کد مطلب: 38761| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۸ ۱۱:۹:۱۰| نسخه چاپی
ماجرای

ماجرای "هتک حرمت" زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس

راه و شهرسازي - ایران نیوز 24: جنجال بر سر هتک حرمت تعدادی از مسافران زن ایرانی در فرودگاه تفلیس امروز به مجلس شورای اسلامی کشیده شد. علی لاریجانی از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس خواست که این موضوع را بررسی کند.

در جلسه امروز مجلس شورای اسلامی سید تقی کبیری، نماینده خوی در تذکری اظهار کرد: «در هفته گذشته شنیدیم که در فرودگاه گرجستان بی‌احترامی به هموطنان خانم صورت گرفته است. ما ضمن محکومیت این اتفاق از وزارت خارجه می‌خواهیم سفیر گرجستان را احضار کند و در این باره تذکر جدی بدهد.» او افزود: «لازم است مجلس هم در این رابطه ورود کند تا شاهد تکرار این برخورد‌های غیردیپلماتیک نباشیمعلی لاریجانی رییس مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: "وزارت خارجه در این زمینه اقدام کرده و لازم است کمیسیون امنیت هم این موضوع را پیگیری کند."

در همین حال حشمت الله فلاحت پیشه رییس کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز گفت: «اینگونه اتفاقات قابل قبول نبوده و متأسفانه در طول یک سال اخیر چند برابر شده است.» این نماینده مردم در مجلس ادامه داد: "در جریان پیگیری‌ها و گزارشی که در این خصوص دریافت کردیم مراتب اعتراض رسمی از سوی وزارت امور خارجه طرف گرجستانی داده شده و توضیح خواسته شده همچنین تذکر برای عدم تکرار این اتفاق نیز ارائه شده است. " او در ادامه با بیان اینکه تبدیل شدن گرجستان به مقصدی برای اقامت ایرانیان جای تأمل دارد، عنوان کرد: «اینکه حدود ۱۵ میلیون ایرانی جذابیت‌های مختلف را خارج از ایران دنبال کنند به خاطر سوءمدیریت‌ها است و حتی شاهدیم که هر جا امکان جذب و اقامت و حضور گردشگران پیدا شود بلافاصله ایرانی‌ها به آنجا هجوم می‌برند و در میان این هجوم‌ها ممکن است رفتار‌های خلاف شأن هم نسبت به آن‌ها صورت گیرد.»
اعتراض وزارت خارجه

پیشتر نیز وزارت خارجه ایران بابت "هتک حرمت" چند مسافر زن ایرانی در گرجستان شدیدا به وزارت خارجه این کشور اعتراض کرد. بهرام قاسمی سخنگوی وزارت خارجه روز پنجشنبه ۲۵ مرداد در گفتگو با خبرنگاران در خصوص اخبار منتشره درباره مشکلی که برای چند خانم ایرانی «محجبه» در فرودگاه تفلیس، پایتخت گرجستان پیش آمده گفت: «با گزارش دفتر نمایندگی وزارت امور خارجه در اصفهان و پس از حصول اطمینان از صحت مطلب که از طریق تماس تلفنی سفیر ما در گرجستان با تعدادی از مسافران این پرواز انجام شد، سفارت ایران در تفلیس مراتب اعتراض شدید خود را به وزارت امور خارجه گرجستان و پلیس امنیت فرودگاه تفلیس اعلام کرد.»
 

سخنگوی وزارت امرو خارجه ایران همچنین در بخش دیگری از توضیحاتش به پیگیری‌ها از تهران اشاره کرد و افزود: «از مقامات ذیربط گرجی خواسته شده است ضمن پیگیری موضوع، از تکرار چنین برخورد‌هایی با مسافران ایرانی خودداری گردد که امیدواریم با مجموع اقدامات انجام شده پلیس امنیت فرودگاه تفلیس نسبت به رعایت حرمت بانوان مسلمان حداکثر دقت و اهتمام را به عمل آورد و از تکرار چنین اقداماتی جلوگیری کند.».

 در همین حال حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر که پیگر ماجرا بوده است، در توئیتی از اقدامات سفیر ایران در تفلیس در این رابطه نوشت. دلیگانی به نقل از جواد قوام شهیدی سفیر ایران در گرجستان نوشت: «با ۲۴ نفر از بانوانی که هتک حرمت شده اند تلفنی صحبت کردم/ با رئیس پلیس فرودگاه و معاون وی در تفلیس صحبت کرده و از او خواستم سریعا به سفارت بیاید/ یادداشت بسیار محکمی به وزارت خارجه گرجستان دادمبه گفته قوام شهیدی "قبلا این اقدام در مورد یکی دو نفر انجام شده بود و در این حجم سابقه نداشت/ از وزیر کشور و امورخارجه گرجستان برای اعتراض وقت گرفته ام/ موضوع را با ارسال تلکسی به دستگاه دیپلماسی کشورمان اطلاع دادم/ سفیر گرجستان احضار شده است."
اما ماجرا چه بوده است؟

در هفته گذشته گزارش‌هایی از رفتار غیر متعارف ماموران امنیتی با مسافران زن ایرانی در فرودگاه تفلیس منتشر شد. براساس این گزارش‌ها ماموران از مسافران خواسته اند "کشف حجاب" کنند. این رفتار با گروهی از مسافران پرواز ۷۲۲۴ تفلیس به اصفهان صورت گرفته است.

در همین رابطه یکی از زنانی که با برخورد نامناسب در فرودگاه تفلیس روبه رو شده است به بخش خبری ۲۰:۳۰ تلویزیون گفت: "ماموران بازرسی با لحن بسیار بدی از من خواستند که روسری را بردار و مانتوات را در بیاور." او تاکید کرد اما همین ماموران با یک زن عربی که روبنده هم داشت کاری نداشتند. اتفاق رخ داده در گرجستان واکنش‌هایی در فضای مجازی داشته است. در این رابطه عده‌ای معتقدند که بهتر است ایرانیان از سفر‌های غیر ضروری به گرجستان خودداری کنند.

البته این پیشنهاد با استقبال گسترده‌ای مواجه نشده است. گرجستان تکذیب کرد با وجود اینکه مقامات دیپلماتیک کشورمان هتک حرمت زنان ایرانی در فرودگاه تفلیس را تائید کرده اند، اما مقامات گرجستانی این موضوع را رد می‌کنند. پس از اعتراض وزارت خارجه ایران، وزارت خارجه گرجستان بیانیه‌ای در این باره صادر کرد. در بیانیه وزارت خارجه گرجستان درباره بی احترامی به نحوه پوشش مسافران ایرانی در فرودگاه تفلیس گفته شده است: « مطابق اطلاعات اولیه و انجام اقدامات تحقیقاتی، از طرف سازمان‌های انتظامی گرجستان هیچ مورد تخلف از جمله هتک حجاب مذهبی نشده است و گرجستان، نتایج تحقیقات در این مورد را به طرف ایرانی اعلام کرده است.»  وزارت خارجه گرجستان خاطرنشان کرد: "قرار است دیداری با سفیر ایران در تفلیس برگزار شود که در جریان آن مقام‌های وزارت خارجه گرجستان و این مقام ایرانی درباره این واقعه (هتک حجاب مسافران ایرانی در فرودگاه تفلیس) گفتگو می‌کنند."

ماجرای سابقه دار

 پیشتر نیز سال گذشته اخباری درباره برهنه کردن زنان ایرانی در جهت بازدید بدنی آن‌ها در فرودگاه تفلیس منتشر شده بود. ۲۹ فروردین ماه سال گذشته بود که، ولی داداشی عضو هیات رئیسه کمیسیون اصل ۹۰ در صحن علنی مجلس از برخورد نامناسب با شهروندان ایرانی در فرودگاه تفلیس گرجستان انتقاد کرد؛ نماینده مردم آستارا در این رابطه گفت: "متاسفانه زنان ایرانی را به بهانه بازرسی در ملاء عام عریان کرده‌اند که شاهدان عینی در این باره وجود دارد."

داداشی با بیان اینکه دستگاه‌های سیاست خارجی اگر شاهدان را بخواهند می‌توان آن‌ها را معرفی کرد، افزود: «عزت، شرف و غیرت ایرانی کجا رفته است، تا کی می‌خواهیم در این زمینه کوتاهی کنیماین ماجرا همزمان شد با سفر محمد جواد طریف به گرجستان، اخبار مجلس ایران به گرجستان هم رسید و دیدار نخست‌وزیر گرجستان و ظریف، کویریکاشویلی ضمن ابراز تعجب از شنیدن موضوع حرمت نگذاشتن به شئونات زنان مسلمان در گرجستان گفت: «دستور خواهم داد، این موضوع زود بررسی شود. نمی‌توانم تصور کنم به زنان مسلمان در خاک گرجستان توهین شود، فرهنگ غنی ایران در گرجستان نفوذ عمیقی دارد و مردم به دیده احترام به ایران می‌نگرند.».

 به فاصله ۴۸ ساعت پس از این فعل و انفعالات، وزیر امور خارجه کشورمان در اظهارنظری به سوال یکی از مخاطبانش در اینستاگرام در مورد بازرسی بدنی بانوان ایرانی در فرودگاه تفلیس پاسخ داد. ظریف در این اظهارنظر به این کاربر اینستاگرام که درباره بازرسی بدنی از بانوان ایرانی در گرجستان سوال کرده بود، نوشت: "سلام دوست عزیز. بنده در ملاقات نخست وزیر، رئیس مجلس و وزیر خارجه (گرجستان) نسبت به برداشتن روسری و مانتوی چند تن از بانوان ارجمند ایرانی به هنگام بازرسی در تعطیلات نوروزی اعتراض کردم. همه مقامات اطمینان دادند که بررسی خواهند کرد، چون چنین اقدامی خلاف سیاست آنهاست و حتما اقدام لازم برای جلوگیری از تکرار آن به عمل خواهند آورد."
 

 

 

 

 

کد مطلب: 38761| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۸ ۱۱:۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب