کد مطلب: 38867| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۶ ۱۲:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
روحانی باخت؟!

واکنش‌ها به جلسه سوال از رییس‌جمهور؛

روحانی باخت؟!

سیاسی - ایران نیوز 24: جلسه طرح از حسن روحانی رییس جمهور در مجلس شورای اسلامی و پاسخ‌های او به سوالات نمایندگان با موجی از واکنش‌های منفی از سوی مردم و فعالان سیاسی و اجتماعی روبه رو شده است.

در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی طرح سوال از رییس جمهوری در ۵ محور بررسی شد. طراحان سوال سوالات خود را تشریح کردند و حسن روحانی توضیحات خود را ارائه کرد. در پایان این جلسه نمایندگان از پاسخ‌های روحانی به چهار سوال درباره "قاچاق"، " کاهش بیکاری "، "رکود اقتصادی"، "افزایش نرخ ارز" قانع نشدند. نمایندگان مجلس از توضیحات روحانی درباره "برجام و تحریم‌های بانکی" قانع شدند.

حالا مجلس باید بررسی کند که آیا قانع نشدن نمایندگان از توضیحات رییس جمهور به دلیل نقض قانون از سوی او بوده است یا خیر؟ اگر این نقض قانون صورت گرفته باشد مجلس سوال از رییس جمهور را به قوه قضائیه ارجاع می‌دهد. اگر مجلس تشخیص دهد نقض قانون صورت نگرفته است ماجرای سوال تمام شده است و به قوه قضائیه ارجاع نمی‌شود. گفته می‌شود مجلس شورای اسلامی تا یکشنبه هفته آینده نظر خود در این رابطه را اعلام می‌کند. اگر قوه قضائیه هم نقض قانون را تائید کند، پس از آن راه برای استیضاح رییس جمهور باز می شود. اما در پی نشست امروز واکنش‌های فراوانی در فضای مجازی به سخنان روحانی مطرح شد. همانگونه که پیش از این پیش بینی شده بود، حسن روحانی نتوانست برنده از مجلس شورای اسلامی خارج شود.

بسیاری از مردم و فعالان سیاسی از صبح امروز به نقد سخنان روحانی پرداخته اند. منتقدانش می‌گویند سخنان روحانی نشان داد که او هیچ توضیحی برای وضعیت اقتصادی کشور ندارد. علی نادری سردبیر سابق سایت رجانیوز نزدیک به جبهه پایداری در توئیتی نوشت: « ناگفته‌های روحانی که با آن یک ماهی هست همه را تهدید می‌کنند، همان حرف‌های تکراری و همیشگی او بود. حق داشت که از طرح سوال از رئیس جمهور در مجلس ناراحت باشد؛ چون اساسا برای سوالات و مشکلات جدی مردم پاسخی ندارد. " اپوزیسیون خارج نشین نیز از سخنان روحانی انتقاد کردند. برخی از آنها سخنان رییس جمهور را "سراسر فرافکنی" خواندند.

در همین رابطه مرتضی کاظمیان تحلیلگر مسائل سیاسی در شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور گفت: "روحانى هم چوب اکثریت مجلس را خورد، و هم پیاز افکار عمومى را. تفسیر نادرست و ارزیابى دور از واقع. او از ریشه اعتراض‌های دی‌ماه گذشته و مقصر دانستن مردم، و نیز تلاش بی‌حاصل او برای همراه‌ساختن اکثریت مخالف مجلس، روحانی را از این‌جا مانده و از آن‌جا رانده ساخت. اشتباه در اشتباه.

اما احمد زید آبادی از موضع متفاوتی به ماجرا نگاه کرده است. او هم نمایندگان را نقد کرد و هم روحانی را، زیدآبادی معتقد است: «نمایندگانی که در حین نطق رئیس جمهور توان لحظه‌ای ساکت نشستن و تحمل شنیدن را ندارند و دائم با موبایل یا با یکدیگر حرف می‌زنند؛ روی چه حساب و کتابی باید قادر به حل معضلات این کشور باشند؟ این ناتوانی از سر و روی‌شان می‌بارد؛ چه نیازی است آن را به پشت پرده نسبت دهیم. رئیس جمهوری که موانع و معضلات رسمی و علنی کارآمدی دولت خود را نادیده می‌گیرد و تصویری "دل خوشکنک" از اوضاع ترسیم می‌کند؛ خود مانع تحرک خود است؛ بنابراین، اصلاً نوبت به پشت پرده نمی‌رسد که بخواهیم آن را عامل ناکارآمدی آن تلقی کنیم!»

دیدگاه اصلاح طلبان و حامیان دولت

اما در میان اصلاح طلبان نیز سخنان روحانی منتقدان زیادی دارد. بسیاری معتقدند روحانی در مجلس فرصت سوزی کرده است. مصطفی تاج زاده در این باره نوشت: «روحانی می‌توانست با تبیین علل و عوامل اصلی مشکلات کشور گام بلندی در جهت رشد آگاهی‌های عمومی بردارد و مشارکت ملت را برای حل معضلات، خنثی‌کردن کارشکنی‌های دولت پنهان و طمع‌ورزی ترامپ جلب کند. رای منفی مجلس نشان داد نگفتن حقایق رقیب را جری و مردم را ناامید می‌کند.

محسن بیات زنجانی فعال سیاسی جوان اصلاح طلب، به مجلس انتقاد کرده است. او نوشت: «سؤال از رئیس‌جمهور جزو آن بخش از قانون است که باید به آن بالید؛ اصولا هر بخشی از قانون که مسؤولین را به پاسخگوئی وادار کند شایسته تجلیل است لیکن باید از مجلس پرسید ورود به بحث مؤسسات‌مالی و تسویه حساب‌های آن‌ها از جیب ملت صلاح نبود یا وقت به آن نرسید؟! مینا ورشوچی فعال سیاسی هوادار دولت نیز معتقد است: «مجلس هرچه در توان دارد در تخریب دولت انجام میدهد وقتی دولت درمقام پاسخگویی قرار می گیرد توصیه به سکوت می‌شود.»

 حسام الدین آشنا مشاور رییس جمهور نیز از همین موضع در توئیتی به محدودیت روحانی برای پاسخگویی به سوالات اشاره کرد و نوشت: «روحانی یکبار دیگر هزینه حفظ آرامش و عدم ایجاد تنش را پرداخت. سر خم می‌ سلامتدر این بین برخی نیز به دفاع از سخنان روحانی پرداخته اند. کاربری در این باره نوشته است: "روحانی بر خلاف احمدی‌نژاد قاعده‌ی بازی رو به هم نزد. سعی کرد به جای فرافکنی و ادای افشاگری درآوردن به هر سوال پاسخ همون سوال رو بده؛ طبیعیه که این پاسخ‌ها به درد نمایندگانِ پوپولیستِ مردمِ پوپولیست پسند نمیخوره ... "
آیا مجلس وارد فاز استیضاح می‌شود؟

بخش از واکنش‌ها به اتفاقات امروز مجلس مربوط به این مسئله است که آیا مجلس در ادامه کار وارد فاز استیضاح می‌شود؟ سوال بسیار جدی که باید دید نظر مجلس درباره قانع نشدن نمایندگان از پاسخ‌های رییس جمهور چیست؟ آیا مجلس موضوع را به قوه قضائیه ارجاع می‌دهد یا خیر؟

احمد توکلی در این باره معتقد است: "من فکر نمی‌کنم که فضای مجلس به سمت طرح استیضاح رئیس‌جمهور پیش برود و احتمالاً در همین حد باقی خواهد ماند. " او افزود: «این رای مجلس باید این پیام را به دولت که هم در سیاست‌هایش دقت بیشتری را به کار ببندد و به انتقاد‌ها بیشتر توجه کند و هم اینکه دولت برای به کارگیری افراد تواناتر تلاش کند.»

 عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: "جا دارد نمایندگان سوال‌کننده همت کنند و به دولت کمک کنند تا در اصلاحات موفق شود. " بهروز نعمتی نماینده تهران و از نمایندگان نزدیک به علی لاریجانی  گفت: "فعلا موضوع ارجاع سوال از رییس جمهور به قوه قضاییه مطرح نیست." اما داود حشمتی روزنامه نگار در این باره از زاویه دیگری مسئله را دیده است. او در توئیتی نوشت: «با قانع نشدن مجلس از پاسخ‌های روحانی، سئوال به قوه قضائیه و بعد به مجلس باز می‌گردد تا روحانی استیضاح شود.

هدف اصولگرایان برانداختن روحانی نیست. استراتژی ساختن یک «رئیس جمهور ضعیف» است که تا همین جای کار هم برنامه را به درستی به پیش بردند.»

 کاربری به نام نجفی تهرانی هم نوشته است: «با حذف دو وزیر و قانع نشدن نمایندگان از پاسخ زمینه برای استیضاح وی فراهم شد و اقتدارگرایان گام به گام بسوی تسخیر پاستور پیشروی می کنند. اصلاح طلبان هم هیچگونه استراتژی روشنی برای این وضعیت ندارند. دولت روحانی امروز در بدترین و ضعیف‌ترین وضعیت طی دو دوره قرار گرفته است.»
 

 


 

 

کد مطلب: 38867| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۶ ۱۲:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب