کد مطلب: 38377| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۲ ۱۰:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
چرخش 180 درجه ای طراحان عدم کفایت رئیس‌جمهوری/ شاکیانی که حامی شدند!

چرخش 180 درجه ای طراحان عدم کفایت رئیس‌جمهوری/ شاکیانی که حامی شدند!

سیاسی - ایران نیوز 24: شاکیانی که حامی شدند. آنها که تا دیروز برای استیضاح و رأی به عدم کفایت سیاسی و بعد هم جانشینی روحانی نقشه می‌کشیدند، یکباره و بعد از سخنرانی اخیر روحانی در جمع مدیران، تغییر رویه دادند. آنها چند روزی است این خط را دنبال می‌کنند که نه ما بلکه این اصلاح‌طلبان هستند که خواهان برکناری روحانی‌اند.

رسانه‌های اصولگرا که نمی‌دانند با ایده عدم کفایت سیاسی رئیس‌جمهوری که تا هفته پیش به‌جد آن را دنبال می‌کردند چه کنند، به یک راه‌حل جدید رسیده‌اند. آن‌هم اینکه برای حاملان این طرح یک جایگزین پیدا کنند و چه کسی بهتر از اصلاح‌طلبان! خبرگزاری تسنیم مدعی شده بود که فراکسیون امید طرح رأی به عدم کفایت سیاسی حسن روحانی را در دستور کار خود قرار داده است. عباس سلیمی‌نمین هم بر مبنای همین خبر به تسنیم گفته بود که طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور از سوی برخی اصلاح‌طلبان که در انتخابات ریاست‌جمهوری 96 اصلی‌ترین حامی روحانی بودند، فرصت‌طلبی سیاسی است! خبرگزاری تسنیم نوشت: «با گذشت زمان و تشدید فشار اقتصادی به مردم، اصلاح‌طلبان در حال علنی‌ترکردن فاصله خود با روحانی هستند و سعی دارند از مسئولیت حمایت از روحانی شانه خالی کنند. حال باید دید که اصلاح‌طلبان با طرح عدم‌ کفایت سیاسی حسن روحانی دنبال چه برنامه‌ای هستند؟ می‌خواهند زمین بازی را برای ۱۴۰۰ فراهم کنند؟ با فرار به جلو از حمایت خود عقب‌نشینی کنند یا اینکه طمع دیگری دارند». همه این ادعاها در حالی است که بهرام پارسایی، سخنگوی فراکسیون امید، تأکید کرده چنین موضوعی به‌هیچ‌وجه در این فراکسیون مطرح نشده است و حتی اعضای فراکسیون امید امضای خود درباره سؤال از رئیس‌جمهور را هم پس گرفته‌اند. او به «ایسنا» گفته بود: «مواضع این فراکسیون از طریق رئیس یا سخنگو اعلام می‌شود.

چرخش از هفته پیش

 چرخش اصولگرایان بعد از سخنان چهارشنبه هفته پیش حسن روحانی شروع شد. روحانی در جمع مدیران نخستین راه پیش‌‌روی کشور را تسلیم‌شدن در برابر آمریکا عنوان کرده و ایستادن در برابر آمریکا و ادامه‌دادن به دعواها و اختلافات درونی را دومین راه پیش‌روی کشور در شرایط فعلی دانسته و گفته بود: «راه دوم این است که در برابر آمریکا بایستیم، اما در داخل یکی بگوید برجام خیلی خوب بود و دیگری بگوید که برجام بسیار بد بود؛ یکی بگوید برجام هیچ بود و دیگری چیز دیگری بگوید؛ می‌شود این کار را کرد و ما در داخل روبه‌روی هم بایستیم و با هم دعوا کنیم. همچنین می‌شود عده‌ای مطالبات مردم را هر روز افزایش دهند

روزنامه کیهان هم دیروز در گزارش نخست خود نوشت: «موضوع استیضاح رئیس‌جمهور در این شرایط به معنای بحران‌سازی و اضافه‌کردن یک مشکل سیاسی به سایر مشکلات است». احمد خاتمی هم دیروز در نشستی خبری درباره سخنان رئیس‌جمهوری درخصوص دعوت به مقاومت در برابر آمریکا و کنارگذاشتن اختلافات داخلی، گفت: «ما از این سخنان و هر سخنی که دعوت به وحدت و اتحاد کند، استقبال می‌کنیم. نباید زمینه‌های اختلاف را ایجاد کرد. باید حریم همه از جمله مردم را نگه داشت و منطقی سخن گفت. در عین اختلاف سلیقه‌ها باید قانونی، مؤدبانه و محترمانه سخن گفت تا زمینه‌های چالش پدید نیاید.

حزب مؤتلفه هم که تا چند روز پیش برای جانشینی دوران پساروحانی برنامه‌ریزی می‌کرد و مدعی بود برای حل مشکلات ارزی برنامه دارد، اما این برنامه را نمی‌توان با یک دولت ضعیف اجرا کرد، بلکه آن را باید به یک دولت حزبی سپرد، این روزها حرف‌های دیگری می‌زند. اسدالله بادامچیان، عضو شورای مرکزی مؤتلفه با تمجید از چهره‌های حزبی‌شان مانند نبی حبیبی و مصطفی میرسلیم تلویحا آنها را به‌عنوان گزینه‌های مناسب ریاست‌جمهوری معرفی کرده بود، اما دیروز محمدنبی حبیبی، دبیرکل حزب مؤتلفه اسلامی، در دیدار با سیدحسن خمینی گفته است: «ما خودمان را پشتیبان اصولی دولت مستقر می‌دانیم و تلاش ما این است که ضمن بیان انتقادات، بنا را بر پشتیبانی از دولت بگذاریم. در شرایط حاضر معتقدیم کسانی که ادعای دلسوزی انقلاب را دارند، واجب سیاسی است که سلیقه‌های متعدد را به هم نزدیک کنند، چون دشمن برای ریشه‌کن‌کردن اصل انقلاب به میدان آمده است. معتقدیم اگر کسی از دولت انتقاد دارد، می‌تواند بیان کند به شرط اینکه قصدش تخریب و مچ‌گیری نباشد.

غلامرضا مصباحی‌مقدم، عضو جامعه روحانیت مبارز، هم با بیان اینکه اصولگرایان صد درصد با دولت همراهی می‌کنند، گفته است: «جریان اصولگرا مثل مادری می‌ماند که اگر برای فرزندش احساس خطر کند، ایثار خواهد کرد. جریان اصولگرا می‌خواهد نظام جمهوری اسلامی سرپا بماند و ملت راضی و دشمن مأیوس شود. حالا هرکس می‌خواهد کشور را اداره کند، این کار را انجام دهد. در واقع جریان اصولگرا نگاه مادری نسبت به نظام و دستاوردهای انقلاب و ملت ایران دارد». غلامعلی حدادعادل هم دو روز پیش در توییترش نوشته بود: «با اینکه منتقد دولت بوده‌ایم، امروز و برای حل مشکلات داخلی، در مقابل دشمن خارجی در کنار دولت هستیم، به‌شرط آنکه، رئیس‌جمهور نیز به سخنانی که گفته است عمل کند.

حامیان رأی به عدم کفایت سیاسی 180 درجه برگشتند

اما از همه عجیب‌تر سخنان علیرضا زاکانی، نزدیک به جبهه پایداری و از مخالفان تندروی دولت بود که بعد از سخنرانی روحانی به فارس گفت: «سخنان رئیس‌جمهور صدای برحق ملت رشید ایران بود».  او در ادامه این مصاحبه بر همت جمعی و عزم عمومی نخبگان و عموم مردم در جهت پشتیبانی از تحقق خواسته‌های رئیس‌جمهوری تأکید کرده استحمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر آموزش‌وپرورش دولت محمود احمدی‌نژاد و رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس که برخی نمایندگان فراکسیون متبوعش دنبال امضا برای عدم کفایت رئیس‌جمهوری بودند، بعد از تمجید از اظهارات رئیس‌جمهوری، به فارس گفت: «جنگ اقتصادی شرایط خودش را می‌طلبد. شرایط ویژه جنگ اقتصادی این است که همه وارد میدان شوند، وحدت داشته باشند؛ ازاین‌رو ما در مجلس با تمام توان از رویکرد جدید رئیس‌جمهور حمایت و با تمام توان رئیس قوه ‌مجریه را کمک می‌کنیم و مجلس برای این کار آمادگی کامل دارد». این در حالی است که برخی اعضای فراکسیون ولایی برخلاف حاجی‌بابایی به‌شدت از طرح عدم کفایت سیاسی حمایت می‌کردند؛ چهره‌هایی مانند «حسینعلی حاجی‌دلیگانی» که گفته بود به دنبال جمع‌آوری امضا برای طرح عدم کفایت رئیس‌جمهوری است یا «نصرالله پژمانفر» که از کلیدخوردن طرح استیضاح رئیس‌جمهوری صحبت کرده بود

محمد دهقان، نماینده چناران و از مخالفان جدی حسن روحانی، با اشاره به سخنان رئیس‌جمهوری در جمع مدیران اجرائی کشور تأکید کرده که مجلس در کنار دولت است. محمد دهقان و سیدحسین نقوی‌حسینی، نایب‌رئیس ‌و سخنگوی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس هم که معمولا صریح‌ترین نقدها را به دولت‌های یازدهم و دوازدهم می‌کنند، بر بعد عملی اظهارات روحانی برای ایجاد وحدت در کشور تأکید کردند. دهقان ضمن اعلام حمایت از سخنان رئیس‌جمهور این‌گونه عنوان کرده است: «صحبت آقای رئیس‌جمهور مثبت بود و ان‌شاءالله [اگر] رفتار و تصمیمات آقای رئیس‌جمهور هم متناسب با صحبت مثبتشان باشد، قطعا ما از ایشان حمایت می‌کنیم.

نقوی‌حسینی نیز دراین‌باره اظهار کرده است: «معتقدیم که صحبت‌های رئیس‌جمهور باید جنبه عملیاتی به خود بگیرد و در حد حرف باقی نماند... شرایط امروز کشور به‌گونه‌ای است که سردادن شعار و تبلیغات این‌چنینی جایگاهی ندارد و عرصه، عرصه عمل است و باید حرف‌ها و صحبت‌ها جنبه اجرائی و عملیاتی به خود بگیرد».حجت‌الاسلام مجتبی ذوالنوری، عضو شورای مرکزی فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس، هم ابراز کرد: «امیدوارم این تغییر رویکرد آقای رئیس‌جمهور واقعی باشد... تا زمانی که آقای رئیس‌جمهور خود با روحیه جهادی و فرهنگ و مدیریت جهادی به میدان نیاید، اتفاق خاصی نمی‌افتد

 

کد مطلب: 38377| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۴/۱۲ ۱۰:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب