقننه و قضائیه جمهوری اسلامی شده است. حسن روحانی اما روز چهارشنبه ششم تیرماه با اشاره به شرایط اقتصادی کشور و تشدید تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه تهران گفته بود که «دولت نه استعفاء می‌دهد و نه کنار می‌کشد.
دبیر کل حزب کارگزاران سازندگی در این مصاحبه همچنین گفت که عملکرد دولت حسن روحانی آن چیزی که او و همفکرانش تصور می‌کردند، نبوده است. وی در عین حال اعلام کرد که بعد از رد صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی «تنها راه ما حمایت از آقای روحانی بود». به گفته کرباسچی، برخی از انتقادها به آقای روحانی در سال ۹۲ نیز مطرح بود از جمله اینکه او «نوعی خصلت سنگین وزنی در امور اجرایی دارد». وی تاکید کرد که آقای روحانی یک «مدیر نشسته است»، در حالی که رئیس‌جمهوری باید «یک مدیر ایستاده و اجرایی فعال در صحنه باشد».
 
کرباسچی همچنین گفت که موضوع رفع حصر سران جنبش سبز «اولویت حسن روحانی نبود و او «فقط» به موضوع سیاست خارجی توجه کرد. وی تاکید کرد که دولت «حتی در زمینه اقتصاد هم غیرکارشناسی عمل کرد». دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی گفت که باید به دولت «نهیب زد تا از این خواب سنگین بیدار شود».پس از خروج آمریکا از برجام و به هم ریختن وضعیت بازار ارز و سکه، انتقادها از عملکرد دولت آقای روحانی بالا گرفته است. همچنین طرح‌های دولت برای کنترل بازار ارز شکست خورده است.
جهانگیری از ما «تبری جسته» است
دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی درباره اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس‌جمهوری گفت: «اول ببینیم آقای جهانگیری، معاون اول کارگزارانی است یا معاون اول خودش. متاسفانه اداره کشور ما اداره حزبی نیست».وی تاکید کرد که اگر آقای جهانگیری بخواهد حزبی عمل کند، «نهادها و مجموعه‌ها و حتی خود آقای روحانی به او ایراد می‌گیرند که چرا حزبی عمل می‌کنید؟ او می‌گوید اگر خدمتی از من ساخته است با این شرایط است که حزبی نباشم و اعلام می‌کند که در جلسه حزب شرکت نمی‌کنم».
وی در پاسخ به این سئوال که «پس شما از آقای جهانگیری تبری می‌جوئید»، گفت: «واقعیت این است که آقای جهانگیری از ما تبری جسته ...و اعلام کرده من در شورای مرکزی حزب نیستم ما در کشور متاسفانه هنوز به این نتیجه نرسیده‌ایم که کشور را باید احزاب اداره کنند نه اشخاص».

کد مطلب: 39114| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۲۶ ۱۱:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب