کد مطلب: 37521| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۴ ۹:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای جلوگیری از سرقت نسخ خطی / ثبت آثار برجسته ایران در کمیته حافظه جهانی یونسکو

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی خبر داد

تخصیص ۲۰ میلیارد تومان اعتبار برای جلوگیری از سرقت نسخ خطی / ثبت آثار برجسته ایران در کمیته حافظه جهانی یونسکو

ادبیات و شعر - ایران نیوز 24: رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از تخصیص ۲۰میلیارد تومان اعتبار در جهت خفظ نسخ خطی کشور از سوی دولت خبر داد.

به گزارش خبرنگار ایران نیوز 24، اشرف بروجردی  که بمناسبت هشتادمین سالگرد تاسیس کتابخانه ملی در ساختمان قدیم این سازمان در جمع خبرنگارن سخن می گفت، با بیان اینکه مردم ایران جامعه برخوردار از غنای فکری و فرهنگی است به همین دلیل می‌توانیم به همه دنیا اعلام کنیم که کتابخانه ملی با سابقه 80 ساله، امروز به عنوان کتابخانه منحصر به فرد در منطقه غرب آسیا مطرح است، افزود : کتابخانه ملی با داشتن منابع غنی، دست نوشته‌ها و مکتوباتی که اندیشمندان به یادگار گذاشتند و در مخازن نگهداری می‌شود فرصتی را برای پژوهشگران فراهم می‌کند تا بتوانند با استفاده از این منابع در جهت تبادل اندیشه و بارورکردن آن در عرصه‌های نوین فعالیت کنند کتابخانه ملی در آینده باید به این سمت پیش برود که به عنوان مرجع برای همه اندیشمندان مطرح شود. باید همواره در تلاش باشیم که شرایط بهتری را برای همه پژوهشگران و محققان فراهم کنیم.

تخصیص 20 میلیارد تومان اعتبار برای جلوگیری از سرقت نسخ خطی کشور

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین در ادامه ضمن اشاره به برنامه‌های سازمان برای حفظ مخطوطات گفت: طی مدیریت کتابخانه در دوره دولت‌های یازدهم و دوازدهم برنامه و هدف بر پربار کردن منابع کتابخانه ملی بوده است. همچنین جلوگیری از سرقت مخطوطات و خروج آن به خارج از کشور از دیگر برنامه‌ها بوده است؛ به همین دلیل دولت دوازدهم با تخصیص 20 میلیارد تومان اعتبار سعی در خرید این منابع و بازگرداندن به فضای کتابخانه ملی دارد.

وی با بیان اینکه در هفته جاری همزمان با برگزاری مراسم هشتادمین سالگرد تأسیس کتابخانه ملی زوایای مختلف کار در حوزه سازمان در معرض دید عموم قرار می‌گیرد گفت: در زمینه تقویت زیرساختهای سازمان و اسناد کتابخانه ملی نیز اقداماتی صورت گرفته است. تلاش داریم تا از جهت ایمن سازی و ایجاد فضای امن در جهت نگهداری منابع اقداماتی را انجام دهیم همچنین به دنبال به روز رسانی و بهینه سازی شرایط هستیم تاکنون اقداماتی در این زمینه صورت گرفته و فضای ایمنی برای حفظ و نگهداری و جلوگیری از ضایعاتی که ممکن است به منابع وارد شود فراهم شود.بروجردی به برنامه‌های هفته جاری سازمان اسناد و کتابخانه ملی همزمان با مراسم هشتادمین سالگرد کتابخانه ملی اشاره کرد و یادآور شد: تجلیل از راویان تاریخ شفاهی که بخش عمده ای از راویان در این سازمان هستند از جمله برنامه‌های این هفته هست، همچنین قرار است در این مراسم از کسانی که اسنادی را به کتابخانه اهدا کردند نیز تجلیل کردیم این اسناد توانسته به عنوان یک پشتوانه و میراث فرهنگی تلقی شود و امیدواریم اهدای اسناد به عنوان یک فرهنگ در جامعه جا بیفتد چرا که این منابع متعلق به همه مردم ایران است.

فهرست‌نویسی همه منابع فارسی جهان

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین از رونمایی چند سایت و نرم افزارهای مختلف خبر داد و گفت: فهرست نویسی همه منابع فارسی که در ایران و جهان وجود دارد از دیگر برنامه‌های کتابخانه ملی در آینده است. تلاش داریم تا همه آنچه را که توسط نویسندگان ایرانی نوشته شده فهرست نویسی شود. ورود به این عرصه مستلزم عزم ملی و تلاش صاحبان اندیشه است و این پروژه در حال اجراست و امیدواریم به سرانجام برسد. همچنین تدوین دانشنامه ایران زمین با مشارکت سازمان فرهنگ و ارتباطات انجام شده و تمامی منابع موجود مرتبط به حوزه کتابداری فهرست و تنظیم شده و در روز چهارشنبه رونمایی شده است. رونمایی از مخطوطات العراقیه نیز از دیگر برنامه‌های کتابخانه ملی در هفته جاری است.

بروجردی در ادامه به برنامه‌های آینده سازمان اسناد و کتابخانه ملی اشاره کرد و گفت: رویکرد آینده مجموعه این است که سازمان اسناد و کتابخانه ملی باید به عنوان مرجع برای همه صاحبان اندیشه باشد به طوری که هر محققی که می‌خواهد منابعی را به دست بیاورد بداند که در کتابخانه ملی وجود دارد.وی از دیجیتال سازی منابع کتابخانه ملی به عنوان یکی دیگر از برنامه‌های سازمان یاد کرد و ادامه داد: اگرچه این امر از سنوات گذشته آغاز شده اما نقیصه ای در این زمینه وجود دارد که امیدواریم با کمک دولت این مشکلات برطرف و منابع دیجیتال سازی شده و در اختیار عموم مردم قرار گیرد تا محققین با راحتی بیشتری به منابع دسترسی پیدا کنند.

ثبت آثار برجسته ایران در کمیته حافظه جهانی یونسکو

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی از ثبت آثار در کمیته حافظه جهانی یونسکو خبر داد و افزود: دبیرخانه کمیته ملی حافظه جهانی در کتابخانه ملی مستقر است و ما موظفیم که آثار برجسته و منحصر به فرد جمهوری اسلامی را ثبت جهانی کنیم در یک سال گذشته موفق شدیم که ناسخ التواریخ را ثبت جهانی کنیم رویکرد سازمان براین است که براساس استانداردهای یونسکو آثار عرضه شود، لذا کارگروه‌های عدیده‌ای برای این منظور شکل گرفته و براساس داده‌ها این منابع را در اختیار کمیته قرار می دهد تا برای ثبت جهانی به یونسکو ارائه کند.

بروجردی از توسعه مناسبات بین المللی به عنوان یکی دیگر از برنامه های اصلی سازمان اسناد و کتابخانه ملی در آینده خبر داد و اضافه کرد: دیپلماسی فرهنگی می‌تواند بر دیپلماسی سیاسی پیشی گیرد و فضای مفاهمه و گفتگو را توسعه ببخشد. متأسفانه در 7 سال گذشته کشورهای عضو اکو ارتباط فرهنگی شان تقریبا قطع شده بود و آخرین نشست در ترکیه برگزار شده بود. امسال برای اولین بار برگزاری نشست‌های کشورهای عضو اکو مجددا از سر گرفته شد و در نشستی در تاجیکستان با حضور اعضا و مدیریت کتابخانه ملی ایران برگزار شد که نتایج خوبی به همراه داشت. همچنین به دنبال توسعه ارتباطات کتابخانه‌های بزرگ کشور(مهتاب) هستیم مقدمات این امر فراهم شده و قصد داریم با تعاملات بیشتر با کتابخانه های مجلس، دانشگاه تهران، آستان قدس رضوی و ... در زمینه تبادل اطلاعات و منابع همکاری بیشتری داشته باشیم.

نگهداری 40 هزار منبع خطی در کتابخانه ملی

رئیس سازمان اسناد و کتابخانه ملی همچنین از افزایش منابع دیداری و شنیداری کتابخانه ملی خبر داد و افزود: در حال حاضر تعداد منابع دیداری و شنیداری کتابخانه هشت میلیون و 964 هزار منبع است. همچنین در سال جاری بر تعداد نسخ خطی کتابخانه افزوده شده است. در حال حاضر تعداد نسخ خطی کتابخانه  40 هزار منبع است که از این تعداد، دو هزار منبع خطی از ابتدای سال جاری به گنجینه کتابخانه افزوده شده است. بروجردی همچنین درباره جزئیات نمایشگاه اوراق زرین نیز گفت: این نمایشگاه با تجلیل از کسانی که این منابع از آنها خریداری یا اهدا شده برگزار می‌شود. مهمترین منابع خریداری شده در سال جاری، مجموعه محدث قمی است که شامل 350 جلد کتاب و مخطوطات است. این مجموعه با رقم بالایی خریداری شده است.

کد مطلب: 37521| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۴ ۹:۲۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب