کد مطلب: 38271| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۶ ۹:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
افزایش قیمت مسکن در کشور متوقف شد

افزایش قیمت مسکن در کشور متوقف شد

راه و شهرسازي - ایران نیوز 24: عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان با بیان این‌که افزایش قیمت مسکن در کشور متوقف شده است، گفت: زمین یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت مسکن است ضمن این‌که سهم ساخت و خدمات و نیروی انسانی را نیز نباید نادیده گرفت.

محسن محتشم در بیان دلایل افزایش قیمت مسکن، اظهار کرد: مسبب افزایش قیمت در بازار مسکن چند عامل است که عامل عمده آن کاهش ارزش پول ملی است.وی ادامه داد: زمانیکه با افزایش نرخ ارز مواجه شدیم، مسکن به‌عنوان یکی از بخش‌های مهم اقتصادی کشور برای حفظ ارزش پول مورد توجه قرار گرفت.

وی با بیان این‌که عامل دوم در گرانی مسکن، رکود چند ساله این بخش بود،‌ تصریح کرد: این رکود باعث شده بود تا میزان رشد قیمت‌ها با نرخ تورم فاصله داشته باشد و تجربه نشان داده که این گپ همواره با افزایش قیمت پُر می‌شود.

عضو  هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان  یادآور شد:مقداری مسائل عرضه و تقاضا و افزایش دستمزدها نیز در گرانی‌های چند ماه اخیر مسکن تاثیرگذار بوده است. زمین یکی از مهم ترین عوامل تعیین کننده قیمت مسکن است ضمن این‌که سهم ساخت و خدمات و نیروی انسانی را نیز نباید نادیده گرفت. وقتی 20 درصد دستمزدها افزایش می‌یابد به تبع آن نهاده‌های ساختمانی نیز گران خواهد شد؛ در نهایت هم در مصالح ساختمانی،‌هم در نیروی انسانی و هم خدمات گرانی را خواهیم داشت.

محتشم با اشاره به محدویت تامین زمین در کلانشهرها، گفت: به دلیل همین محدودیت زمین باید قیمت خود را حفظ کند که در نهایت باعث افزایش قیمت این بخش و تاثیر آن در بازار مسکن می‌شود.وی با یادآوری این‌که در برخی نقاط تهران افزایش قیمت مسکن 10 تا 15 درصد و در برخی مناطق 50 درصد بوده است، اظهار کرد:‌با توجه به شرایط اجتماعی کشور شاید مسکن در آینده بیشتر هم افزایش قیمت داشته باشد.

وی در عین حال بیان کرد: تقریبا ادامه افزایش قیمت مسکن در حال توقف است که آن هم باز به دلایل اجتماعی و اقتصاد کلان کشور صورت گرفته است.به گفته رئیس سابق انجمن انبوه سازان، التهابات اقتصاد کشور ناشی از مسائل مختلف و افزایش نرخ ارز، باعث تاثیر مستقیم بر بازار مسکن می‌شود.در همین راستا در تازه ترین نوسانات قیمتی بازار مسکن مطابق جدیدترین آمار معاملات ثبت‌شده در استان تهران یک واحد مسکونی ۱۱۰ متری در آجودانیه به قیمت ۷۵۰ میلیون تومان و آپارتمان ۷۰ متری در ابوذر به قیمت ۱۹۴ میلیون تومان فروخته شده است.

افزایش قیمت در بازار مسکن فروکش کرده، برخی کارشناسان اقتصادی بر این باورند این بخش روند ورود به دوران رکود را آغاز کرده و از اواخر تابستان امسال این رویه با کاهش تقاضا تشدید خواهد شد. در این وضعیت آمار معاملات مسکن نیز به دلیل کاهش قدرت خرید مردم روند نزولی را طی می‌کند.

گرچه در این بین برخی ترجیح می‌دهند در شرایط نابسامان کنونی وارد بازار شده و با استفاده از تسهیلات با سود بالا خانه‌دار شوند. بازار مسکن پایتخت این روزها جو آرامی را از منظر معاملات پشت سر می‌گذارد، گرچه مراجعه به بنگاه‌های املاک همچنان ادامه دارد اما "صبر" برخی مالکان برای گران شدن بیشتر باعث شده تا معاملات کمتری در مقایسه با سال گذشته ثبت شود که نمونه‌هایی از آنها در ادامه می‌آید؛

در منطقه 4 محله مجیدیه یک واحد 84 متری نوساز 23 خرداد (چهارشنبه) با قیمت 510 میلیون تومان معامله شده است، یعنی متری کمی بیش از 6 میلیون تومان. یک واحد 60 متری 5 سال ساخت در ارامنه جنوبی با قیمت هر مترمربع 5 میلیون و 878 هزار تومان و قیمت کل 348 میلیون تومان معامله شده است.یک واحد مسکونی 80 متری 27 ساله در پیکان‌شهر با قیمت 430 میلیون تومان، آپارتمان 90 متری 5 ساله در ابوذر با قیمت 690 میلیون تومان (هر مترمربع 7.6 میلیون تومان) و یک واحد مسکونی 70 متری 2 سال ساخت در همین محله (ابوذر) با قیمت 194 میلیون تومان یعنی هر مترمربع 2.7 میلیون تومان فروخته شده است.

همچنین یک واحد مسکونی 94 متری واقع در پونک با عمر یک سال به قیمت کل 872 میلیون تومان معامله شده است.یک دستگاه آپارتمان 90 متری 7 سال ساخت در منطقه 21 محله باشگاه نفت به قیمت 620 میلیون تومان، یک واحد مسکونی 110 متری با عمر 12 سال در آجودانیه به قیمت 750 میلیون تومان با واحد مسکونی 62 متری 20 سال ساخت در آپادانا به قیمت 365 میلیون تومان در سامانه کد رهگیری ثبت شده است.حالا و با اعلام پیش بینی های کارشناسان بازار مسکن در خصوص کاهش روند قیمت ها به نظر می رسد ماه های آینده برای خریداران مسکن حاوی خبرهایی خوش در زمینه اران شدن قیمت ملک باشد.

کد مطلب: 38271| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۳/۲۶ ۹:۱۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب