کد مطلب: 38033| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۲ ۸:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
دور جدید همکاری امارات متحده عربی با آمریکا با هدف سقوط ارزش پول ایران

دور جدید همکاری امارات متحده عربی با آمریکا با هدف سقوط ارزش پول ایران

بین الملل - ایران نیوز 24: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا پس از خروج از توافق هسته ای(برجام)، اعلام کرد که مجموعه ای از تحریم های شدید اقتصادی را علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال خواهد کرد.

در همین رابطه، روزنامه آمریکایی «وال استریت جورنال»، در مطلبی عنوان کرد که آمریکا مشغول همکاری تنگاتنگی با امارات متحده عربی است تا ارزش ریال ایران را به سقوط کامل بکشاند. این در حالی است که روز گذشته نیز امارات چند شخص و شرکت ایرانی را با همکاری آمریکا در لیست تحریم های خود قرار داد.

این روزنامه آمریکایی نوشت: وزارت خزانه داری ایالات متحده قصد دارد با همکاری امارات متحده عربی تحریم های متعددی را علیه چند شرکت ایرانی، افراد و مقامات که «یک شبکه گسترده انتقال ارز» وابسته به ایران را در اختیار دارند را اعمال کند. یکی از اقداماتی که آمریکا قصد دارد به بهانه جلوگیری از تامین مالی تروریسم از سوی ایران دنبال کند تحریم دوباره بانک مرکزی این کشور است تا بلکه بتواند با استفاده از اهرم دلار فشار فزاینده ای را به ایران وارد نماید.

در همین راستا، ترامپ قصد دارد تیمی از مقامات آمریکایی را به اروپا، آسیا و خاورمیانه اعزام کند تا آن ها را برای تحریم و فشار مجدد بر ایران متقاعد کند. مقامات آمریکایی تاکید دارند که هدف از این فشارها سقوط اقتصاد ایران نیست، بلکه هدف کشاندن ایران به پای میز مذاکرات و اجبار این کشور به تن دادن به یک توافق جدید مورد خواست واشنگتن است.

در همین رابطه، امارات متحده عربی جزو اولین و معدود کشورهایی بود که با این رویکرد تحریمی آمریکا همراهی کرد و آمریکا نیز روز گذشته ۶ فرد و ۳ شرکت ایرانی واقع در امارات را در فهرست تحریم های خود قرار داد. مقامات آمریکایی مدعی شده اند که این شرکت ها و افراد میلیون ها دلار را به سپاه قدس برای فعالیت های آن انتقال می دادند.

 « استیون مانچینی» در بیانیه ای اعلام کرد که دولت ایران و بانک مرکزی این کشور متهم به در اختیار قرار دادن دلار به فعالیت های سپاه قدس ایران از طریق شرکت های ایرانی مستقر در امارات متحده عربی شده است. برخی از افراد قرار گرفته شده در فهرست تحریم های جدید ایران، چند تاجر ارز هستند.

بر همین اساس، به دنبال انتشار فهرست شرکت های و افراد تحریم شده ایرانی، امارات متحده عربی هم اعلام کرد که این افراد و شرکت ها را در فهرست تحریم های خود قرار داده است. البته این اقدام به دنبال تحت فشار قرار گرفتن متحدین آمریکا در اروپا، آسیا و خاورمیانه توسط مایک پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا برای اعمال دور جدید فشارها علیه ایران است. ترامپ به شرکت های طرف همکاری ایران اعلام کرد که ظرف ۹۰ روز آینده باید به روابط تجاری خود با ایران پایان دهند.

وزرات خزانه داری آمریکا اعلام کرد که شرکت های ایرانی قرار گرفته شده در فهرست تحریم ها در به دست آوردن درآمدهای نفتی از طریق حساب های بانکی خارجی که توسط بانک مرکزی ایران افتتاح شده بود اقدام به تزریق منابع مالی در سپاه قدس می کردند. آنچه واضح به نظر می رسد این است که کشورهای عربی با پیشتازی امارات متحده عربی دور جدیدی از همکاری های نزدیک را با ایالات متحده برای فشار بر ایران به مانند آنچه پیش از برجام شاهد بودیم را آغاز کرده اند.

شیخ نشین های امارات متحده، در سالیان اخیر اقدامات زیادی را برای ایجاد بی ثباتی سیاسی و اقتصادی در ایران طرح ریزی کرده اند. این اقدامات پیش از برجام در سطح گسترده ای وجود داشت؛ اما در دوران پسابرجام امارات و سایر کشورهای عربی فضای چندانی برای اقدام علیه ایران در اختیار نداشتند. اما اکنون که ترامپ از توافق هسته ای خارج شده است، فضا را مناسب دیده اند تا بار دیگر اهداف و برنامه های خود علیه ایران را با همراهی با آمریکا پیش ببرند. لازم به ذکر است، امارات متحده عربی پس از چین، دومین شریک تجاری ایران است. با این حال به نظر می رسد، این کشور قصد دارد با بستن چشم های خود در تجارت با ایران، با دولت آمریکا در محاصره و فشار اقتصادی بر ایران همراهی کند.

این در حالی است که رویترز روز جمعه از لندن گزارش داد: شرکت های نفتی اروپایی حتی با وجود تهدید آمریکا به اعمال تحریم های جدید، همچنان از ایران نفت خریداری می کنند.

از سوی دیگر، ویکلی استاندارد گزارش داد که طرحی در کنگره آمریکا در جریان است که براساس نظرات موسسه FDD می‌باشد و هدف از آن، اعمال تحریمهای بسیار سخت علیه کشورهای اروپایی از جمله بانک مرکزی آنها و شرکتهای اروپایی است که به همکاری خود با ایران ادامه دهند!

کد مطلب: 38033| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۲ ۸:۵۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب