کد مطلب: 38744| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۶ ۱۲:۸:۱۰| نسخه چاپی
جنجال یک تجمع؛ تهدید به مرگ و زمینه سازی حذف دولت روحانی؟! + تصاویر

جنجال یک تجمع؛ تهدید به مرگ و زمینه سازی حذف دولت روحانی؟! + تصاویر

سیاسی - ایران نیوز 24: دامنه‌ انتقادات از وضعیت کشور در هفته‌ها و ماه‌های اخیر گسترده شده است. این فقط اقشار مختلف مردم نیستند که وضعیت موجود ناراضی‌اند، گروه‌ها و چهره‌های سیاسی، حتی حوزه‌های علمیه نیز از وضعیت موجود ابراز ناراضایتی کرده اند. اما این نارضایتی ها تفاوت هایی با یکدیگر دارند.

در این شرایط همه نگاه‌ها به سمت دولت است، همه مسئولیت‌ها نیز به گردن نهاد اجرایی انداخته می‌شود. حالا دولت متهم اول وضعیت کشور است، مسئولان دولتی نیز در این آشفته بازار سکوت کرده اند. در میانه این سکوت موج اعتراضات رنگ وبوی تازه‌ای نیز به خود گرفته است، دولت زیر فشار سنگینی قرار دارد،

 رییس جمهور باید به زودی برای ارائه توضیح به مجلس برود، یک وزیر استیضاح شده و چند وزیر دیگر زیر تیغ قرار دارند. از سمت دیگر فشار خارجی به ویژه آمریکا و برخی کشور‌های منطقه هر روز دو چندان می‌شود. در این بین شکست مهمترین اقدام دولت یعنی "برجام"، باعث شده که منتقدان برجام و مخالفان دولت با ادبیات بسیار تندی به دولت بتازند و وضعیت کنونی را ناشی از توافق هسته‌ای بدانند.

این در حالی است که بسیاری از ناظران بخش عمده بحران اقتصادی را ناشی از خروج آمریکا از برجام و فشار سنگین خارجی به ایران می‌دانند. در این راستا در حالیکه هفته گذشته، هفته آرامی برای کشور بود. تجمعات اعتراضی در نقاط مختلف متوقف شد و دولت طرح و بسته جدیدی برای مقابله با بحران ارزی کشور ارائه کرد، اما طلاب حوزه علمیه قم تجمعی اعتراضی به وضعیت کشور به راه انداختند. تجمعی که جنجال ساز شد.
در تجمع طلاب چه گذشت؟

این تجمع با موضوع مطالبه عدالت اقتصادی، روز پنجشنبه با شعار "روحانیت هم درد و همراه مردم" در مدرسه فیضیه قم، برگزار شد. در این تجمع یکی از منتقدان جدی دولت یعنی حسن رحیم پور ازغدی از اعضای شورای انقلاب فرهنگی سخنرانی کرد. ازغدی گفت: «هر کس در این حکومت طوری رفتار کند که نسل جوان ما به این نتیجه برسند که یک طبقه اشرافی مذهبی در داخل حکومت تشکیل شده و شکاف طبقاتی عادی‌سازی شده است، در مسیر تعیین‌شده از طرف دشمن حرکت می‌کند.»

سخنرانی رحیم پور ازغدی از منتقدان سرشناس دولت در تجمع طلاب
 

 عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ملاک را مأیوس نکردن مردم از این نظام دانست و تأکید کرد: "کسانی که سکه‌ها و وام‌های کلان را به محتکرین می‌دهند، در برخورد قانونی در اولویت بوده و در وهله نخست باید با آن‌ها برخورد شود. " او ادامه داد: «ضربه اصلی باید به فساد در درون حکومت وارد شده و اگر اشرافیت مذهبی در کشور شکل گرفته، باید از بین برود، نمی‌شود شعار مرگ بر آمریکا داد و فرزندانمان در آمریکا به تحصیل و خوش‌گذرانی بپردازند.» رحیم پور ازغدی همچنین از اعلام نشدن لیست قضات فاسد انتقاد کرد.

سخنران دیگر این مراسم حجت‌الاسلام والمسلمین حسین طیبی فر، فرمانده تیپ ۸۳ امام صادق (ع). این تیپ پیشتر توسط مجتبی ذوالنور، نماینده فعلی قم در مجلس و از چهره‌های شناخته شده جریان منسوب به آیت‌الله مصباح یزدی تأسیس شده بود و خود ذوالنور هم تا مدت‌ها فرماندهی آن را بر عهده داشت.

حسین طیبی فر در سخنرانی خود گفت: «برخی افراد در کشور به حمایت از تجمل‌گرایی پرداخته و سبب شدند که مردم با مشکلات شدید اقتصادی روبه‌رو شوند و امروز نیز مشکلات کشور به‌دلیل وجود روحیه قارون‌گرایی در برخی از مسئولان استاو افزود: «یک زمانی روحیه قارون‌گرایی در کشورمان شکل گرفت و این موضوع مطرح شد که باید مانور تجملات داد و زمینه تجمل‌گرایی در کشور ایجاد شد.»

 طیبی فر با اشاره به وجود روحیه اشرافی گری در مسئولان دولتی تصریح کرد: «مسئولان مدیریت مناسبی نداشتند و این موضوع سبب شد که ارز و سکه افزایش چند برابر پیدا کند و کشور با مشکلات اقتصادی روبه‌رو شود.»  اوگفت: «امروز برخی از قارون‌های داخلی اندیشه‌های رهبر معظم انقلاب را زیر سؤال می‌برند، هنگامی که رهبر معظم انقلاب موضوع اقتصاد مقاومتی را مطرح کردند متأسفانه توجهی نشد.»

 فرمانده تیپ ۸۳ امام صادق (ع) بیان کرد: «لیدر‌های سیاسی و فرهنگی فتنه ۸۸ پس از این فتنه در مسئولیت‌های اجرایی به‌عنوان مشاور و معاون و مدیر مشغول به فعالیت شدند که این افراد هیچ خدمتی به انقلاب اسلامی نکرده بلکه برای براندازی جمهوری اسلامی اقدام می‌کنند.»  اما تجمع اعتراضی روز پنج شنبه طلاب حوزه علمیه قم درباره وضعیت اقتصادی کشور با حاشیه‌هایی همراه بوده است.

پلاکارد‌هایی که در دست طلاب حاضر در این تجمع حاوی شعار‌های بسیار تندی بود. شعار‌هایی که بیشتر دولت را هدف قرار می‌داد. تجمع‌کنندگان در این تجمع با سردادن شعار‌هایی از جمله "حوزویان بیدارند از مفسدان بیزارند"، "امت ما بیدارند از مفسدان بیزارند" و "سکوت هر مسلمان خیانت است به قرآن"، "برجامیان برگردید، مطیع رهبر گردید"، "محصل انگلیس، مذاکره کلید نیست"، "نه برجام نه ۲۰۳۰، لعنت به انگلیسی"، "سؤال از مسئولان وظیفه مجلس است، تمرد از قوانین شیوه هر ناکس است" "وزیران میلیاردی، زالوی این نظامند"، "ملت ما نجیب است، وزیر به فکر جیب است" اعتراض خود را به مسوولان اعلام کردند.

در پایان این مراسم یکی از طلاب با به آتش کشیدن نمادین یک اسکناس ١٠٠دلاری تقلبی، تلاش داشت اعتراض خود نسبت به افزایش قیمت ارز را به تصویر بکشد. حجت‌الاسلام احمدی طلبه معترض با آتش زدن این ١٠٠ دلار گفت با این حرکت می‌خواهم به مسوولان بگویم، چرا با وجود منویات رهبر معظم انقلاب در مورد اقتصاد مقاومتی، چشم به خارج کشور دوختند و منتظرند امریکایی‌ها برای اقتصاد کشور ما تصمیم‌گیری کنند.

اما این طلبه جوان یک صد دلاری واقعی را به آتش نکشید بلکه یک کاغذ که طرح اسکناس صد دلاری روی آن چاپ شده بود را آتش زد که با انتقاد و تمسخر در فضای مجازی روبه رو شد. در ماه‌های اخیر بخشی از جریان اصولگرای که از سوی منتقدان خود تندرو خوانده می‌شوند به شدت به دولت حمله می‌کنند و از هر فرصتی برای انتقاد و زیر سوال بردن دولت استفاده می‌برند.

این جریان تریبون‌های فراوانی نیز در اختیار دارند، از روزنامه و خبرگزاری گرفته تا تریبون‌های نمازجمعه در برخی شهرها. پس از تجمع جنجالی روز پنج شنبه آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد روز جمعه به تندی از دولت به خاطر برجام و مذاکره با اروپا انتقاد کرد. او با بیان اینکه «اگر رهبری نبودند، دولتی‌ها در برجام شکست‌خورده و لعنتی، بیشتر امتیاز می‌دادند»، وضعیت کنونی کشور را ناشی از «امتیازات داده شده در برجام» دانست و گفت: «به جای اینکه مردم را از چنگال مضیقه معیشتی نجات دهید که عده‌ای افراد سودجو از این شرایط استفاده می‌کنند، می‌دزدند، می‌خورند و می‌برند، بعد بگوییم با فرانسه، انگلیس و آلمان توافق کنیم؟ مگر هواپیمای صدام از فرانسه نبود؟ مگر انگلیسی‌ها از ابتدای انقلاب فساد نکردند؟ این واقعاً عقل و فکر است؟ تجربه هم چیز خوبی است.» آیت‌الله علم‌الهدی همچنین با اشاره به برجام گفت: «ما در آن باره ضربه خوردیم و به وضعیت کنونی رسیدیم.»
 

پلاکارد که تهدید مقامات دولتی تلقی شده است

 تهدید به مرگ یا افشای پشت پرده یک مرگ؟

در تصاویر منتشر شده از این تجمع یکی از طلاب پلاکاردی جنجالی در دست دارد که حاوی تهدیدی عجیب است. در این پلاکارد آمده است "ای آنکه مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارات"، ظاهرا این پلاکارد به ماجرای درگذشت آیت الله هاشمی اشاره دارد. عده‌ای معتقدند این پلاکارد در تائید مشکوک بودن مرگ آیت الله هاشمی است.

این پلاکارد با بازتاب گسترده همراه بود. شبکه‌های اجتماعی به آن توجه ویژه‌ای نشان دادند. برخی کانال‌ها و شبکه‌های معاند نیز که پیشتر مرگ آیت الله هاشمی را مشکوک خوانده بودند این پلاکارد را در تائید ادعا‌های خود دانستند. ناظران معتقدند این پلاکارد در واقع تهدید کسانی در دولت است که معتقد به مذاکره با غرب هستند وسرنوشت آیت الله هاشمی را به آن‌ها یادآوری می‌کند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی روز ۱۹ دی سال ۱۳۹۵ هنگام شنا در استخر کوشک متعلق به مجمع تشخیص مصلحت نظام بر اثر ایست قلبی جان باخت. پس از مرگ آیت الله حاشیه‌های فراوانی درباره علت مرگ به وجود آمد.

منتقدان هاشمی رفسنجانی برای اینکه بگویند او زندگی اشرافی داشته است، تاکید می‌کردند که استخری که هاشمی در آن از دنیا رفت، استخر فرح پهلوی بوده است. البته به عقیده بسیاری این ادعا درست نیست. در مورد مرگ هاشمی رفسنجانی برخی شائبه ترور را مطرح می‌کردند. اعضای خانواده او نیز در مواردی از مشکوک بودن درگذشت او سخن گفته اند.

محمد هاشمی برادر آیت الله هاشمی، فائزه و فاطمه دختران او در مصاحبه‌های درباره دلیل مرگ آیت الله شبهه‌هایی مطرح کرده بودند. براساس اخبار منتشر شده از سوی خانواده هاشمی میزان رادیو اکتیو موجود در بدن آیت الله هاشمی هنگام مرگ ۱۰ برابر بیشتر از میزان حد مجاز بوده است. فائزه هاشمی سال گذشته این خبر را بر مبنای گزارش شورای عالی امنیت ملی اعلام کرد.

 18 دی ماه سال گذشته، یک سال پس از درگذشت آیت الله، یاسر هاشمی فرزند او به خبرگزاری پانا خبر داد، پرونده مرگ پدرش که در شورای عالی امنیت ملی بسته شده بوده، مجددا از سوی حسن روحانی رئیس جمهور برای بررسی به این شورا ارجاع شده و اکنون مفتوح است. محمد هاشمی برادر آیت الله هاشمی هم در آن زمان گفته بود: «از آنجا که علت ایست قلبی اعلام شده و دلیلی برای آن ذکر نشده است جای شبهه وجود دارد و منشأ برخی گمانه‌زنی‌ها می‌شودبا وجود اینکه تاکنون گزارش دقیقی درباره علت مرگ آیت الله هاشمی منتشر نشده است و شورای عالی امنیت ملی توضیحی در این باره نداده، اما با پلاکارد تازه در تجمع طلاب حساسیت‌ها بر سر این موضوع افزایش یافته است.روزنامه جمهوری اسلامی امروز در مطلبی با اشاره به واکنش‌ها به پلاکارد جنجالی نوشت: «کاربران، با دیدن این شعار گفتند این، علاوه بر آنکه تهدیدی علیه رئیس‌جمهور است، نوعی اعتراف به فعال بودن دست‌هائی در ماجرای جان باختن آیت‌الله هاشمی رفسنجانی در استخر استاین روزنامه افزود: "البته انتساب آن استخر به فرح دروغی است که معاندان ساخته‌اند.

نکته جالب اینکه روی دسته تابلو‌های این مراسم نوشته شده بود «بعد از مراسم تابلو‌ها را برگردانید» جمله‌ای که برنامه ریزی شده بودن این تجمع توسط یک جریان خاص را برملا کرد. " همچنین در فضای مجازی با هشتگ "استخر فرح" توئیت‌های فراوانی درباره این پلاکارد منتشر شد. آذر منصوری فعال سیاسی اصلاح طلب نوشت: "طبق اصل۲۷قانون اساسی اعتراض مسالمت آمیز حق همه شهروندان است. حتی می‌شود در تجمع اعتراضی علیه دولت شعار داد و سخنران نیز علیه دولت هرحرفی بزند و با استخر فرح نیز او را تهدید کرد؟! اما این حق را باید برای همه شهروندان قائل شد واین اعتراض نیز باید مشمول همه نهاد‌های قدرت در کشور باشد. " کاربری به نام دنیا که ظاهرا وکیل دادگستری است هم توئیت کرده است: "استخر فرح آیا معنی خاصی داره؟ اگر چنین است تهدید به قتل طبق قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات و مجازات‌های بازدارنده جرم و قابل مجازات است." اما بیشتر کاربران فضای مجازی این پلاکارد را نوعی "اعتراف" تلقی کرده اند. کاربری نوشته است: «این پلاکارد بیشتر شبیه اعتراف میمونه تا شعار سیاسی.»
زمینه سازی برای کنار زدن دولت روحانی؟

تجمع روز پنج شنبه و حواشی آن با تحلیل‌هایی در رسانه‌ها همراه بوده است. امروز حسین مرعشی در یادداشتتی در روزنامه ایران دو فرضیه درباره تجمع روز پنج شنبه مطرح کرد. او نوشت: «فرض نخست اینکه، دوستانی که برگزاری چنین اجتماعی را ساماندهی کرده و شعار‌هایی را علیه دولت و مسئولان دولتی سرداده و اقدامات چندین ساله آنان را نقد میکنند، اساساً درکی از شرایط ایران چه در داخل مرز‌های کشور و چه بیرون از آن ندارند.»

 مرعشی دومین فرض خود را اینگونه توضیح داد: «بعید نیست که گردانندگان این اجتماعات دنبال این هستند تا فضا را برای کنار زدن آقای دکتر روحانی و دولت دوازدهم مهیا کنند. چه کسی میتواند باور کند آنچه که در مدرسه فیضیه قم رخ داده همچون ادعا‌های پیش از این برخی تجمع کنندگان، اقدامی خودجوش بوده و هیچ دستی از پشت پرده در کار نبوده باشد؟ قطعاً اینگونه است و چه زود و چه دیر در جایی دیگر خود را نشان خواهد داد.

اگر قرار بر خودجوش بودن چنین اقداماتی بوده باشد، این حق مردم بیپناه است که دست به چنین اعتراضاتی بزنند نه طلاب حوزه علمیه. معنا و مفهوم این اقدام این است که حتماً در جایی تصمیمی گرفته شده و به مرحله عملیاتی درآمده و تصمیمگیرندگان نیز قصد دارند کشور را به سمتی هدایت کنند تا تغییرات سیاسی زودهنگامی در ردههای مدیریتی آن رخ دهداو تاکید کرد اگر فرض دوم درست باشد "طلاب بازی خطرناکی را شروع کرده‌اند. بازی که قطعا شروع آن با آقایان است، اما پایان آن را ممکن است خدای نکرده دشمنان ایران رقم بزنند. " غلامحسین کرباسچی نیز در گفت وگویی درباره تجمع طلاب اظهار کرد: «ما گاهی اوقات در ایام انتخابات تحرکاتی را از همین مجموعهها می‌‏بینیم. حال چه به شکل دعوت از سخنرانان خاص و شخصیت‌های سیاسی باشد و چه به شکل برگزاری تجمعات.»

 او گفت: «اولین آسیب این رفتار‌ها در وهله اول به خود حوزهها میرسد. تا آنجایی که من اطلاع دارم شخصیتها و مراجع بزرگی که در حوزه هستند عمدتاً با این نوع حرکات مخالفندبه گفته دبیرکل حزب کارگزاران "این شخصیت‌ها به هیچ وجه نسبت به توهین و افترا نظر مساعدی ندارند. باز هم تأکید می‌کنم که نقد دولت یا دستگاه اجرایی خودبه‌خود کار منفی نیست، ولی اگر حالت تخریبی و اتهام داشته باشد بیفایده است."
 

 

 

کد مطلب: 38744| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۶ ۱۲:۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب