کد مطلب: 37752| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۳ ۱۲:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
آغاز شدیدترین خشکسالی نیم‌قرن اخیر در ایران

آغاز شدیدترین خشکسالی نیم‌قرن اخیر در ایران

نیرو - ایران نیوز 24: سال آبی جاری که از اول مهر ۱۳۹۶ با کاهش قابل ملاحظه بارندگی در اغلب نقاط کشور آغاز شده، با نزدیک شدن به اواسط بهار و شروع تابستان، به سخت ترین مرحله خود نزدیک می شود.

پیش بینی قبلی کارشناسان هواشناسی برآورد می کرد که بخشی از کم بارشی پاییز و زمستان پارسال در بهار امسال جبران شود، ولی تداوم کم بارشی در مناطق مختلف کشور ظرف ۱۴ روز نخست امسال به ویژه در استان های مستقر در فلات مرکزی و جنوبی، آغاز شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر ایران را خبر می دهد.

میزان بارش‌های ثبت‌شده کشور از ابتدای سال آبی جاری (اول مهر۱۳۹۶) تا روز گذشته (۱۳ فروردین) به ۳ر۹۹ میلی‌متر رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته کاهشی ۷ر۴۹ درصدی دارد.شایان ذکر است: پارسال در همین مقطع زمانی میزان بارش ها به ۴ر۱۹۷ میلی متررسید ولی اکنون دربسیاری از استان های کشور حتی یک قطره باران نباریده و استان های مرطوب و پربارش هم شاهد افت قابل ملاحظه بارندگی ها هستند.از سوی دیگر میزان بارش های ایران در دوره درازمدت (۴۹ سال گذشته)به طور متوسط ۶ر۱۹۱ میلی متر بوده که میزان بارندگی سال آبی جاری حداقل ۲ر۴۸ درصد از این رقم کمتر است.

دکتر داود پرهیزکار معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان هواشناسی کشور با اشاره به این مطلب که هم‌اکنون یکی از کم سابقه ترین خشکسالی‌های فلات ایران را سپری می کنیم، گفت: اگرچه سال زراعی ۸۶-۸۷ با کم بارشی ۴۱ درصدی یکی از سخت ترین خشکسالی های ایران به ثبت رسید، ولی امسال رکورد خشکسالی‌های نیم قرن اخیر شکسته شده وتاکنون حدود ۵۰ درصد کاهش بارش داشته ایم. وی با تأکید براینکه طی ۱۱ سال اخیر هیچ سال پربارشی در تاریخ هواشناسی کشور رخ نداده است، گفت: براساس شاخص‌های خشکسالی میزان بارش از سال ۸۱ تاکنون همواره منفی بوده که این میزان در سال ۹۶ به شدیدترین حالت خود رسیده است.

به گفته پرهیزکار، انباشت کم‌بارشی‌های سال‌های گذشته در سال ۹۶ خود را نشان داده و انتظار می رود خشکسالی شدید تا پایان سال زراعی ۹۶- ۹۷ ادامه یابد. وی افزود: کم بارشی و خشکسالی اخیر فقط مختص ایران نیست و با پدیده گرمایش جهانی ارتباط دارد؛ به گونه ای که تحقیقات بین المللی نشان می دهد دمای کره زمین به دلیل افزایش غلظت گازهای گلخانه‌ای نسبت به دوره پیش صنعتی حدود یک درجه افزایش پیدا کرده است. این مساله سبب فراوانی رخداد پدیده‌های هواشناختی با انرژی‌های بالا مانند خشکسالی یا بارش‌های سیل‌آسا در ایران و بسیاری از نقاط دنیا شده است.

رئیس سازمان هواشناسی کل کشور گفت: به موازات کاهش ۵۰ درصدی بارندگی های ایران نسبت به میانگین ۵۰ سال اخیر، دمای هوا ۲ درجه افزایش یافته است که بالطبع باعث افزایش پتانسیل تبخیر و تعرق و کاهش آب‌های قابل دسترسی می شود.

وی خواستار بازنگری در تمامی برنامه‌های توسعه‌ای ایران با توجه به روند تغییر اقلیم شد و ادامه داد: بدون شک اگر در گذشته برنامه‌های توسعه ای کشور بر اساس بارش حدود ۲۹۰ میلیمتری بود، اکنون باید بر اساس ۲۳۰ میلیمتر بارندگی سالانه برنامه ریزی کنیم؛ به عنوان نمونه باید کشاورزی را مدیریت کنیم که با کمترین مقدار آب محصول تولید شود، صنایع آبی به جایی که آب هست، برده شود، مصرف خانگی و آب شرب را تنظیم کنیم و همچنین باید در بحث توسعه به توان اقلیمی توجه شود؛ توسعه پایدار به این معنا است که هرگونه توسعه اقتصادی و اجتماعی باید به گونه ای باشد که به محیط زیست آسیب نزند.

معاون وزیر راه و شهرسازی ضمن مخالفت با برنامه انتقال آب از دریای عمان به فلات مرکزی یا انتقال آب از دریای خزر به سمنان گفت: اقلیم خشک یک منطقه رانمی توان با جبر و به صورت غیر طبیعی تغییر داد. این قبیل برنامه ریزی‌ها علاوه بر اتلاف سنگین منابع طبیعی، بسیار هزینه زاست و تبعات منفی دیگری در پی دارد.وی در ادامه سخنان خود در تعریف مفهوم توسعه پایدار در کشور گفت: توسعه پایدار بدین معناست که هر نوع توسعه اقتصادی و اجتماعی باید در حد و گونه‌ای باشد که محیط زیست را دچار اختلال نکند، درحقیقت توسعه پایدار باید در حد توان خرد اقلیم باشد.

به گفته پرهیزکار، مولف های متعددی محدودیت توان اقلیم را مشخص می‌کنند که آب، هوا و خاک از جمله آن ها به شمار می روند و بدون شک اگر تنها یکی از این شاخص ها رعایت نشود، قطعا توسعه پایدار رخ نخواهد داد.وی در ادامه با تأکید براینکه سازمان هواشناسی در این حوزه وارد شده و گزارش جامعی را درخصوص تغییرات اقلیمی تهیه و برای مقامات کشور ارسال کرده است، گفت: خوشبختانه هم اکنون این حساسیت در کشور ایجاد شده؛ البته متأسفانه در گذشته شاهد بی توجهی های متعددی در این حوزه بودیم که بردن آب از منطقه ای به منطقه دیگر از جمله آن به شمار می رود.

رئیس سازمان هواشناسی کشور آمادگی برای پدیده های جوی و هوشیاری در برابر اقلیم را شعار سازمان هواشناسی جهانی در سال جاری اعلام کرد و گفت: ما قطعا نمی توانیم با اقلیم بجنگیم چراکه آن محصول انرژی های عظیم جوی است. ما باید علاوه بر سازگاری با اقلیم در برابر آن هوشیار هم باشیم تا متحمل آسیبی نشویم.

کد مطلب: 37752| زمان انتشار: ۱۳۹۷/۱/۱۳ ۱۲:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب