کد مطلب: 37682| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۱۱:۳۲:۱۰| نسخه چاپی
 رانده از« بهشت»

رانده از« بهشت»

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز 24: خبراستعفاي شهردار تهران شايد آخرين شوك سال براي پايتخت‌نشينان نباشد؛ خبري كه از عصر روز گذشته زمزمه آن بين خبرنگاران شدت گرفت.

اين اخبار حكايت از آن داشت كه بالاخره زور مخالفان نجفي كه عمدتا از طيف رقباي اصلاح‌طلب هستند، بر «اراده» شهردارتهران براي مقابله با فساد و رانت‌هاي ريشه دوانده در بدنه شهرداري چربيده و با فشارهاي مختلف باعث شده‌اند تا وي، طاقتش طاق شود و استعفا دهد. در همان عصرگاه برخي از اعضاي شوراي شهر هم با قيد «از ما نشنيده بگيريد» اين خبر را تصديق كردند. با تمام اين تفاصيل اين خبر در آن روز در همان محافل خبري و رسانه‌اي شهري باقي ماند و به فضاي مجازي و عمومي كشيده نشد. شايد به اين دليل كه پيش از آن نيز بارها منتقدان نجفي و به خصوص رقباي سياسي وي كه با واگذاري كامل شهرداري و شوراي شهر به اصلاح‌طلبان بعد از سال‌ها شكستي سخت و سنگين را تجربه كرده بودند، تلاش داشتند با انتشار شايعاتي از اين دست اين ذهنيت را براي جامعه ايجاد كنند كه شهردارجديد تهران توان هدايت اين كلانشهر را ندارد و عنقريب است كه سكان مديريت شهري را به ديگري بسپارد. اين خبر اما در عين حال در محافل خصوصي‌تر اصلاح‌طلبان بلوايي به پا كرده بود. اعضاي شوراي شهر كه درظاهر غافلگير شده بودند تمام تلاش خود را كردند تا براي جلوگيري از هرگونه سوءاستفاده سياسي و جناحي، از انتشار اين خبر جلوگيري كنند. اما خبر آنقدر مهم بود كه صبح روز گذشته بالاخره در فضاي مجازي دست به دست شد و سونامي به راه افتاد. خبر كوتاه بود؛ شهردار تهران استعفا كرد. همين خبر كافي بود تا خبرنگاران به شكلي جدي‌تر به دنبال پيگيري صحت و سقم ماجرا باشند. به خصوص زماني‌كه نشست خبري معاون شهرسازي و معماري شهرداري تهران نيزبه همين دليل كنسل شد و وي در پاسخ به سوال‌هاي مكرر خبرنگاران در اين خصوص تنها به گفتن اين جمله بسنده كرد كه: من هم مثل شما اين خبر را از شبكه‌هاي مجازي شنيده‌ام. اعضاي شوراي شهر نيز در تماس‌هاي ٢ ساعت اول بعد از انتشار اين خبر يا اظهار بي‌اطلاعي مي‌كردند يا از بيخ و بن آن را تكذيب مي‌كردند. اما گذشت زمان ثابت كرد كه اين‌بار برخلاف هميشه نه تنها خبر صحت دارد كه اعضاي شوراي شهر نيز برخلاف ادعاي‌شان چندان هم از ماجرا بي‌خبر نبوده‌اند. چرا كه قبل ازظهر بالاخره با اظهارنظر صريح احمد مسجد جامعي، عضو اصلاح‌طلب شورا، رسما استعفاي نجفي تاييد شد. بعد از آن نيز در كمتر از ٢ ساعت و بعد از اذان ظهر اعضاي شورا جلسه‌اي اضطراري را پشت درهاي بسته برگزار كردند و در نهايت رييس شورا با تاييد خبر استعفاي نجفي دليل آن را مريضي خاص آقاي شهردار عنوان كرد و افزود: شهردار تا پايان نوروز همچنان در سمت خود باقي خواهد ماند و به وظايفش خواهد رسيد.

در عين حال اظهارنظرهاي چهره‌هاي مختلف نيز همچنان ادامه دارد، از رحمت‌الله حافظي، عضو سابق شوراي شهر كه اين استعفا را نتيجه انتصاب‌هاي غلط نجفي و سپردن مديريت‌هاي مختلف به ياران قاليباف عنوان كرده است تا عارف كه تنها ترجيح داده كه از اين اقدام نجفي اظهار تاسف كند. از سويي از هم‌اكنون رايزني‌ها براي انتخاب جايگزين نجفي آغاز شده است. رايزيني‌هايي كه تاكنون محدود به همان گزينه‌هاي شش‌ماه پيش اصلاح‌طلبان در زمان انتخاب شهردار تهران است.

کد مطلب: 37682| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۳ ۱۱:۳۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب