کد مطلب: 38831| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۴ ۹:۹:۱۰| نسخه چاپی
آمریکا بشار اسد را به حمله نظامی تهدید کرد

آمریکا بشار اسد را به حمله نظامی تهدید کرد

بین الملل - ایران نیوز 24: همزمان با نزدیک شدن حمله نیرو‌های دولتی سوریه برای بازپس گیری استان ادلب، که آخرین پایگاه مهم معارضان است، آمریکا بشار اسد را به حمله نظامی تهدید کرد.

در آستانه عملیات نظامی دولت سوریه برای بازپس‌گیری استان ادلب، آمریکا و روسیه در خصوص استفاده از سلاح شیمیایی در سوریه و مداخله نظامی غرب به یکدیگر هشدار‌هایی داده‌اند. تنش‌ها بین دو طرف زمانی بالا گرفت که جان بولتون، مشاور امنیت ملی آمریکا، به همتای روسی‌اش نیکولای پاتروشف گفت: آمریکا اطلاعاتی دارد که بشار اسد، رئیس‌جمهور سوریه، ممکن است برای بازپس‌گیری استان ادلب از شورشیان از سلاح شیمیایی استفاده کند.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از چهار منبع آگاه از گفتگو‌های بولتون مدعی شد بولتون در جلسه پنج ساعته با همتای روسی‌اش در ژنو گفته آمریکا آماده است تا در واکنش به استفاده از سلاح شیمیایی به شکل "زورمندانه" پاسخ دهد. گفتنی است در روز‌های اخیر ارتش سوریه برای تسخیر آخرین پایگاه مخالفان، تانک‌ها و نیرو‌هایی در اطراف ادلب در شمال غرب سوریه مستقر کرده است.

روز شنبه وزارت دفاع روسیه در پاسخ به هشدار آمریکا گفت: واشنگتن با شورشیان مرتبط با القاعده که در حال تدارک یک بهانه برای مداخله دیگر غربی هستند، همکاری می‌کند. در آوریل ۲۰۱۷ و سال بعدی، آمریکا در واکنش به استفاده ادعایی از سلاح شیمیایی در سوریه به این کشور حملات موشکی انجام داد.

اکنون بنا به گفته منابع آگاه، بولتون گفته هر گونه اقدام جدید آمریکا، این بار قوی‌تر خواهد بود. سرگئی ریابکوف، معاون وزیر خارجه روسیه روز شنبه گفت:" ما به واشنگتن درباره یک ماجراجویی نظامی دیگر (در سوریه) هشدار می‌دهیم. زمانی که امور بر وفق مراد آمریکا و متحدانش پیش نمی‌رود، فتنه‌انگیزی‌های جدید آماده می‌شوند". به گزارش بلومبرگ، در حالی که گفتگو‌های ژنو میان آمریکا و روسیه، یک تحول جدید و خطرناکی را در جنگ سوریه رقم زد، در این گفتگو‌ها امکان همکاری دو طرف هم مورد بررسی قرار گرفت.

نقطه کانونی این گفتگوها، "نقش نیرو‌های ایران در سوریه و حضور دو هزار سرباز آمریکایی در شمال شرق" این کشور است. با پیروزی محور ایران، روسیه و اسد بر شورشیان تحت حمایت غرب، اهداف آمریکا در سوریه تغییر کرد. دولت دونالد ترامپ مانند متحدان اروپایی و عربی‌اش، تاحدود زیادی هدف براندازی حکومت سوریه را رها کرده و در عوض بر حذف نیرو‌های ایران در سوریه متمرکز شده است. با این حال، بنا به گفته منابع آگاه، آمریکا و روسیه هنوز به توافقی درباره چگونگی خارج کردن نیرو‌های ایرانی از سوریه نرسیده‌اند. یکی از منابع به بلومبرگ گفته خروج نیرو‌های آمریکا از سوریه تنها زمانی اتفاق می‌افتد که همه مبارزان ایرانی و سلاح‌هایشان و نیز شبه‌نظامیان متحدشان از سوریه خارج شوند.
 

 

کد مطلب: 38831| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۶/۴ ۹:۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب