کد مطلب: 38398| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۳ ۱۱:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
اعلام آمادگی ارتش آمریکا برای مقابله با تهدیدات نفتی ایران در خلیج فارس

اعلام آمادگی ارتش آمریکا برای مقابله با تهدیدات نفتی ایران در خلیج فارس

بین الملل - ایران نیوز 24: پس از تهدید تلویحی حسن روحانی به بستن تنگه هرمز و ممانعت از صادرات نفت دیگر کشور‌ها در صورت تحریم نفت ایران، ارتش آمریکا اعلام کرد که آماده مقابله است.

به گزارش الجزیره، رییس جمهور ایران تهدید کرده بود اگر ایران نتواند نفت صادر کند پس دیگران هم چنین حقی نخواهند داشت؛ این سخنان از سوی آمریکا و متحدانش نوعی تهدید برای بستن خلیج فارس به روی تانکرهای نفتی فراملیتی تعبیر شد. حالا ارتش آمریکا به این تهدید واکنش نشان داده و اعلام کرده به باز ماندن آبراه‌های بین‌المللی و جریان آزاد انرژی متعهد است و برای آن تلاش خواهد کرد. بیل اوربان سخنگوی فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا در واکنش به سخنان دکتر روحانی گفت: نیروهای ارتش آمریکا و متحدانش آماده تضمین آمدوشد ایمن و آزاد در آب‌های بین‌المللی براساس قوانین جهانی هستند.

رئیس‌جمهور ایران روز سه‌شنبه در پاسخ به تهدیدهای مقام‌های آمریکایی که خواستار رساندن صادرات نفت ایران به صفر شده بودند گفت: «آمریکایی‌ها مدعی شده‌اند که میخواهند به طور کامل جلوی صادرت نفت ایران را بگیرند، آنها معنی این حرف را نمی‌فهمند، چرا که اصلا معنی ندارد که نفت ایران صادر نشود و آن وقت نفت منطقه صادر شود، اگر شما توانستید این کار را بکنید تا نتیجه اش را ببینید.»

این اظهارات روحانی با استقبال گرم سردار قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران هم مواجه شد و امروز طی نامه‌ای آن را «مایه مباهات و افتخار» دانست. سردار سلیمانی اضافه کرد: «این همان دکتر روحانی است که ما شناخت داشتیم و داریم و می‌بایست باشد. شما با سخنان حکیمانه ارزشمند و قدرتمندانه خودتان رهبر عزیز، ملت بزرگوار ایران اسلامی و مسلمانان جهان را سرافراز نمودید.

تنگه هرمز که روزانه یک سوم از نفت جهان از طریق آن ترانزیت می‌شود، یک آبراه استراتژیک است که تولید کنندگاننفت خاورمیانه را به بازار‌های مهم نفتی در آسیا اقیانوسیه، اروپا، آمریکای شمالی و سایر مناطق متصل می‌سازد. نقشه استراتژیک تنگه هرمز در انتقال نفت جهان را در ادامه ببینید:

کد مطلب: 38398| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۳ ۱۱:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب