کد مطلب: 38032| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۲ ۹:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
تغییر استراتژی روسیه در قبال ایران پس از خروج ترامپ از برجام!

تغییر استراتژی روسیه در قبال ایران پس از خروج ترامپ از برجام!

بین الملل - ایران نیوز 24: تا پیش از حصول توافق هسته ای ایران و 1+5 در سال 2015، ایران به دلیل تحریم های گسترده محدودیت های زیادی در روابط با دولت ها، شرکت ها و همچنین قدرت های بزرگ داشت؛ اما پس از برجام، دولت ها و شرکت های اروپایی و آسیایی متعددی برای برقرار روابط و پیوندهای سیاسی و اقتصادی با ایران تمایل نشان دادند.

در این میان، پیش از برجام، روسیه علی رغم اینکه در مواقعی از رویکردهای آمریکا و غرب در قبال پرونده هسته ای ایران انتقاد می کرد، اما در قطعنامه های ضد ایرانی در شورای امنیت که منجر به تحریم های بی سابقه علیه ایران شد، یا موضع خنثی داشت و در بدترین حالت نیز به قطعنامه های ضد ایرانی رای مثبت می داد. به طوری که، هیچکدام از قطعنامه های تحریمی ایران در شورای امنیت با وتوی روس ها مواجه نشده بود.

این در حالی بود که بسیاری از کارشناسان در محیط داخلی و بین المللی، معتقد بودند که روس ها در دوران پیشا برجام همواره از کارت ایران به نفع خود استفاده می کردند و در بزنگاه های حساس که ایران نیاز مبرم به حمایت آن ها داشت امتیازاتی از ایران اخذ می کردند!

با این حال، پس از امضای توافق هسته ای، روس ها که دایره بازیگری و روابط جهانی ایران را گستره تر می دیدند و نظاره گر گسترش روابط ایران با بازیگران رقیب خود بودند، خواهان گسترش روابط خود با ایران شدند.حال سوال این است؛ اکنون که ایران نیاز به حمایت گسترده دیپلماتیک در سطح جهانی برای مقابله با سیاست های یکجانبه ترامپ دارد، روس ها قرار است همان سیاست بازی با کارت ایران را در پیش بگیرند یا اینکه آن ها به صورت قاطع از ایران حمایت خواهند کرد؟ این سوالی است مهم که هرگونه پاسخ قطعی به آن نمی تواند دقیق باشد.

با این حال، به نظر می رسد با توجه به اینکه هیچ گونه پیوند استراتژیک بلندمدتی میان روسیه و ایران برقرار نیست، می توان از اکنون رفتار روس ها را پیش بینی کرد. نخستین نشانه از چرخش سیاست روس ها در قبال ایران زمانی ظاهر شد که علی رغم اینکه ایران بارها اعلام کرد با هرگونه توافق الحاقی در برجام مخالف است، الجزیره از قول معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو برای بررسی توافقی الحاقی در ساختار توافق هسته‌ای آمادگی دارد.از سوی دیگر، در چند روز گذشته در سوریه نیز نشانه هایی بروز پیدا کرد که می تواند آن را شکاف میان روسیه و ایران تعبیر کرد.

گزارش ها حاکی از آن است که روسیه با اسرائیل توافق کرده که عملیات های این رژیم علیه مواضع ایران در سوریه را محدود نکند؛ مشروط بر اینکه روسیه از این حملات آگاه شود تا به نیروهای روس آسیبی وارد نشود.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه چندی پیش گفته بود که روسیه پس از حمله موشکی سه کشور غربی به سوریه هیچ تعهد اخلاقی که مانع از تحویل اس300 به این کشور شود، ندارد. روزنامه کامرسانت چاپ مسکو به تازگی به نقل از منابع دیپلماتیک و نظامی روس نیز نوشته بود: مسکو بزودی سامانه های پدافند موشکی اس300 را بطور رایگان به دمشق خواهد داد.

روزنامه روسی به نقل از یک منبع در صنایع دفاعی روسیه افزود: دولت سوریه برای خرید سامانه های اس300 پولی ندارد و روسیه نیز قصد ندارد برای این منظور وامی تخصیص دهد و بدین ترتیب تسلیحات پدافندی در چارچوب کمک های فنی-نظامی روسیه به سوریه واگذار می شود. با این حال، ظاهرا پس از دیدار نتانیاهو و پوتین در روز چهارشنبه روس ها از تصمیم خود برای تحویل سامانه های اس 300 به سوریه منصرف شدند و قرار نیست این سامانه ها در سوریه مستقر شوند! آنهم مجانی!

ولادیمیر کوژین دستیار رئیس جمهوری روسیه در امور همکاری های فنی-نظامی روز جمعه در مصاحبه با روزنامه ایزوستیا گفت که هیچ مذاکره ای برای تحویل تسلیحات پدافند هوایی اس300 به سوریه برگزار نمی شود.

وی ادامه داد: هم اکنون موضوع تحویل سیستم های پیشرفته پدافند هوایی به سوریه مطرح نیست چرا که نیروهای مسلح سوریه هر آنچه که لازم باشد، در اختیار دارند. به نظر می رسد، هر زمانی که ایران وارد تنگناها و شرایط حساس بین المللی می شود، روس ها فاصله خود در همکاری های استراتژیک با ایران را بیشتر می کنند و در مقابل در وضعیت های نرمال آن ها تلاش می کنند گوی سبقت در روابط خود با تهران را از دیگران و به ویژه اروپایی ها بربایند!

مصطفی نجفی

کد مطلب: 38032| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۲۲ ۹:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب