کد مطلب: 38577| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۹ ۹:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
همزمان با پیشنهاد جنجالی دونالد ترامپ؛ عمان بین تهران و واشنگتن میانجیگری می‌کند

همزمان با پیشنهاد جنجالی دونالد ترامپ؛ عمان بین تهران و واشنگتن میانجیگری می‌کند

بین الملل - ایران نیوز 24: محافل دیپلماتیک در واشنگتن، سفر وزیر خارجه عمان به آمریکا و دیدار او با مقامات آمریکایی را با تلاش‌ها برای میانجیگری میان تهران و واشنگتن مرتبط دانستند.

همزمان با پیشنهاد جنجالی دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، برای دیدار بدون پیش‌شرط با حسن روحانی، رئیس‌جمهور ایران، گزارش‌هایی درخصوص میانجیگری عمان میان ایران و آمریکا منتشر شده است. یوسف بن علوی، وزیر خارجه عمان به تازگی از سفر واشنگتن بازگشته است. او در آنجا با مقامات آمریکایی، مانند پومپئو، جیم متیس، وزیر دفاع، و مایک پنس، معاون رئیس جمهور دیدار کرده و قرار است در جمعه آینده به تهران سفر کند. گفتنی است که چند روز پیش، تنش‌ها بین ایران و آمریکا به طور کم‌سابقه‌ای بالا گرفت.

روحانی به آمریکا هشدار داد که "با دم شیر بازی نکند". ترامپ در مقابل، در توئیت تندی به روحانی هشدار داد که آمریکا را تهدید نکند. چند روز پیش از سفر یوسف بن علوی به تهران، خبرگزاری ارم‌نیوز، مدعی شد که محافل دیپلماتیک در آمریکا، سفر بن علوی به واشنگتن و دیدار او با جیم متیس را با تلاش‌های ایران برای تنش‌زدایی و ایجاد کانال تماس با دولت ترامپ مرتبط دانستند.

بن علوی که در جمعه گذشته به واشنگتن سفر کرده بود، جمعه آینده به تهران خواهد رفت. گزارش‌ها درباره میانجیگری عمان در حالی مطرح می‌شود که بهرام قاسم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، از محتوای سفر بن علوی به آمریکا اظهار بی‌اطلاعی کرده است. او در نشست خبری با خبرنگاران در مورد اخبار منتشر شده در ارتباط با سفر بن علوی، وزیر خارجه عمان به آمریکا و اینکه آیا هدف از این سفر میانجیگری بین ایران و آمریکا بوده است، گفت: "از محتوای مذاکرات و اهداف سفر آقای بن علوی به آمریکا اطلاعی ندارم. " قاسمی ادامه داد: "روابط تهران و عمان به صورت مستمر و متمادی است، با یکدیگر روابط خوبی داریم، در تماس دائم با یکدیگر هستیم. آقای ظریف نیز طی هفته‌های قبل سفری به عمان داشتند". وی افزود: "من ارتباط و پیوستی بین این سفر‌ها نمی‌بینم".
 

 

کد مطلب: 38577| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۹ ۹:۴۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب