کد مطلب: 38536| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۴ ۱۰:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
حوثی‌ها، صادرات نفت عربستان را متوقف کردند

حوثی‌ها، صادرات نفت عربستان را متوقف کردند

بین الملل - ایران نیوز 24: پس از حمله نیرو‌های یمنی به دو نفتکش عربستان در تنگه باب المندب، مقامات عربستان اعلام کردند تا زمان امن شدن منطقه، عبور همه نفتکش‌هایشان از این تنگه را متوقف خواهند کرد.

در حالی که این روز‌ها بحث‌ها درباره بستن تنگه هرمز داغ شده، تنگه استراتژیک دیگری به روی صادرات نفت عربستان بسته شده است. دیروز سرهنگ ترکی المالکی، سخنگوی ائتلاف به رهبری عربستان، اعلام کرد نیرو‌های حوثی در یمن، دو نفتکش عربستانی، وابسته به شرکت ملی حمل‌ونقل دریایی عربستان، را در پس از عبور از تنگه باب المندب هدف قرار داده‌اند.

هر کدام از این نفتکش‌ها، دو میلیون بشکه نفت خام داشته‌اند. المالکی اعلام کرد یکی از این دو نفتکش، آسیب دیده و در حال انتقال به نزدیک‌ترین بندر سعودی است. پس از این حمله، خالد الفالح، وزیر نفت عربستان اعلام کرد کشورش فورا عبور همه کشتی‌های نفتی‌اش از تنگه باب المندب را تا زمان برقراری امنیت در این تنگه متوقف خواهد کرد.

الفالح مدعی شد که تهدیدات نیرو‌های حوثی علیه نفتکش‌ها بر روی آزادی تجارت جهانی و کشتیرانی در تنگه باب المندب و دریای سرخ اثر می‌گذارد. از سوی دیگر شرکت نفتی آرامکوی عربستان اعلام کرد دو نفتکشی که هر کدام حامل دو میلیون بشکه بودند و مورد حمله قرار گرفته‌اند، متعلق به آرامکو هستند.

این شرکت نفتی افزود: " آرامکوی عربستان ارسال همه نفتکش‌های حامل نفت خام از تنگه باب المندب را تا زمان امن شدن کشتیرانی در تنگه باب المندب، تعلیق کرده و این شرکت درحال بررسی اوضاع کنونی برای اتخاذ تصمیمات مناسب است". گفتنی است که در روز‌های اخیر، همزمان با نزدیک شدن اعمال تحریم‌های آمریکا بر ایران، تنش‌ها در منطقه خاورمیانه به شکل محسوسی افزایش یافته است. در ایران، مقامات بلندپایه ایرانی مکررا تهدید کرده‌اند که اگر صادرات نفت ایران قطع شوند، آن‌ها تنگه هرمز را خواهند بست. در یمن، نیز پس از چند هفته جنگ میان نیرو‌های ائتلاف عربستان و حوثی‌ها در بندر استراتژیک الحدیده، اکنون تنگه باب المندب، که یکی از تنگه‌های استراتژیک جهان است، مجددا صحنه تنش‌های نظامی شده است.
 

 

کد مطلب: 38536| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۵/۴ ۱۰:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب