کد مطلب: 38954| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۲ ۱۲:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
جان کری مدعی شد: نامه محرمانه بشار اسد برای مذاکره با اسرائیل

جان کری مدعی شد: نامه محرمانه بشار اسد برای مذاکره با اسرائیل

بین الملل - ایران نیوز 24: جان کری در کتاب خاطراتش مدعی شد بشار اسد سال ۲۰۱۰ در نامه‌ای محرمانه به اوباما از او خواسته بود برای ازسرگیری مذاکرات با اسرائیل درباره بلندی‌های جولان پادرمیانی کند.

جان کری در کتاب خاطراتش مدعی شده است که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه، سال ۲۰۱۰ در نامه‌ای به باراک اوباما، رئیس جمهور وقت آمریکا، پیشنهاد کرده بود تا گفتگو‌های صلح با اسرائیل از سر گرفته شود. این نامه در اختیار بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، قرار داده شده بود.روزنامه اسرائیلی «هاآرتز» به بخشی از کتاب وزیر خارجه سابق ایالات متحده اشاره می‌کند که نوشته: «اسد از من پرسید برای رود به مذاکرات جدی صلح چه باید بکند، به این امید که بازگشت بلندی‌های جولان را که سوریه در جنگ ۱۹۶۷ با اسرائیل از دست داد، پس بگیرد.

جان کری ادامه می‌دهد: «به او گفتم اگر جدیت دارد، باید یک پیشنهاد خصوصی مطرح کند. او پرسید چگونه باید باشد، من نظرم را با او در میان گذاشتم. او به مشاور ارشدش دستور داد پیش نویس یک نامه از اسد به رئیس جمهور اوباما را تهیه کند. وزیر خارجه سابق آمریکا می‌گوید اسد در نامه اش به طور ویژه از اوباما خواست تا از شروع دوباره مذاکرات صلح با اسرائیل حمایت کند و پیام داد که «سوریه مایل است گام‌هایی را در عوض بازگرداندن جولان از اسرائیل بردارد.

اندکی پس از دیدار با اسد، جان کری عازم سرزمین‌های اشغالی شد تا موضوع را به نتانیاهو اطلاع داد. کری می‌گوید نخست وزیر اسرائیل «از این که اسد می‌خواست تا این اندازه، که خیلی بیشتر از سابق بود، پیش بیاید شگفت زده بود.دولت اوباما در تلاش برای سنجیدن جدیت اسد از او خواسته بود تا «اقداماتی اعتمادساز» نسبت به آمریکا و اسرائیل در پیش بگیرد که توقف ارسال سلاح به حزب الله لبنان بخشی از آن بود، اما به گفته کری اسد در نهایت نتوانست به وعده اش عمل کند.

نامه اسد یک سال پیش از آغاز جنگ داخلی سوریه نوشته شده بود و تعامل میان سوریه و اسرائیل با میانجیگری آمریکا تا اوایل سال ۲۰۱۱ ادامه داشت، اما در نهایت دو طرف نتوانستند به راه حلی سیاسی دست پیدا کنند. این اظهارات کری در حالی مطرح می‌شود که بنیامین نتانیاه ۲۳ ماه اوت گذشته در گفتگو با رویترز اظهار داشت امیدش را برای شناسایی بلندی‌های جولان به عنوان سرزمینی اسرائیلی از سوی آمریکا، از دست نداده است. بلندی‌های جولان از سوی سازمان ملل متحد و قدرت‌های جهانی به عنوان خاک سوریه که در اشغال اسرائیل قرار دارد شناخته می‌شود.

کد مطلب: 38954| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۱۲ ۱۲:۱۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب