کد مطلب: 37640| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۱:۲۲:۱۰| نسخه چاپی
خطبه‌های جنجالی آیت‌الله جنتی / پایان 25 سال خطبه خوانی در نماز جمعه

از خواب دیدن برای احمدی‌نژاد تا پیشنهاد روزی یک وعده غذا خوردن

خطبه‌های جنجالی آیت‌الله جنتی / پایان 25 سال خطبه خوانی در نماز جمعه

سیاسی - ایران نیوز 24: رهبر انقلاب رسما با کناره گیری آیت الله احمد جنتی از مسئولیت امام جمعه موقت تهران موافقت کردند. جنتی ۲۵ سال در این مسئولیت حضور داشت و روز‌های جمعه برای مردم تهران خطبه می‌خواند. خطبه‌هایی که در بسیاری از موارد بحث برانگیز و جنجالی می‌شدند.

آیت الله احمد جنتی در فرودین سال ۱۳۷۱ با حکم رهبر معظم انقلاب به عنوان امام جمعه موقت تهران منصوب شد. او اولین امام جمعه تهران بود که با حکم رهبر معظم انقلاب به این سمت گماشته شد.چندی پیش رهبر انقلاب طی حکمی حجت الاسلام والمسلمین محمدحسن ابوترابی فرد را به عنوان امام جمعه موقت تهران معرفی کردند. غیبت طولانی آیت الله جنتی در نماز جمعه و انتصاب امام جمعه جدید احتمال کناره‌گیری او را تقویت کرد.

آخرین حضور آیت الله جنتی در نماز جمعه تهران به ۱۹ شهریور سال ۹۵ باز می‌گردد.حالا آیت الله جنتی در نامه‌ای از "اعتماد" و "عنایات" رهبری تشکر کرده است.آیت الله جنتی چند سال پیش در گفت و گو تلویزیونی اعلام کرد که از رهبر انقلاب خواسته به بعضی از فعالیت هایش از جمله حضور در نماز جمعه پایان دهند.آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان، رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و همین طور عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است.او متولد سال ۱۳۰۵ در لادان در سه کیلومتری غرب اصفهان است.

خطبه‌های جنجالی

آیت الله جنتی به عنوان یکی از روحانیون برجسته نزدیک به اصولگرایان شناخته می‌شود که همیشه خطبه‌های نماز جمعه او بحث برانگیز و در مواردی جنجالی می‌شد.خطبه‌های جنجالی جنتی از سال ۸۴ به بعد اهمیت ویژه ای یافت. او پس پیروزی محمود احمدی نژاد بار‌ها از او حمایت کرد و مواضعش را اصولی و انقلابی می‌دانست.

جنتی درباره حمایت هایش از احمدی نژاد در آن زمان گفته بود: «حمایت من از آقای رئیس‌جمهور یکی به دلیل حمایت‌های «آقا» بوده است و دیگر اینکه غالبا مواضع و شاخصه‌های وجودی رئیس‌جمهور را می‌پسندم؛ مانند ساده‌زیستی، تواضع، پرکاری، عدالتخواهی صادقانه، علاقه به خدمت به محرومین، شهامت و شجاعت در اقدام به کار‌های سنگین و احیانا خطرناک، مبارزه با ظلم و فساد و استکبار و سلطه‌طلبان زورگو در حد تحقیر آن‌ها و برخورد از موضع قدرت با آن‌ها و ابتکار در عمل که همیشه حرف اول را مبتکران می‌زنند.»

در جریان انتخابات سال ۸۸، اصلاح طلبان و منتقدان آیت الله جنتی او را متهم می‌کردند که به عنوان دبیر شورای نگهبان از محمود احمدی نژاد دیگر نامزد انتخابات حمایت می‌کند. پس از انتخابات و ناآرامی‌های به وجود آمده، آیت الله احمد جنتی به بازیگری مهم و موثر تبدیل شد و نقشش در فضای سیاسی کشور به شکل محسوسی افزایش یافت.نطق‌های نماز جمعه او پس از سال ۸۸ همیشه از مهمترین اظهار نظر‌های سیاسی کشور محسوب می‌شدند. او بار‌ها علیه میرحسین موسوی، مهدی کروبی، محمد خاتمی و حتی آیت الله هاشمی رفسنجانی در نماز جمعه سخن گفت.

آیت الله جنتی گا‌ها در اظهار نظر‌ها و خطبه‌های نماز جمعه خود، خواسته یا ناخواسته سیاست‌های آینده نظام و کشور را اعلام می‌کرد. سیاست‌هایی که بعضا حساسیت برانگیز بودند.چند روز پس از ۲۵ بهمن سال ۸۹ که در واقع تاریخ آغاز حصر خانگی مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد است، آیت الله جنتی درخطبه‌های نماز جمعه گفت: «کاری که قوه قضائیه می‌تواند انجام دهد و من فکر می‌کنم که در اندیشه است که انجام بدهد، این است که ارتباط این‌ها را به کلی از مردم قطع کند. در خانه آن‌ها باید بسته شود، رفت و آمدهایشان محدود شود، نتوانند پیام بدهند و پیام بگیرند و تلفن و اینترنت آن‌ها باید قطع شود و در خانه خود باید زندانی شوند

تا آن زمان روشن نبود که نظام چه برخوردی با سران معترضان انتخابات خواهد داشت. با این اظهار نظر برای افکار عمومی مشخص شد یکی از سناریو‌های برخورد با موسوی و کروبی حصر خانگی آنهاست.جنتی در همان خطبه به کسانی که خواهان اعدام میرحسین موسوی و مهدی کروبی شده اند، گفت: "باید اعلام کنم که این‌ها معدوم شده‌اند و در جامعه سقوط کرده و آبرویشان رفته است. "

جنتی چند ماه بعد از این خطبه باز هم در نماز جمعه حاضر شد و این بار علیه محمود احمدی نژاد، رییس جمهور محبوبش سخن گفت. آیت الله جنتی در ۲۳ اردیبهشت سال ۹۰ بعد از ماجرای خانه نشینی ۱۱ روزه احمدی نژاد در نماز جمعه با اشاره به این واقعه گفت: "عده‌ای نیز واقعا ناراحت شده و غصه خوردند، تذکر داده و ملاقات کردند. این مطلب غیرمنتظره بود و مورد توقع ما نبود و نباید از آن به سادگی گذشت. "او بدون نام بردن از محمود احمدی نژاد گفت: «هر فردی تا زمانی که در مسیر ولایت فقیه بود مورد قبول مردم است و جانشان را نثار می‌کنند، اما اگر پایش را کج گذاشت حمایت‌های مردمی هم از بین می‌رود.»

او ولایت فقیه را "حلال مشکلات" خواند و افزود: «ولایت فقیه هر جا خلافی را مشاهده کند اول تذکر می‌دهد و اگر تذکر اثر نکرد، اعمال ولایت می‌کنند.» او ادامه داد: «امام راحل می‌فرمودند: مجتهد و، ولی فقیه چیزی از خود نمی‌گوید لذا اگر این را رد کردید، خدا را رد کردید.»این از معدود انتقادات احمد جنتی از محمود احمدی نژاد در خطبه‌های نماز جمعه بود.

اظهارت جنتی در نماز جمعه فقط مربوط به مسائل داخلی نبود. او بار‌ها در مورد مسائل بین المللی نیز اظهار نظر کرده که بحث برانگیز شده است. در یک نمونه در سال ۹۰ از سرکوب معترضان بحرینی توسط نیرو‌های دولتی این کشور و نیرو‌هایی که از عربستان و امارات متحده عربی انتقاد کرد و گفت: "نیرو‌های آمریکایی در لباس نیرو‌های عربستانی باید از این کشور اخراج شوند و این کشور به دست اسلام و مسلمین فتح و اسلامیت بر آن حاکم شود. "

این اظهار نظر با اعتراض شدید دولت بحرین همراه بود. وزارت امور خارجه بحرین به کاردار ایران اعتراض کرد که ایران به قوانین حسن هم‌جواری، اصل دخالت نکردن در امور داخلی کشور‌های دارای حاکمیت و قوانین بین‌المللی احترام نمی‌گذارد.خطیب پیشین نماز جمعه تهران در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۲ و زمانی که آیت الله هاشمی رفسنجانی نامزد انتخابات شده بود در سخنانی جنجالی از منش آیت الله هاشمی انتقاد کرد.

او در خطبه‌های نماز جمعه روز ۲۷ اردیبهشت سال ۹۲ گفت: «رئیس‌جمهور باید ساده‌زیست باشد؛ این نمی‌شود که با بنز برود و بیاید و خانه آنچنانی داشته باشد؛ همچنین باید به طبقات محروم توجه کند و دلش به حال محرومان بسوزد.»

این اظهار نظر با انتقاد تند علی مطهری نماینده مجلس روبه رو شد. مطهری سخنان جنتی را "سخیف" و "غیرمنطقی" و بیان آن را در نماز جمعه با "نیت عوام فریبی"توصیف کرد.آیت الله هاشمی رفسنجانی در آن انتخابات توسط شورای نگهبان که دبیر آیت الله جنتی است ردصلاحیت شد و فضا برای ریاست جمهوری حسن روحانی فراهم گردید.او پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی نیز اظهار نظر‌های جالب توجه فراوانی داشته است.

او ۲۹ شهریور سال ۹۲ در نماز جمعه تهران به حسن روحانی رئیس جمهور توصیه کرد که برای گسترش "حجاب و عفاف" دولت باید "اجرای این قانون را ابتدا از جیره‌خوار‌ها و حقوق بگیران خود آغاز کند. "به گفته جنتی، دولت روحانی باید از آن‌هایی که انتهای ماه از او حقوق می‌گیرند شروع کند واین افراد را ملزم به رعایت حجاب اسلامی نماید."

خطیب موقت نماز جمعه تهران برای گسترش حجاب پیشنهادات دیگری را برای بخش‌های مختلف ارائه کرد و از جمله گفت: «دانشجویان در دانشگاه نمره می‌خواهند و برای کسب این نمره هر صحبتی را گوش می‌دهند، لذا می‌توان به آن‌ها این تذکر را داد که چنانچه حجابشان را رعایت کردند این اجرای قانون در نمره و انضباط آن‌ها تاثیرگذار است. با این شرایط مسلما آن‌ها این قانون را رعایت می‌کنند.» این اظهارات بازتاب گسترده‌ای در افکار عمومی داشت و انتقادات فراوانی برانگیخت.

آیت الله جنتی یک رویه مشخص دارد برای او هیچ فرقی نمی‌کرد طرف انتقادش کیست، او در نماز جمعه حتی از رویکرد پسرش در وزارت ارشاد نیز انتقاد کرد.آیت الله جنتی در ۱۲ اردیبهشت سال ۹۳ در نماز جمعه گفت: «نباید به کتابی که ضداسلامی است مجوز چاپ داده شود. کتاب نویسنده بی‌پروا، بی‌اعتقاد و لاابالی نباید منتشر شود.» او به وزارت ارشاد تذکر داد: "باید اسلامی باشد. باید اسلامی فکر کنند، تصمیم بگیرند و با مسائل برخورد کنند."

این سخنان در حالی مطرح می‌شد که پیش از آن علی جنتی فرزند او به عنوان وزیر ارشاد گفته بود: «ما تصمیم گرفته‌ایم به کتاب نگاه کنیم نه نویسنده اثر. چاپ کتاب ضوابطی دارد که با توجه به آن ضوابط عمل می‌کنیم، اگر مشکلی نباشد کتاب چاپ می‌شود، اما اگر مشکلی داشته باشد آن مشکل یا اصلاح می‌شود یا کتاب در نهایت چاپ نمی‌شود. در نهایت به کتاب نگاه می‌کنیم نه به نویسنده

یکی دیگر از اظهارت جنجالی او در نماز جمعه به سال ۹۴ بر می‌گردد. زمانی که اوج مذاکرات هسته‌ای بود. او یک خرداد در خطبه‌های نماز جمعه گفت که ایران باید در مذاکرات هسته‌ای "صبر و مقاومت" داشته باشد.او افزود: «گرسنگی خوردن که از شهید دادن بدتر نیست. گوشت خوردن خیلی چیز خوبی نیست و می‌توان یک وعده غذا در روز خورد و کافی است. چرا که ما ترجیح می‌دهیم آبرو و عزتمان حفظ شود، اما شکم ما گرسنه بماند.»

او در همان خطبه‌ها همچنین به عربستان سعودی به خاطر حمله به یمن انتقاد کرد و گفت: «امیدواریم انشاء الله هر چه زودتر شر اشرار سعودی از سر حرمین شریفین و مردم مسلمان حجاز و از سر مردم دیگر دنیا و بشر برداشته شود.» این‌ها فقط بخش‌هایی از سخنان جنجالی آیت الله احمد جنتی است، اظهاراتی که در خطبه‌های نماز جمعه در سال‌های اخیر مطرح شده است. اظهار نظر‌های بحث برانگیز و جنجالی او ادامه دارد. او همچنان رییس مجلس خبرگان و دبیر شورای نگهبان است.

کد مطلب: 37640| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲۱ ۱۱:۲۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب