کد مطلب: 37564| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۷ ۱۱:۸:۱۰| نسخه چاپی
سد«سرنی» بندرعباس شهریور سال 97 به بهره برداری می رسد

با اعتبار 322 میلیارد تومانی از بانک توسعه اسلامی؛

سد«سرنی» بندرعباس شهریور سال 97 به بهره برداری می رسد

نیرو - ایران نیوز 24: عملیات اجرایی پروژه احداث سد سرنی که مشتمل بر یک سامانه انتقال، تصفیه‌خانه و یک سد است، از آبان ۹۵ شروع شده و اکنون با پیشرفت فیزیکی 80 درصدی ، ۲.۷ کیلومتر آن باقی مانده است که با تمهیدات صورت گرفته شهریور ماه سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24، معاون عملیات اجرایی سد سرنی  با بیان این مطلب  که رودخانه سرنی،جزء حوضه آبریز خلیج فارس و دریای عمان محسوب شده،از قلل رشته کوه بشاگرد سرچشمه گرفته و به دریای معاون می ریزد، گفت: یک رشته خط انتقال Grp به طول 38 کیلومتر و قطر 1 متر، آب مخزن سد سرنی را به صورت ثقلی از محل سد به تصفیه خانه میناب منتقل می نماید و علاوه برآن ظرفیت این خط یک متر مکعب در ثانیه است

علیرضا مدیح که  در مراسم بازدید نمایندگان رسانه ها از سد سرنی شهرستان میناب ، در جمع خبرنگاران سخن می گفت، افزود:تصفیه خانه به ظرفیت 2 متر مکعب احداث می گردد که یک متر مکعب از سد سرنی و یک متر مکعب از سد میناب آب دریافت کرده و تصفیه کامل خواهد کرد.وی هدف از اجرای این طرح را برنامه ریزی تامین بخشی از نیاز شرب منطقه به میزان ۱۲ میلیون مترمکعب در سال، حفظ تعادل سفره آب زیرزمینی و محیط زیست با تامین ۴.۳ میلیون مترمکعب در سال عنوان کرد.

مدیر اجرایی طرح سدسرنی گفت: مهمترین تاثیر اجرای طرح، تامین و بالابردن کیفیت آب شرب است. این پروژه با تامین آب با کیفیت مناسب جهت شرب اهالی منطقه باعث افزایش سطح سلامتی و رفاه منطقه خواهد شد. همچنین کنترل رژیم سیلابی و کاهش ذرات معلق در آب و تشکیل دریاچه و اثرات زیست محیطی است و در کنار موارد فوق فراهم کردن زمینه های کاری و فرصت های شغلی جدید باعث افزایش اشتغال و سطح درآمد مردم خواهد شد.

وی با اشاره به مطالعات روند اولیه این طرح گفت: در مطالعات اولیه، امکان احداث سدسرنی با هدف تامین آب مورد نیاز اراضی دشت کریان و نیاز شرب روستاهای میناب تا جاسک مورد بررسی قرار گرفت. با توجه به کیفیت مناسب آب رودخانه سرنی به منظور تامین نیازهای شرب منطقه و نزدیکی سد پیشنهادی به تاسیسات انتقال و مصرف شهر میناب مقرر شد تا کل حجم تنظیمی سدسرنی پس از تامین حقابه های کشاورزی از طریق جریان نفوذ یافته به منابع زیرزمینی به نیاز شرب تخصیص یابد.

در ادامه سیدرضا حسینی معاون اجرایی طرح سدسرنی نیز گفت: عملیات اجرایی از سال 95 شروع شده و هم اکنون 80 درصد پیشرفت فیزیکی دارد حداقل 2 کیلومتر و ۷۰۰ متر باقی مانده که در جال اجرا است.وی  تصریح کرد: مدیریت اجرایی آن شرکت آبسار و تولید لوله شرکت فراسان و شرکت توسعه منابع نیرو ایران است.

حسینی با اشاره به اینکه شرایط کاری در فصل تابستان بسیار سخت گفت: برای اجرای سد سرنی ۱۰۰ میلیارد تومان و سامانه انتقال آب ۴۴ میلیارد تومان و تصفیه خانه آن ۷۸ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده است و طبق برنامه زمان بندی تا شهریور 97 سد به اتمام می رسد و تصفیه خانه بعد از کامل شدن حلقه به پایان خواهد رسید.حسینی با بیان اینکه مخزن سد نیاز اساسی است افزود: سال آینده سد و خط انتقال کامل می شود. او تاکید کرد: در مجموعه پیمانکاری سد خط انتقال برای ۶۰۰ نفر اشتغال مستقیم ایجاد شده است. همچنین تجهیزات مورد استفاده شده در آن تماما داخلی است و تنها ابزار دقیق را از ایتالیا تامین کردیم.

.

کد مطلب: 37564| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۷ ۱۱:۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب