کد مطلب: 38695| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۲ ۱۰:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
کرباسیان خبر داد: 18 میلیارد دلار طرح در دست اجرا تا 1400/ نقشه راه معدن و صنایع معدنی نهایی شد

کرباسیان خبر داد: 18 میلیارد دلار طرح در دست اجرا تا 1400/ نقشه راه معدن و صنایع معدنی نهایی شد

صنایع و بازرگانی و معدن - ایران نیوز 24:رئیس هیات عامل ایمیدرو با بیان این که 18 میلیارد دلار طرح تا 1400 در دست اجراست که 32 هزار اشتغال ایجاد می کند، از نهایی شدن نقشه راه معدن و صنایع معدنی خبر داد.

مهدی کرباسیان با اشاره به اینکه سال 96، سال مطلوبی برای بخش معدن و صنایع معدنی بود، گفت: طی سال گذشته با فعالیت مطلوب همکاران ما در بخش دولتی، خصوصی و عمومی، بیش از 10.7 میلیارد دلار صادر محصولات معدنی و صنایع معدنی داشتیم که 22 درصد از کل صادرات کشور را شامل شد.وی ادامه داد: ظرفیت تولید فولاد به بیش از 31 میلیون تن و میزان تولید فولاد خام به حدود 22 میلیون تن رسید. طی این سال، تلاش اساسی برای توسعه اقتصاد مقاومتی و کاهش خام فروشی برداشته شد.

کرباسیان با بیان اینکه طی سال های 93 تا 96، بیش از سه میلیارد دلار و در سال 96 نیز 2.3 میلیارد دلار طرح را افتتاح کردیم، گفت: از جمله اقدامات انجام شده، فعال شدن 7 طرح فولادی (افتتاح 5 پروژه احیای مستقیم و افتتاح 2 پروژه دیگر و نیز افتتاح واحد فولاد سازی سفید دشت تا پایان امسال)، افتتاح طرح پتاس خور و بیابانک پس از سال ها و آماده کلنگ زنی طرح احداث کارخانه کلرید کلسیم، فعال شدن طرح تیتانیوم کهنوج پس از مدت ها و افتتاح فاز نخست بندر پارسیان بود.

وی ادامه داد: افتتاح طرح 300 هزار تنی آلومینیوم جنوب با سرمایه گذاری یک میلیارد دلار در سال جاری، افتتاح طرح 40 هزار تنی آلومینیوم جاجرم تا آبان، فعال شدن طرح های سنگان (2 طرح 5 میلیون تنی گندله در سال گذشته و 2.5 میلیون تنی کنسانتره و 5 میلیون تنی گندله در سال جاری ) و افتتاح دیگر طرح های این منطقه تا سال آینده، از جمله اقدامات پیش رو است.رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: 18 میلیارد دلار طرح تا 1400 در دست اجراست که 32 هزار اشتغال ایجاد می کند.

کرباسیان با اشاره به تولید محصولات معدن در سال جاری گفت: طی 4 ماهه اخیر تولید فولاد خام 15 درصد، گندله 41 درصد، کنسانتره 22 درصد، کاتد مس 60 درصد و صادرات فولاد 13 درصد بیشتر شد.وی افزود: این مسیر رو به جلو است و با تصمیم عقلایی دولتمردان، صادرات و تولید ادامه خواهد یافت.

رئیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اقدام وسیع ملی ایمیدرو در حوزه اکتشاف با اجرای برنامه 270 هزار کیلومتری در سراسر کشور، تصریح کرد: در این برنامه، 200 هزار متر ژئوفیزیک هوایی صورت گرفت که آخرین آن به منطقه کردستان به وسعت 5 هزار کیلومتر مربع اختصاص داشت.کرباسیان افزود: نتیجه اقدامات ایمیدرو در اکتشاف، دستیابی به 400 نقطه امیدبخش است که برخی از آنها برای ادامه کار به بخش خصوصی واگذار شده اند.وی افزود: طی این مدت، ذخایر جدید معدنی از جمله سنگ آهن، طلا، باریت، عناصر نادر خاکی و غیره کشف شد. به عنوان مثال 200 میلیون تن به مجموع ذخایر سنگ آهن سنگان اضافه شد.کرباسیان همچنین گفت: طی سال گذشته 120 هزار متر حفاری اکتشافی انجام شد.

رئیس هیات عامل ایمیدرو به تدوین نقشه راه 4 ساله معدن و صنایع معدن به عنوان یکی از اقدامات مطلوب وزیر صنعت، معدن و تجارت، اشاره کرد و گفت: این نقشه راه، نهایی شده و در آینده نزدیک از سوی وزیر ابلاغ می شود.وی ادامه داد: حوزه معدن و صنایع معدنی جزو حوزه هایی است که به دلیل وجود مواد اولیه، گاز داخلی و فناوری ایرانی در برابر تحریم دچار کمترین خدشه می شود. مشکلات تحریم وجود دارد و امیدواریم بتوانیم موفقیت های خوبی در این زمینه داشته باشیم.

کرباسیان با اشاره به اقدام مطلوب انجام شده در حوزه معادن کوچک گفت: با توجه به اینکه تقریبا معادن بزرگ روباز نداریم، برای ظرفیت سازی باید به سمت معادن کوچک رویم. از این رو، شرکت تهیه و تولید مواد معدنی با انعقاد تفاهم نامه با شرکت میدکو و گل گهر و در آینده نزدیک با شرکت ملی مس، موجب اشتغال زایی و توسعه این بخش خواهد شد. وی ادامه داد: میزان سرمایه صندوق بیمه سرمایه گذاری فعالیت های معدنی از 10 میلیارد به 110 میلیارد تومان اضافه شد و امیدواریم این رقم به 500 میلیارد تومان برسد. همچنین قرار است از محل وجوه صندوق توسعه ملی، 1200 میلیارد تومان به این صندوق اختصاص یابد. رئیس هیات عامل ایمیدرو خاطرنشان کرد: روابط عمومی طی سال گذشته نخستین جشنواره عکس معدن را برگزار کرد و امسال دومین جشنواره برگزار می شود. همچنین قرار است در حوزه مستند، در بخش معدن و صنایع معدنی، تاریخچه و پیشرفت ها مستند شود.

کد مطلب: 38695| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۲ ۱۰:۲۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب