کد مطلب: 38685| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۱ ۱۰:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
خواب جدید شهرداری برای تهرانی‌ها؟! / اجرای طرح

خواب جدید شهرداری برای تهرانی‌ها؟! / اجرای طرح "کاهش" از اول آبان در کل پایتخت

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز 24: معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اعلام اجرایی شدن طرح کاهش (LEZ) از اول آبانماه در همه سطح شهر به صورت 24 ساعته، گفت: دو مسئله آلودگی هوا و ترافیک دغدغه مهم تهرانی‌ها است که همه برنامه‌های ما نیز حول این موضوع می‌گردد.

محسن پورسیدآقایی با بیان اینکه امروز برنامه ما فراروی حل مشکل آلودگی هوا متمرکز شده است، گفت: بر اساس آمارها سالانه 5000 نفر بر اثر عوارض ناشی از آلودگی هوا جان می‌دهند و این در حالیست که 70 درصد آلودگی هوای تهران نیز ناشی از تردد وسایل حمل و نقل است.معاون شهردار تهران با بیان اینکه سعی کردیم در اولین گام معاینه فنی در تهران را جدی‌تر بگیریم، ادامه داد: حالا از اول آبانماه طرح کاهش در کل شهر تهران تسری می‌یابد و باید همه خودروهای متردد معاینه فنی داشته باشند.

وی با بیان اینکه مرحله دوم از اول آبانماه به صورت 24 ساعته و هفت روز هفته اجرایی می‌شود، گفت: دوربین‌ها خودروهای فاقد معاینه فنی را از اول آبان جریمه می‌کنند و جریمه 50 هزار تومانی در انتظار خودروهای فاقد معاینه فنی است. وی همچنین از دستور روز گذشته استاندار تهران خبر داد و گفت: استاندار تهران طی نامه‌ای به همه کارخانجات، ارگان‌ها و دستگاه‌ها اعلام کرده است که حق ندارند برای تامین سرویس کارکنان‌شان با پیمانکارانی قرارداد ببندند که اتوبوس‌هایشان فاقد معاینه فنی است و امیدواریم زمستان امسال شاهد کاهش آلودگی هوا باشیم.

پورسیدآقایی با اشاره به ساماندهی کامیون‌های تردد کننده در شهر گفت: از این پس تمام کامیون‌ها ملزم به دریافت بارنامه هستند. رانندگان کامیون باید در سامانه «تهران من» و «بارنامه» ثبت نام کنند چرا که از این پس و در پی اجرای طرح کاهش برای تردد نیاز به بارنامه دارند و هر کامیون نیز برای اخذ بارنامه حتما باید معاینه فنی داشته باشد. پلیس هم با کامیون‌های فاقد بارنامه برخورد می‌کند.وی با بیان اینکه از چهارشنبه هفته جاری این طرح به‌صورت آزمایشی اجرا می‌شود،اظهارکرد: از اول آبان صدور باربرگ (بارنامه) برای هر کامیون الزامی است و کامیون‌های متقاضی بارنامه نیز حتما باید معاینه فنی داشته باشند و باربرگ به صورت آنلاین توسط پلیس چک می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه بعد از اتوبوس‌های سرویس و اتوبوس‌های متعلق به شرکت واحد اعم از بخش خصوصی و شهرداری کنترل می‌شود، گفت: از اول مهرماه هیچ اتوبوسی بدون معاینه فنی اجازه تردد ندارد.پورسیدآقایی با اشاره به بخشنامه ۴۰ روز گذشته‌اش در مورد اخذ برگه معاینه فنی برای اتوبوس‌ها گفت: در این مدت میزان مراجعه اتوبوس‌ها به مراکز معاینه فنی از ۷۶ درصد به ۸۸ درصد رسیده است این در حالیست که ۲۲۰۰ اتوبوس تک به تک مورد بازدید کارشناسان قرار گرفته و موارد نقض کننده معاینه فنی آن‌ها احصا شده است. حدود ۷۰۰ اتوبوس نیز تعمیر شده‌اند.

وی با بیان اینکه امیدواریم میزان مراجعه اتوبوس‌ها به مراکز معاینه فنی و اخذ برگه آن در اتوبوس‌های پایتخت تا اول مهرماه بیش از ۹۵ درصد برسد، گفت: قطعا از تردد اتوبوس‌هایی که نتوانند تا اول مهرماه معاینه فنی دریافت کنند، خودداری می‌شود. سرویس اتوبوس ارگان‌های مختلف نیز باید تا اول آبان ماه معاینه فنی بگیرند. ما نمی‌توانیم تحمل کنیم که اتوبوس‌های سرویس دستگاه‌ها جزو آلوده‌کننده‌ترین وسایل باشند.معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران افزود:‌ در حال طراحی سامانه‌ای هستیم که اتوبوس‌ها برای تردد مجوز بگیرند و شرط اخذ مجوز نیز دریافت برگه معاینه فنی است. خوشبختانه استاندار تهران به همه دستگاه‌ها نامه زده است و امیدواریم این بخشنامه راهگشا باشد.

وی در ادامه با اشاره به پروژه برقی کردن موتورسیکلت‌های پایتخت گفت: برقی کردن موتورها در شهری مثل تهران کار شش ماه تا یک سال نیست و باید به موازات برقی کردن موتورها طرح‌های دیگری را هم پیش ببریم.معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با بیان اینکه در نظر داریم موتورهای کاربراتوری را به انژکتوری تبدیل کنیم،اظهارکرد: مطالعات این کار انجام شده است. ماه گذشته مناقصه برگزار شد و دو شرکت ایرانی که پتانسیل خوبی دارند، انتخاب شدند. در نظر داریم ۵۰ دستگاه موتورسیکلت کاربراتوری را در این مدت به انژکتوری تبدیل کنیم که این مهم سبب می‌شود آلودگی موتورها به یک سوم کاهش یابد. اگر این عمل موفقیت آمیز باشد از اول آبان ماه به‌طور جدی تبدیل موتورهای کاربراتوری به انژکتوری را آغاز می‌کنیم.

به گفته‌ پورسیدآقایی هزینه تبدیل موتورکاربراتوری به انژکتوری کمتر از یک میلیون تومان است که شهرداری بخشی از این هزینه را متقبل می‌شود.وی افزود: با انجمن موتورسیکلت‌داران صحبت‌هایی انجام شده است تا طرح کلید به کلید برای نوسازی موتورهای فرسوده را پیش ببریم که بخشی از هزینه خرید موتور جدید با اسقاط موتور قدیمی و بخشی نیز با وام تامین می‌شود.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در مورد بازنشستگی‌اش و قرار گرفتن نامش در لیست بازنشستگان گفت: من این نامه را ندیدم اما دو شغله بودن برای اعضای هیات علمی در قانون استثناء شده است و مشکلی ندارد.وی با بیان اینکه نامه ماموریتم از شهرداری به دانشگاه رفته است، گفت: ۱۵ سال است که عضو هیات علمی هستم و هر کجا که شغلی داشتم گفته‌ام که شغل اول من هیات علمی بودن است.

پورسیدآقایی در مورد انتصاب کلماتی در توهین به خبرنگاران به وی گفت: این لفظ که خوب هم نیست را من نگفتم اما یک عده‌ای اصرار دارند این الفاظ را به من منصوب کنند و از قول من این حرف‌ها را می زنند اما من این حرف را تا حالا بیان نکردم.وی با بیان اینکه ۱۸ درصد آلودگی هوا به دلیل تردد سرویس دستگاه‌ها، ۱۲ درصد متعلق به اتوبوس‌های شرکت واحد و ۱۰ درصد آلودگی تولید شده از موتورسیکلت‌ها است،اظهارکرد: اگر بتوانیم جلوی انتشار این حجم آلودگی را از این سه قلم وسیله نقلیه بگیریم، کار مهمی انجام داده‌ایم.

معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران در ادامه گفت: انقلابی در پیاده روسازی ایجاد خواهیم کرد. کمیته‌ای تحت عنوان TOD در معاونت حمل و نقل برای توسعه بر مبنای حمل و نقل ایجاد شده است و سعی داریم پیاده‌روها را توسعه و مسیرهای دوچرخه را افزایش دهیم حتی در بررسی طرح تفصیلی تهران نیز در نظر داریم مبنای کار توسعه پیاده راه و باریک کردن خیابان‌ها باشد و همزمان نیز کار توسعه دوچرخه را پیش می‌بریم.

وی در مورد درآمد شهرداری از اجرای طرح ترافیک نیز گفت: تا دیروز دریافتی شهرداری از اجرای طرح ترافیک ۶۷ میلیارد تومان بود که ۱۰ میلیارد تومان آن به مترو، ۱۰ میلیارد تومان آن به اتوبوسرانی تخصیص داده و صرف اصلاح هندسی و تامین زیرساخت‌ها شده است و خوشبختانه این اعداد نشان داد که شهرداری تهران با اجرای طرح ترافیک جدید به دنبال درآمدزایی نیست. هر چند که ما در ابتدا قسم می‌خوردیم که به دنبال درآمدزایی نیستم اما برخی‌ها قبول نمی‌کردند و حالا همان افراد به ما می‌تازند که چرا درآمدها کاهش یافته است. پورسیدآقایی در مورد همکاری پلیس در اجرای طرح جدید از اول آبان اظهارکرد: قطعا بدون همکاری پلیس راهور این طرح اجرا نمی‌شود و اگر قرار باشد در شهر همکاری وجود نداشته باشد برنامه جلو نمی‌رود اما این طرح مصوبه کمیته ملی آلودگی هوا است و برای همه لازم الاجرا است.

کد مطلب: 38685| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۲۱ ۱۰:۳۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب