کد مطلب: 38595| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۱ ۱۱:۴۴:۱۰| نسخه چاپی
قتل وحشیانه گردشگران در تاجیکستان به گردن تهران افتاد!

سناریوی جدید اتهام زنی به ایران این بار از خاک همسایه؛

قتل وحشیانه گردشگران در تاجیکستان به گردن تهران افتاد!

بین الملل - ایران نیوز 24: تلاش کشورهای متخاصم حوزه خلیج فارس در خدشه وارد کردن به امنیت ملی کشورمان کم نبود که تاجیکستان هم مدعی شده عناصر تروریستی که در خاک کشورشان دست به اقدامات وحشیانه می زنند در ایران آموزش دیده اند!

پلیس تاجیکستان اعلام کرد که مسئول حمله به گردشگران خارجی در این کشور حزب نهضت اسلامی بوده است. در بیانیه‌ای که از سوی وزارت کشور تاجیکستان منتشر شده ذکر شده: حزب ممنوعه نهضت اسلامی مسئولیت حمله به گردشگران خارجی در این کشور را برعهده دارد.در اطلاعیه وزارت کشور تاجیکستان عامل اصلی این حمله تروریستی حسین عبدالصمدف نام دارد که ۳۳ سال است. وزارت کشور تاجیکستان در این اطلاعیه مدعی شده است که رهبر گروه تروریستی "در زمینه نظامی و ایدئولوژیک درایران آموزش دیده بوده" است.به گفته مسئولان تاجیکستان این فرد پس از دیدن دوره در سال ۲۰۱۵ به حزب نهضت اسلامی پیوسته است. در اطلاعیه وزارت کشور همچنین آمده است که عبدالصمدف چهار بار به ایران سفر کرده است.در اطلاعیه یاد‌شده بدون اشاره به تروریستی بدون این اقدام گفته شده است که "این جنایت با هدف به وجود آوردن اخلال در امنیت عمومی و مختل کردن نظم کشور" انجام گرفته است.

در این حادثه که روز یکشنبه در منطقه‌ای جنوب دوشنبه پایتخت تاجیکستان، اتفاق افتاد یک خودرو، چهار دوچرخه‌سوار خارجی را عمداً زیر گرفت و سرنشینان خودرو سپس با چاقو به دوچرخه‌سواران حمله کردند. قربانیان، دو شهروند آمریکایی، یک هلندی و یک شهروند سوئدی هستند که سه نفر از آن‌ها در دم جان باختند و نفر چهارم در بیمارستان درگذشت. دست‌کم سه شهروند خارجی دیگر از جمله یک فرانسوی نیز زخمی شده‌اند.از سوی دیگر سخنگوی دستگاه  دیپلماسی اتهامات مقامات تاجیکستان مبنی بر دست داشتن در حمله روز یکشنبه در جنوب دوشنبه پایتخت این کشور را رد کرد.

بهرام قاسمی در این باره گفت که "ایران هرگونه ارتباط با این حادثه و وجود هرگونه پایگاه جهت آموزش اقدامات خرابکارانه در خاک خود را به شدت تکذیب می‌کند".قاسمی از آنچه "مطالب منفی اعلام شده در بیانیه وزارت داخله تاجیکستان علیه ایران" توصیف کرد، انتقاد کرده و گفته ایران آمادگی دارد جهت بررسی ابعاد این قضیه با مقامات ذیربط تاجیکی همکاری کند.اما سخنگوی وزارت امور خارجه "طرح این قبیل مسائل بی‌پایه را به زیان روابط دوستانه و برادرانه میان ایران و تاجیکستان" خواند و ابراز امیدواری کرد که "طرفین با کمک یکدیگر به تقویت مناسبات میان دو کشور بپردازند و اجازه ندهند که دشمنان روابط با طرح این قبیل مسائل خللی در روابط ایجاد نمایند. "

رهبر در تبعید نهضت اسلامی نیز در مصاحبه با خبرگزاری رویترز ادعای وزارت کشور و پلیس تاجیکستان را "انحراف اذهان عمومی" خواند و آن را تکذیب کرد. او هر گونه شرکت نهضت اسلامی در این حمله را نیز رد کرد.تاجیکستان "حزب نهضت اسلامی" را "افراط‌گرا و تروریستی" می‌داند و فعالیت این حزب را ممنوع کرده است. به گزارش دویچه وله روابط ایران و تاجیکستان علی‌رغم سرمایه‌گذاری کلان ایران در این کشور در سه سال اخیر و از زمانی که مقامات جمهوری اسلامی با رهبر حزب نهضت اسلامی تاجیکستان دیدار کردند، تیره شد.

سفیر تاجیکستان در تهران احضار شد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد سفیر تاجیکستان روز چهارشنبه احضار و مراتب اعتراض شدید ایران درباره رفتار مقامات آن کشور در حادثه ترور دوچرخه سواران خارجی در تاجیکستان و وارد آوردن اتهامات کذب به کشورمان به وی ابلاغ شد.
قاسمی گفت: امروز سفیر تاجیکستان در تهران توسط مدیرکل اورآسیای وزارت امور خارجه احضار و مراتب اعتراض شدید کشورمان نسبت به رفتار مقامات آن کشور در حادثه ترور دوچرخه سواران خارجی در تاجیکستان و وارد آوردن اتهامات کذب و بی اساس به جمهوری اسلامی ایران به وی ابلاغ شد.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: در این دیدار به سفیر تاجیکستان توضیح داده شد که دادن آدرس غلط موجب تهییج و تشویق تروریست‌های تکفیری برای تشدید اقدامات خشونت بار خود شده و به موازات آن تلاش برای ایجاد تفرقه مذهبی و تبلیغ آن از طرف بعضی از محافل و اشخاص دینی و رسانه‌ای نتیجه‌ای جز ایجاد تنش، ناامنی و افزایش اقدامات تروریستی برای این کشور نخواهد داشت؛ سیاستی که نتیجه آن در اقدام غیر انسانی اخیر در کشتار دوچرخه سواران بی گناه به وضوح قابل مشاهده است. بی تردید بی تفاوتی و تساهل نسبت به تفکر تکفیری سلفی و تشویق افراطگرایی توطئه دشمنان صلح و ثبات و امنیت منطقه است.
قاسمی گفت: در این دیدار مدیرکل اوراسیای وزارت امور خارجه اظهار داشت که جمهوری اسلامی ایران آمادگی دارد تمام تجربه و امکانات خود را برای مقابله با جریان تکفیری افراط گرا با هدف تحکیم صلح و ثبات منطقه و فراهم آوردن محیطی امن برای ارتقاء رفاه و سعادت مردم منطقه در اختیار دوستان خود قرار دهد.در این دیدار، سفیر تاجیکستان ضمن ابراز تاسف از وقایع پیش آمده اظهار داشت که مراتب اعتراض دولت جمهوری اسلامی ایران را به اطلاع مقامات تاجیکستان خواهد رساند.

 

کد مطلب: 38595| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۱۱ ۱۱:۴۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب