کد مطلب: 38189| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۳/۷ ۱۱:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
 توافق روسیه با اسرائیل برای خروچ نیروهای ایرانی و حزب الله از بلندی های جولان

رسانه‌های اسرائیلادعا کردند؛

توافق روسیه با اسرائیل برای خروچ نیروهای ایرانی و حزب الله از بلندی های جولان

بین الملل - ایران نیوز 24: همزمان با تشدید فشارهای سیاسی و نظامی رژیم اسرائیل برای خروج همه نیروهای ایرانی از سوریه و در آستانه سفر آویگدور لیبرمن به مسکو، رسانه‌های این رژیم مدعی رسیدن طرفین به توافقی عجیب هستند.

وبسایت «اسرائیل نشنال نیوز» مدعی شده که بر اساس توافقات میان رژیم اسرائیل و مسکو، نیروهای ارتش سوریه اجازه این را خواهند یافت که برای رسیدن به مرزهای جنوبی این کشور با اسرائیل تلاش کنند و در مقابل هیچ نیرویی از ایران و یا حزب‌الله نباید در این منطقه بماند، ضمن این که اسرائیل برای مقابله با حضور ایران در سوریه از آزادی عمل برخوردار خواهد بود.رسیدن طرفین به این توافق در شرایطی عملی شده که سرگئی شویگو وزیر دفاع روسیه، روز جمعه هفته گذشته، همتای اسرائیلی خود آویگدور لیبرمن را برای سفر به مسکو دعوت کرد.

منابع اسرائیلی مدعی هستند، توافق با روسیه شامل موارد زیر است؛

1- ارتش سوریه کنترل مناطق جنوبی سوریه را که در مرز با اسرائیل قرار دارد، در دست خواهد گرفت.

2- روسیه مسئولیت این را بر عهده خواهد گرفت که هیچ نیرویی از ایران و یا حزب‌الله در منطقه حضور نداشته باشد.

3- در مقابل اسرائیل می‌پذیرد که ارتش سوریه در مناطق جنوبی مستقر شود، به شرط این که روسیه، تعهد دور نگاه داشتن ایران از مرزهای اسرائیل را عملیاتی کند.

4- روسیه علاوه بر این، علنی خواستار خروج همه نیروهای خارجی از سوریه شود و در کنار ایالات متحده و ترکیه، از ایران نیز نام ببرد. این مساله برای اسرائیل اهمیت زیادی خواهد داشت زیرا به نظر می‌رسد ایران به آسانی آمادگی خروج از سوریه را نداشته باشد.

5- اسرائیل در همه جای سوریه، حق اقدام علیه تحکیم حضور ایران را داشته باشد.

ادعای مخالفان دولت سوریه درباره محدودیت دولت سوریه علیه ایران

از سوی دیگر، وبسایت زمان الوصل از رسانه‌های وابسته به مخالفان دولت سوریه در خبری که از سوی رسانه‌های اسرائیلی مورد توجه قرار گرفته، مدعی شده که ژنرال احمد بلول فرمانده نیروی هوایی سوریه پس از چندین نوبت حملات اسرائیل به فرودگاه‌های نظامی سوریه، نیروهای ایرانی و متحدان ایران را از استفاده از آشیانه‌های هواپیما و سایر بخش‌های نظامی در پایگاه‌های نیروی هوایی سوریه منع کرده است. مخالفان دولت سوریه مدعی شده‌اند که این تصمیم طی دو هفته اخیر و تحت تأثیر ملاقات اخیر رؤسای جمهور سوریه و روسیه در سوچی گرفته شده است.

زمان الوصل مدعی شده که با آشکار شدن افق بقای نهایی اسد، وی احتمالا به این نتیجه خواهد رسید که نیروهای ایرانی از این پس بیش از این که کمکی برای ارتش سوریه باشند، باری بر دوش وی خواهند بود زیرا در حالی که اکنون اولویت اصلی دولت سوریه بازسازی ویرانی‌های جنگ است، ایران اولویت‌های دیگری را در سوریه در نظر دارد.

کد مطلب: 38189| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۳/۷ ۱۱:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب