کد مطلب: 37876| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۳ ۱۰:۹:۱۰| نسخه چاپی
حمله دبیرکل خانه کارگر به  آمار اشتغالزایی دولت روحانی

حمله دبیرکل خانه کارگر به آمار اشتغالزایی دولت روحانی

کار و تعاون - ایران نیوز 24: عضو لیست امید با زیر سوال بردن آمار اشتغالزایی دولت روحانی،گفت: از 670 هزار شغلی که دولتی ها از آن خبر می دهند حدود 70درصد در بخش خدمات بوده که پایداری ندارد.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24، علیرضا محجوب، با اشاره به اینکه در سال 95 حدود 94 هزارنفر در صنعت شغل خود را از دست دادند و 48 هزار نفر شغل به دست آوردند؛ گفت: از 670 هزار شغلی که دولتی ها از آن خبر می دهند حدود 70 درصد در خدمات بوده است . دوبرابر آنهایی که شغل در صنعت به دست آوردند شغل خود را در صنعت از دست دادند. مشاغل خدماتی به میزان مشاغل صنعتی پایداری ندارند. در صنعت به میزان بیکاران پتانسیل وجود دارد اما متأسفانه با واردات بی رویه برای خارجی ها شغل ایجاد کرده ایم.

 وی درباره تعیین تکلیف کارگران بیکار شده کارخانه های ورشکست شده از جمله داروگر گفت: داروگر یکی از خوشنامترین کارخانه های تولید داخل بود. بعد از آنکه مدیریت جدید روی کار آمد به دلیل عدم مدیریت ناصحیح نتوانست موفق باشد و ما راضی به تعطیل شدن این کارخانه نبودیم. در گزارشی مفصل در مجلس پیرامون داروگر صحبت خواهیم کرد. دبیرکل خانه کارگر با تأکید بر شعارمقام معظم رهبری افزود: همه ملت در قبال بیکاری مقصر هستند. همه باید با نهادینه کردن تولید داخلی در سبد خرید خود به این سمت پیش روند تا بیکاری از وضعیت بحران خارج شود.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه امسال میزان دستمزد کارگران با توجه به تورم 9 درصدی تعیین و 10 درصد نیز برای تقویت قدرت خرید و معیشت کارگران به آن اضافه شد، افزود: تاثیر دستمزد جامعه کارگری در قیمت تمام شده تولید 5.56 درصد است علیرضا محجوب درباره میزان تاثیر دستمزد بر قیمت کالاهای تولیدی بیان کرد و افزود: از سال 1382 این دومین بار است که با توجه به نرخ تورم سالیانه کشور به خواست جامعه کارگری 10 درصد نیز به آن اضافه می شود.وی با بیان اینکه هنوز جامعه کارگری 30 درصد افزایش دستمزد ادا نشده مطالبه دارد، گفت: بدون شک با توجه به تورم موجود، تاثیر دستمزد جامعه کارگری در قیمت تمام شده تولید در کشور آنچنان بر بازار تاثیرگذار نیست؛ در واقع این افزایش در راستای تقویت قدرت خرید کارگران برای حمایت از رونق تولید و کالای ایرانی انجام شده است.

دبیرکل خانه کارگر تاکید کرد: تعیین دستمزد کارگران در سال 97 به تایید شورای عالی کار رسیده و نمایندگان دولت کارفرما و کارگران نیز آن را تایید کرده اند. وی خاطرنشان ساخت: تعیین دستمزد با بررسی همه جوانب معیشتی کارگران بوده و وزیران صنعت و تعاون به عنوان نمایندگان دولت در این شورا برای تایید آن درهیات دولت تلاش کردند.

محجوب تصریح کرد: دستمزد کارگران در هزینه های تمام شده تولید کالا باید بین 13 تا 18 درصد باشد، اما اکنون میزان تاثیرگذاری آن در هزینه های تمام شده تولید کالا در کشور به طور متوسط 5.66 درصد است.نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: فکر می کنیم آن چیزی که به درخواست جامعه کارگری کشور به عنوان دستمزد کارگران در سال 97 تعیین شده مناسب است و همه کارفرمایان باید آن را در کارگاه های خود اجرایی کنند.

وی با یادآوری تورم موجود و افزایش حجم نقدینگی در کشور گفت: اکنون میزان نقدینگی به 15 تریلیون رسیده و دولت خود قربانی اصلی این افزایش نقدینگی است و بانک ها با عرضه پول پرقدرت در افزایش آن نقش مهمی داشتند.محجوب گفت: برخی از افراد با دریافت تسهیلات از بانکها آن را در موسسه های غیرمجاز برای دریافت سود 43 درصدی سپرده گذاری کردند و با عدم توانایی این موسسه ها در پرداخت سود، مشکلات زیادی به دولت تحمیل کردند.

به گفته وی،اگر دولت نتواند نوسانات ارزی را در کشور کنترل کند تورم کشور به بیش از 50 درصد خواهد رسید و این می تواند در کاهش قدرت خرید مردم بسیار تاثیرگذار باشد.وی در ادامه به برنامه های هفته کارگر اشاره و بیان کرد: همزمان با 11 اردیبهشت ماه روز جهانی کارگر، شاهد عدالت و حق خواهی کارگران در سراسر کشور خواهیم بود و تامین حق و حقوق آنها از مهمترین هدف ما از برگزاری هفته کارگر در کشور است.

کد مطلب: 37876| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۲/۳ ۱۰:۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب