کد مطلب: 38632| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۶ ۱۲:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
 خبری که پس از حذف جنجالی شد! + تصویر

خبری که پس از حذف جنجالی شد! + تصویر

سیاسی - ایران نیوز 24:سه شنبه گذشته اظهاراتی به سردار ناصر شعبانی منسوب شد که لحظاتی بعد، این سخنان تصحیح شد. اما رسانه‌‎های منطقه‌ای این اظهارات را به طور گسترده پوشش دادند.

روز سه شنبه گذشته، رسانه‌های عربی نزدیک به عربستان سوژه جدید و البته مناقشه‌برانگیزی درباره ایران پیدا کردند. خبرگزاری فارس، خبری منتشر کرد که یک عبارت آن به سرعت مورد توجه رسانه‌های داخلی و خارجی قرار گرفت. سردار ناصر شعبانی، معاون عملیات قرارگاه ثارالله (ع) سپاه، در دوره طرح ولایت که در اردوگاه دشت بهشت شاندیز خراسان رضوی برگزار شد، سخنرانی کرده بود. او درباره مسائل مختلف، از جمله نزاع‌های منطقه‌ای اظهاراتی بیان کرده بود. پوشش خبری این اظهارات، با حاشیه‌هایی همراه شد.

خبرگزاری فارس ابتدا خبری منتشر کرد که در آن به نقل از سردار شعبانی ذکر شده بود که نیرو‌های انصارالله (حوثی‌ها) یمن به دستور ایران دو نفتکش سعودی را در تنگه باب المندب هدف قرار دادند. این سخنان، به سرعت مورد توجه رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی قرار گرفت. پس از آن، این خبرگزاری با اشاره به "شیطنت برخی رسانه‌ها" و "شبکه‌های ضدانقلاب" توضیحاتی درباره خبر مزبور منتشر کرد و انتشار این اظهارات را "ناشی از کم‌دقتی خبرنگار" خود دانست.

در توضیحات این رسانه آمده: "سردبیر خبرگزاری بلافاصله با توجه به مخدوش بودن این عبارت، ظرف مدت بسیار کوتاهی اقدام به اصلاح متن نموده است و بر این اساس، به نظر می‌رسد تصویر مذکور نیز با شیطنت، از آرشیو موتور‌های جست‌وجو برداشته‌شده باشد". بنا به گفته خبرگزاری فارس، منبع اصلی و اولیه انتشار این تصویر، یکی از کانال‌های وابسته به یکی از روزنامه‌های اصلاح‌طلب بود که این کانال هم بلافاصله نسبت به حذف آن از خروجی خود اقدام کرد.

به نوشته فارس، متن خبر اصلی بدین شکل است: "ناصر شعبانی، از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در دوران دفاع مقدس، صبح امروز در دوره طرح ولایت که در اردوگاه دشت بهشت شاندیز مشهد برگزار شد، گفت: ما امروز در منطقه عقبه داریم. برخی مقامات و رسانه‌های غربی و معاند این‌گونه القاء کردند که ما به یمنی‌ها گفتیم دو ناو سعودی‌ها را بزنید و زدند؛ درحالی‌که فرزندان معنوی انقلاب در منطقه، خود به آن حد از توانمندی رسیده‌اند که بتوانند چنین عملیات‌هایی را طراحی کنند". گفتنی است که سردار رمضان شریف، سخنگو و مسئول روابط عمومی کل سپاه، هم اظهارات منسوب به سردار شعبانی را تکذیب کرد و نقل آن‌ها را "ناقص و وارونه" دانست.

خبر اظهارات منسوب به سردار شعبانی، پربازدیدترین خبر روزنامه الشرق الاوسط شده است.

به نظر می‌رسد که حذف خبر و ارائه توضیحات توسط این خبرگزاری دیر صورت گرفته است. زیرا رسانه‌های عربی، بخصوص رسانه‌های نزدیک به عربستان، به سرعت اظهارات منتسب به سردار شعبانی را تیتر اول خود قرار دادند.

لحظاتی پس از انتشار اظهارات سردار شعبانی، روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط، این خبر را تیتر اول خود قرار داد و نوشت: " فرمانده‌ای در سپاه پاسداران: حوثی‌ها به درخواست ایران دو نفتکش سعودی را هدف قرار دادند". خبر اظهارات سردار شعبانی، پربازدیدترین خبر این روزنامه در ۲۴ ساعت گذشته بوده است.

الشرق الاوسط، مدعی شد که این اظهارات، "نقش مستقیم ایران در حمله به دو نفتکش سعودی در هفته گذشته" را نشان داد. این روزنامه، مدعی شد که خذف خبر و تکذیب آن توسط ایران، نشان‍‌دهنده "دست‌پاچگی" آن درباره حمله به دو نفتکش سعودی است. شبکه سعودی العربیه نیز سخنان منتسب به شعبانی را "اذعان یک فرمانده سپاه" به دست داشتن سپاه در حمله به نفتکش‌های سعودی دانست و نوشت: " یک فرمانده سپاه پاسداران، اذعان کرد که حمله حوثی‌ها به دو نفتکش سعودی در تنگه باب المندب، به درخواست سپاه پاسداران انجام شده بود".
 

این خبر در رسانه‌های عربی زیادی همچون روزنامه‌های المدینه، عکاظ، البیان امارات، القدس العربی، خبر الیوم، تحدیث نت، البوابه نیوز، السیاسه، الیمن العربی، الیوم پرس، العرب الیوم، الاماراتیه، وبگاه لبنان ۳۶۰، یمن پورتال و... منتشر شده است. اغلب این رسانه‌ها، اظهارات شعبانی را نوعی "اذعان" به دست داشتن سپاه در حمله نفتکش سعودی دانستند. اما چرا این رسانه‌ها به سرعت به چنین خبری واکنش نشان دادند؟ شاید دلیل این امر، نوع حمله انصارالله به هدف سعودی در باب المندب باشد. عربستان مدعی شده بوده که انصارالله به دو نفتکش آن حمله کردند. اما، انصارالله، این ادعا را تایید نکردند و اعلام کردند، کشتی‌ای که آن‌ها آن را هدف قرار دادند، یک کشتی نظامی بود. دلیل دیگر، این می‌تواند باشد که ایران رسما هرگونه حمایت نظامی از انصارالله را رد می‌کند. عربستان بار‌ها مدعی شده که حوثی‌ها، به ایران وابسته هستند، اما هم ایران و هم حوثی‌ها، این ادعا را شدیدا تکذیب کردند. شاید از نظر رسانه‌های سعودی، اظهارات منسوب به سردار شعبانی، تکذیب‌های ایران و حوثی‌ها را زیر سوال می‌برد.
 

العربیه این تصویر را منتشر و ادعا کرد که متن خبرگزاری فارس بدین شکل بوده است.
 

 

 

 


 

 


 

 

کد مطلب: 38632| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۶ ۱۲:۱۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب