کد مطلب: 37594| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ ۱۰:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
 پشت پرده درگیری فیزیکی بر سر تصاحب «جعبه سیاه»!

پشت پرده درگیری فیزیکی بر سر تصاحب «جعبه سیاه»!

راه و شهرسازي - ایران نیوز 24: س از پیدا شدن جعبه سیاه هواپیمای سقوط کرده در ارتفاعات دنا، اخباری ضد و نقیض، مبنی بر درگیری بین برخی نیروهای حاضر در محل برای در اختیار نگاه داشتن جعبه سیاه هواپیما منتشر شد که عجیب به نظر می رسد؛ اخباری که مسئولان سیاسی استان کهگیلویه و بویراحمد، آن را تکذیب می کنند، ولی برخی منابع خبری دیگر، روایت متناقضی در این باره ارائه می دهند.

روز گذشته با زحمات شبانه روزی نیروهای امدادی و فعالان حاضر در محل سقوط هواپیمای متعلق به شرکت آسمان، سبب شد تا سرانجام تیم کوهنوردی و متخصصی که به محل سقوط هواپیما اعزام شده بود، جعبه سیاه هواپیما را پیدا کنند و با حواشی زیاد به پایین کوه انتقال دهند. بعدازظهر شنبه، منابع خبری فراوانی از پیدا شدن یا نشدن هواپیما سخن گفتند و به رغم آنکه بهرام پارسایی، رئیس کمیسیون اصل نود مجلس پیدا شدن جعبه سیاه را تأیید کرد، بلافاصله مسئولان سازمان هواپیمایی این موضوع را رد کردند و گفتند تا انجام بررسی های نهایی و تخصصی، اعلام دقیق این موضوع امکان پذیر نیست.

در همین رابطه، محمدسعید شریفی، مدیرکل دفتر نظارت بر عملیات هوانوردی سازمان هواپیمایی با انتقاد از سخنگوی کمیسیون اصل نود گفت: من نمی‌دانم آیا رئیس کمیسیون اصل ۹۰ و یا معاون استاندار کهکیلویه و بویراحمد، در بالای کوه و سایت سانحه قرار دارند و می‌توانند جعبه سیاه را بین قطعاتی که یافته شده، تشخیص دهند یا خیر و اینکه چرا در مصاحبه‌های خود اعلام می‌کنند، این جعبه‌سیاه یافت شده است؟! اینگونه اظهارات جای تأمل دارد، زیرا موضوع در حیطه اختیارات سازمان هواپیمایی کشوری است.

فارغ از گمانه هایی که روز گذشته در ساعات ابتدایی پیدا شدن جعبه سیاه مطرح شد، سرانجام این خبر تأیید شد تا ماجرا وارد مرحله تحویل جعبه به مسئولان شده و آغاز فرایند بررسی های تخصصی برسد؛ فرآیندهایی که البته دوباره درگیر حواشی شد و جنجال های دوباره پدید آمد.

ظهر امروز دوباره بهرام پارسایی، سخن هایی در مورد جعبه سیاه مطرح کرد که خیلی زود به صدر اخبار رسانه ها رسید. سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس در این رابطه گفت: «ظاهراً یک گروه می‌خواستند از واگذاری جعبه سیاه هواپیمای تهران - یاسوج به دادستانی ممانعت کنند که خوشبختانه جدیت مدیریت بحران و معاونت عمرانی استانداری کهگیلویه و بویراحمد جلوی این اقدام را گرفت و نهایتا منجر به تحویل جعبه سیاه به دادستانی شد.

این اظهارات که در بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی بازتاب پیدا کرد، در حالی بیان شد که عباس بهشتی، فرماندار شهرستان دنا و نماینده دولت در منطقه در مورد جرئیات اتفاق به «تابناک» گفت: «اصلاً موضوعی تحت عنوان درگیری فیزیکی یا حتی تنش وجود نداشت. روز گذشته ساعت 15 جعبه سیاه پیدا شد و امروز پس از اولین پرواز بالگرد به منطقه به مقر فرماندهی منتقل شد

بهشتی افزود: «جعبه سیاه در حضور سرگرد هارونی، نماینده سپاه پاسداران، بنده به عنوان نماینده دولت، ملک حسینی نماینده دادستانی و مسئولان سازمان هواپیمایی به نماینده دادستانی تحویل داده شد.فرماندار دنا با تأکید بر اینکه هم اکنون نیروهای امدادی در حال جست و جو برای شناسایی اجساد و انتقال آنها به پایین کوه هستند، افزود: «در شهرستان دنا و محل حادثه موضوعی با نام درگیری نبود و اگر اتفاقی در این رابطه در مرکز استان افتاده باشد، دیگر من در جریان آن نیستم.

سیدمحمد تقوی، رئیس روابط عمومی استانداری کهگیلویه و بویراحمد نیز با تأیید سخنان فرماندار دنا به «تابناک» گفت: «در مرکز استان نیز درگیری در رابطه با جعبه سیاه رخ نداد و این جعبه هم اکنون در اختیار دادستانی است تا بازخوانی شود. در این فضای بحرانی، برخی رسانه های محلی نیز با انتشار این اخبار بر بحران دامن می زنند که شایسته نیست.این مقامات در حالی وقوع درگیری بر سر تصاحب جعبه سیاه را تکذیب می‌کنند که یک منبع آگاه در این خصوص به «تابناک» می‌گوید: مسئولان دولتی می خواهند با تکذیب خبر درگیری بر سر جعبه سیاه، فضای متشنج ایجاد شده را مدیریت و آرام و در این شرایط بحرانی، از ایجاد بحران های بیشتر جلوگیری کنند، اما حقیقت این است که واقعاً بر سر تملک جعبه سیاه درگیری رخ داد و عده ای تلاش داشتند این جعبه را به مسئولان تحویل ندهند!

وی در ادامه می‌افزاید: تیمی که روز گذشته موفق شد، جعبه سیاه را در محل سقوط هواپیما پیدا کند، یک تیم کوهنورد بود که از سوی سازمان هواپیمایی و خصوصی به ارتفاعات اعزام شده بود و ظاهراً مسئولان سازمان هواپیمایی به آنها تأکید کرده بودند که جعبه سیاه را تنها به آنها تحویل دهند. این موضوع سبب شد که پس از انتقال جعبه سیاه به پایین کوه، تیم کوهنورد اعزامی از تحویل دادن آن خودداری کنند که نهایتاً به درگیری منجر شد و با ورود دادستانی به ماجرا، موضوع پایان یافت و جعبه به دادستانی تحویل داده شد.

کد مطلب: 37594| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۱۳ ۱۰:۲۹:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب