کد مطلب: 38125| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۳۱ ۹:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
جینا هاسپل؛ شکنجه‌گری که رئیس سیا شد + تصاویر

جینا هاسپل؛ شکنجه‌گری که رئیس سیا شد + تصاویر

بین الملل - ایران نیوز 24: دونالد ترامپ امروز ۲۱ می ۲۰۱۸ در مراسم تحلیف جینا هاسپل رئیس جدید سیا حضور یافت.

این مراسم در مرکز فرماندهی سیا در لنگلی ویرجینیا، برگزار شد. هاسپل ۶۱ ساله اولین زن آمریکایی که ریاست سازمان جاسوسی این کشور را برعهده می‌گیرد. رئیس جمهور آمریکا در مراسم تحلیف جینا هاسپل به تمجید از سابقه او پرداخت و او را فردی قوی برای ریاست سیا خطاب کرد. همچنین ترامپ انتخاب هاسپل را مایه امنیت ایالات متحده آمریکا و شرکای این کشور خواند. هاسپل نیز طی سخنانی با تشکر از مایک پمپئو (وزیر خارجه آمریکا و رئیس سابق سیا) اعلام کرد که مسیر وی در این نهاد را ادامه خواهد داد.

 جینا هاسپل در فوریه سال ۲۰۱۷ از سوی ترامپ، به عنوان قائم مقام ریاست سیا منصوب شد و به عنوان معاون مایک پمپئو رئیس وقت سازمان سیا به کار مشغول شد؛ و سرانجام سنای آمریکا در جلسه ماه مه سال ۲۰۱۸ جینا هاسپل، گزینه پیشنهادی ترامپ را برای ریاست سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده (سیا) با ۵۱ رای موافق در برابر ۴۳ رای مخالف تایید کرد.

انتخاب هاسپل برای ریاست سیا انتقاد‌های شدیدی در ایالات متحده آمریکا به دنبال داشت. مخالفان او می‌گویند ارتقاء جایگاه کسی که یکی از زندان‌های مخفی سیا در تایلند را مدیریت می‌کرده درست نیست.  هاسپل در سال ۲۰۰۲، ناظر تاسیس نخستین پایگاه سیاه در تایلند بود که بازداشت‌شدگان در آن مورد شکنجه قرار می‌گرفتند. در سال ۲۰۱۳ اسنادی منتشر شد که نشان می‌داد زندانیان در این پایگاه مخفی به روش‌هایی که حتی با قوانین داخلی آمریکا نیز تناقض دارد، مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

کلید واژه ها: جینا هاسپل سیا شکنجه
کد مطلب: 38125| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۳۱ ۹:۳۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب