کد مطلب: 38721| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۲ ۹:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
متولی دفن پسماند پزشکی وزارت بهداشت است، نه شهرداری /تدوین اطلس زیست محیطی مناطق تهران

دکتر علی پور خبر داد

متولی دفن پسماند پزشکی وزارت بهداشت است، نه شهرداری /تدوین اطلس زیست محیطی مناطق تهران

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز 24: رئیس مرکز مدیریت محیط‌زیست و توسعه پایدار شهر تهران با بیان اینکه شهرداری متولی دفن پسماند پزشکی نیست، گفت: در صورت تشخیص بی‌خطر بودن زباله‌های پزشکی توسط سازمان حفاظت محیط‌زیست آن‌ها دفن می‌شود.

صدرالدین علی پور با بیان این که از دیدگاه ما وزارت بهداشت متولی پسماندهای پزشکی است، افزود: مسئولان وزارت بهداشت می گویند بعد از انجام مراحل مخصوص بی خطرسازی زباله باید شهرداری آن را دفن کند اما از دیدگاه ما دفن این زباله ها شرایط خاصی دارد.وی ادامه داد: در این راستا جلسات متعددی با حضور روسای دانشگاه های علوم پزشکی و مسئولان شهرداری برگزار و مقرر شد مرجع تشخیص این موضوع سازمان محیط زیست باشد.

به گفته این مقام مسئول، در صورت تشخیص بی خطر بودن زباله های پزشکی توسط کارشناسان سازمان محیط زیست، شهرداری نسبت به دفن آن ها اقدام می کند.علی پور همچنین گفت: مصرف انرژی در تهران چهار برابر میانگین جهانی است که با حمایت معاونت شهرسازی الگوهای مبحث 19 قابل اجرا است.علی پور به استفاده از انرژی ها تجدید پذیر که دارای مصوبه مجلس و شورای اسلامی شهر تهران است اشاره کرد و گفت: مرکز مدیریت محیط زیست با همکاری معاونت شهرسازی این پروژه بزرگ را به نتیجه خواهد رساند و به تدریج ساختمان ها را به این امر ملزم خواهد کرد.

وی در این خصوص افزود: در کشورهای پیرامون ما استفاده از انرژی خورشیدی در مزارع و ساختمان ها اجباری است تا از این طریق رقم بالای برق مصرفی این کشورها تامین شود.وی گفت: با همکاری مجموعه شهرداری تهران ساختمانها الزام به استفاده از انرژی های تجدیدپذیر می شوند.علی پور خاطرنشان کرد: در همین راستا 30 ساختمان در شهرداری تهران مجهز به انرژی خورشیدی شده اند.

رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران در راستای تحقق شهرهوشمند نیز اظهار داشت: شهر تهران جزو پنج عضو اصلی شهر هوشمند است و هوشمندسازی منجر به افزایش کیفیت زندگی می شود بطوری که در دنیا انتخاب شهرهای برتر بر اثر مولفه های محیط زیستی است.

وی گفت: دغدغه اصلی شهروندان، موضوعات کیفی زندگی در شهر است و این مرکز در این راستا در مناطق 22 گانه تهران و بر اساس ظرفیت هر منطقه یک پروژه پایلوت معرفی کرده و آن را تا حصول نتیجه پیگیری می کند، که به عنوان مثال در منطقه 22 بحث اکو پارک، در منطقه 14 به دلیل مشکل فاضلاب احداث تصفیه خانه با ظرفیت یک میلیون مترمکعب در دست اقدام است.

علی پور افزود: در بحث تفکیک زباله هم در سه منطقه تهران به صورت پایلوت به دنبال اجرای طرح بزرگ کاهش زباله هستیم و هم اکنون 70 درصد اطلس زیست محیطی مناطق تهران تدوین شده است که قابلیت بروز رسانی دارد تا همه به این اطلاعات دسترسی داشته باشند. وی در خصوص بوی نامطبوع اطراف فرودگاه امام خمینی نیز اظهار داشت: با همکاری دستگاه های مرتبط، کانون های تولید بو شناسایی شده و جهت رفع آن ها اقدامات اصلاحی ارائه شده است.

رئیس مرکز مدیریت محیط زیست و توسعه پایدار شهر تهران در مورد موضوع کاهش آلودگی هوای تهران گفت: 80 درصد آلودگی تهران متاثر از منابع متحرک است که قطعا توسعه حمل و نقل عمومی و مترو و استفاده از موتورهای برقی و خودروهای هیبریدی موثر می تواند در کاهش آلاینده ها موثر باشد.علی پور افزود: 144 پروژه عمرانی کلان شهر تهران در قالب کمیته غربال گری که طبق قانون مشمول دریافت پیوست زیست محیطی می باشند مورد بررسی قرار گرفته است.

کد مطلب: 38721| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۲ ۹:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب