کد مطلب: 38402| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۳ ۱۳:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
گام بلند اتحادیه اروپا برای تامین منافع اقتصادی ایران

گام بلند اتحادیه اروپا برای تامین منافع اقتصادی ایران

بین الملل - ایران نیوز 24: پارلمان اروپا طرحی را تصویب کرده که به موجب آن، راه برای سرمایه‌گذاری در ایران هموار می‌شود.بنا بر گزارش‌ها این تصمیم الزام‌آور نیست. پیش از این گفته شده بود این بانک «مخالف» انجام همکاری‌ها است.

در پی خروج یکجانبه دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا، از توافق هسته‌ای و بازگشت تحریم‌های آمریکایی، ایران از اتحادیه اروپا درخواست کرد که به منظور تامین منافع اقتصادی ایران، اقداماتی انجام دهد. در همین راستا، پارلمان اروپا روز چهارشنبه با تصویب طرحی به بانک سرمایه‌گذاری اروپا اجازه داد با ایران تجارت کند.

به گزارش رویترز، بانک سرمایه‌گذاری اروپا، ستون اصلی تلاش‌های اتحادیه اروپا برای حفظ روابط تجاری با ایران در مقابل تصمیم آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌ها بر این کشور است. با این حال، تصمیم قانونگذاران اتحادیه اروپا این بانک را به کار با ایران مجبور نمی‌کند. زیرا چنین اقدامی ممکن است توانایی این بانک برای جمع‌آوری پول در بازار‌های آمریکا را به خطر اندازد و تبعات گسترده‌ای برای عملیات آن داشته باشد. پارلمان اروپا قاطعانه با یک طرح نمایندگان راست افراطی مخالفت کرد. طرحی که خواهان منع کمیسیون اروپا از رفع محدودیت‌های بانک سرمایه‌گذاری اروپا در ایران بود. این طرح، توسط گروه راست‌گرای اروپای آزادی و دمکراسی مستقیم، ارائه شد که با ۵۷۳ رأی مخالف، ۹۳ رأی موافق و ۱۱ رأی ممتنع مواجه شد.

زیگفرید مورسان، نماینده پارلمان اروپا از گروه راست‌گرای معتدل حزب مردم اروپا، گفت: "ما به بانک سرمایه‌گذاری اروپا ظرفیت سرمایه‌گذاری در ایران را اعطا می‌کنیم اگر پروژه‌های مناسب یافت شود". او با اشاره به توافق هسته‌ای به رویترز گفت: " توافق (هسته‌ای) ایران، برای امنیت اروپا خوب است". دولت‌های اروپایی هنوز به لحاظ فنی می‌توانند مانع پیشنهاد کمیسیون اروپا شوند. اما با توجه به اینکه سران اروپا در نشست ماه می، علنا از طرح وام‌دهی بانک سرمایه‌گذاری اروپا حمایت کرده بودند، انتظار می‌رود که چنین نکنند.

تصمیم پارلمان اروپا، احتمالا برای فدریکا موگرینی، مسئول سیاست‌خارجی اتحادیه اروپا، یک ارتقای اخلاقی خواهد بود. موگرینی، ریاست جلسه جمعه آینده وزرای خارجه کشور‌های ایران، چین، فرانسه، آلمان و بریتانیا در وین را به عهده خواهد داشت. ایران برای بررسی تلاش‌های اروپا در زمینه حفظ توافق هسته‌ای در مقابل تحریم‌های آمریکا، برگزاری این جلسه را درخواست کرد. تحریم‌های آمریکا در ماه آگست اجرا خواهند شد، اما برخی از شرکت‌های اروپایی اعلام کرده‌اند که از ایران خارج خواهند شد. به گفته رویترز، ستون‌های استراتژی اروپا برای حفظ برجام عبارتند از: وام‌دهی از طریق بانک سرمایه‌گذاری اروپا، اتخاذ یک اقدام ویژه برای محافظت از شرکت‌های اروپایی در برابر تحریم‌های ثانویه آمریکایی و پیشنهاد کمیسیون اروپا مبنی بر اینکه دولت‌های اروپایی برای اجتناب از مجازات‌های آمریکایی، مستقیما به بانک مرکزی ایران پول منتقل کنند.
 

 

کد مطلب: 38402| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۳ ۱۳:۲۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب