کد مطلب: 38547| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۵ ۹:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
«اعطای بی رویه مجوز احداث»، درد بی درمان کارخانجات تولید آرد کشور / خرید تضمینی گندم به مرز 7 میلیون تن رسید

در جریان بازدید خبرنگاران از مراکز خرید تضمینی گندم استان همدان مطرح شد

«اعطای بی رویه مجوز احداث»، درد بی درمان کارخانجات تولید آرد کشور / خرید تضمینی گندم به مرز 7 میلیون تن رسید

كشاورزي - ایران نیوز 24: مدیر کل دفتر هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با بیان به اینکه در حال حاضر اکثر کارخانجات تولید آرد کشور تنها با یک سوم ظرفیت خود کار می کنند، از اعطای بی رویه مجوز احداث کارخانجات آرد به عنوان علت اصلی این معضل یاد کرد و گفت: در شرایطی نیاز فعلی کشور به آرد بالغ بر 10 میلیون تن می باشد، برای 25 میلیون تن تولید آرد ظرفیت ایجاد شده است وعلیرغم این مسئله، هنوز هم متقاضیانی برای احداث کارخانجات آرد مراجعه می کنند که ما به شدت با این مسئله مخالفت کردیم.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24،   سیدمؤمن نیافر، افزود: شرکت بازرگانی دولتی با طراحی سامانه ای سعی در تسریع پروسه  تحویل گندم توسط کشاورزان به دولت کرده و با تمهیدات اندیشیده شده از سال آینده واز طریق این سامانه ها به کشاورزان اطلاع رسانی می کنیم که گندم خود را چه زمانی و کجا تحویل دهند و در نهایت با این اقدامات هزینه های مبادله و قیمت تمام شده گندم را کاهش خواهیم داد.

وی که در جریان بازدید رسانه های گروهی از مراکز خرید تضمینی و سیلوهای ذخیره گندم استان همدان در جمع خبرنگاران سخن می گفت، تصریح کرد:  همچنین با استفاده از بانک اطلاعاتی این سامانه در مراکز خرید و تسهیل در امر ثبت، ضبط و انتقال اطلاعات باعث شده ضایعات ما در حوزه مذکور به کمتر از دو درصد کاهش یابد.

* خرید 6 میلیون و 700 هزار تن گندم در سراسر کشور از کشاورزان

نیافر با اشاره به اینکه قصد داریم محصول امسال را از مراکز موقت خرید به مراکز بلندمدت منتقل کنیم، ادامه داد: ما اعلام کرده بودیم کشاورزانی که بخواهند گندم خود را به مراکز دولت یا مراکز بلندمدت بخش غیردولتی انتقال دهند، می توانند تا سقف کیلویی ۱۵ تومان کرایه حمل دریافت کنند اما متاسفانه به دلیل عدم اطلاع رسانی کافی در این مهم، کشاورزان به دلیل بی اطلاعی ،استقبالی از این قضیه به عمل نیاوردند. مدیر کل دفتر هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران با با بیان اینکه کیفیت گندم خریداری شده امسال نسبت به سال گذشته بهبود یافته است  گفت: تاکنون حدود ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تن گندم در سراسر کشور از کشاورزان خریداری شده است، گفت: به تدریج به مرز خرید سال گذشته نزدیک می شویم.

سیدمؤمن نیافر  با بیان اینکه گندم در مراکز خرید با افت خرمنی تحویل گرفته می شود، افزود: بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، گندم را با ناخالصی ها از کشاورز اخذ و تحویل کارخانه‌های آرد می‌دهیم  افزود: کارخانه‌ها بر اساس تکلیفی که دارند با استفاده از پاک‌کننده‌های اولیه و ثانویه پس از اینکه فرایند پاک‌کنندگی را انجام می‌دهند، گندم را تبدیل به آرد خواهند کرد. بنابراین مبحثی که کارخانه‌ها درباره تحویل گندم‌ها با ناخالصی، افت و خاک مطرح می‌کنند، صحت ندارد و تفکیک ناخالصی گندم‌ها از گندم خالص جزو خط تولید کارخانه‌های آرد است.

وی با اشاره به وضعیت مناسب بارندگی درسال جاری و افزایش چشمگیر تولید گندم در این استان، افزود: از 63  مرکز خرید موجود در سطح استان 40 مرکز زیر نظرشبکه تعاون روستایی فعالیت دارند که تاکنون 300 هزار تن گندم در این استان از کشاورزان خریداری شده و پیش بینی می کنیم که خرید این محصول تا سقف 600 هزار تن در سال جاری افزایش پیدا کند.

وی در ادامه با بیان اینکه بازدیدها در فصل خرید امسال نشان از ارتقاء کیفیت گندم دارد، گفت: بازدیدهایی که از مناطق سردسیر به عمل آمده نشان می‌دهد گندم‌های امسال به لحاظ درصد ناخالصی، سیر نزولی داشته‌اند. علاوه بر این، وضعیت پروتئین گندم‌های امسال از سال گذشته بهتر است.نیافر افزود: به طور متوسط، ماهیانه 14 هزار و 500 تن گندم به مصارف خبازی و بخش صنف و صنعت در استان می‌رسد. استان همدان معمولاً جزو استان‌هایی است که مازاد تولید دارد و از محل مازاد تولید استان‌هایی مانند همدان است که نان تهران و استان‌هایی که گندم کافی ندارند، تأمین می‌گردد.

* نمره کیفی گندم‌های استان همدان از  80 درصد گذشت

در ادامه این مراسم سرپرست شرکت بازرگانی دولتی ایران نمایندگی همدان با بیان این که این استان در مجموع در بخش دولتی و خصوصی دارای 850 هزار تن ظرفیت ذخیره‌سازی است، گفت: البته در حال حاضر 230 هزار تن موجودی گندم از سال قبل در مراکز ذخیره‌سازی استان باقی مانده که با توجه به اینکه میزان خرید گندم در فصل زراعی امسال رو به افزایش است، در حین خرید، گندم را به سایر استان‌ها انتقال می‌دهیم.

مهندس علی رحمانی‌فر، در حاشیه بازدید خبرنگاران از سیلوی 85 هزارتنی کوریجان همدان،با اشاره به کیفیت بالای گندم‌های استان همدان، تصریح کرد: خوشبختانه با تلاش‌هایی که سازمان جهاد کشاورزی این استان در راستای بهبود واریته‌های کشت گندم انجام داده هرساله شاهد بهبود کیفیت دانه‌های گندم از لحاظ میزان پروتئین، گلوتن و ایندکس هستیم و بیش از چهار سال است که استان همدان از هیچ‌گونه گندم خارجی و گندم سایر استان‌ها برای اختلاط استفاده نکرده و تماماً از گندم‌های تولیدی خودمان برای تولید آرد و نان استفاده می‌کنیم.

وی با اعلام خبر صادرات گندم مازاد همدان به استان‌های خراسان رضوی، زاهدان، کرمان، بوشهر، تهران، البرز، قم، یزد، مازندران و گیلان، افزود: با توجه به آزمایش‌هایی که هرماهه از سوی پژوهشکده غلات انجام می‌شود، خوشبختانه گندم استان همدان از نمرات بالایی برخوردار است. در واقع نمره کیفی گندم‌های استان همدان بالای 80 درصد است.

به گزارش خبرنگار ما، همچنین یدا... شاهپروری رئیس انجمن صنفی کارخانجات آرد استان همدان نیز با انتقاد از شرایط غیراستاندارد و غیربهداشتی در مراکز نگهداری و ذخیره سازی شبکه تعاون روستایی گفت: متأسفانه مراکز تعاون روستایی با رانت‌هایی که دارند، از ذخیره‌سازی گندم‌ها در سیلوهای استاندارد خصوصی ممانعت می‌کنندو دراین مراکز گندم‌ها را بدون انجام آزمایش های لازم از کشاورزان تحویل می‌گیرند.

کد مطلب: 38547| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۵ ۹:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب