کد مطلب: 37508| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲ ۱۱:۲:۱۰| نسخه چاپی
بهترین و بدترین کشور‌ها برای تولد نوزادان

بهترین و بدترین کشور‌ها برای تولد نوزادان

اجتماعی - ایران نیوز 24: هر ساله در سراسر جهان، حدود ۲.۶ میلیون نوزاد در ماه‌های اول تولد جانشان را از دست می‌دهند و برخی کشور‌ها شاهد مرگ‌های غم انگیز بیشتری هستند در مقایسه با دیگر کشور‌ها.

به گزارش سی‌ان‌ان، گزارش اخیر منتشر شده یونیسف، نرخ مرگ و میر نوزادان در کشور‌های گوناگون در سال ۲۰۱۶ را رتبه بندی کرده است.این گزارش نشان داد کشور پاکستان بالاترین میزان مرگ و میر نوزادان را به خود اختصاص داده است، تقریبا بین هر ۲۲ نوزاد یک نوزاد جان خود را قبل از یک ماهگی از دست می‌دهد. ژاپن نیز کمترین مرگ و میر را در میان نوزادان دارد، ۱ مرگ در میان ۱،۱۱۱ تولد. با توجه به داده‌های گزارش، احتمال مرگ یک نوزاد متولد شده یک ماهه در پاکستان تقریبا ۵۰ برابر یک نوزاد تازه متولد شده در ژاپن – یا ایسلند، که رتبه دوم را به خود اختصاص داده است، می‌باشد؛ و سنگاپور نیز جایگاه سوم در جهان را دارد. در این گزارش همچنین مشخص شده است میزان مرگ و میر نوزادان در ایالات متحده آمریکا و بریتانیا بیشتر از کشور‌های دیگر از جمله، کوبا، آلمان، کره جنوبی و سنگاپور می‌باشد.

۱۰ کشور رتبه دار، بالاترین و کمترین نرخ مرگ و میر نوزادان

گزارش یونیسف بر اساس داده‌های سازمان ملل متحد و بر آورد‌های گروه بین الملل نرخ مرگ و میر از سال ۱۹۹۰ تا سال ۲۰۱۶ به شرح زیر بوده است.

۱پاکستان

۲جمهوری آفریقای مرکزی

۳افغانستان

۴سومالی

۵لسوتو

۶گینه بیسائو

۷سودان جنوبی

۸ساحل عاج

۹مالی

۱۰چاد

۱۰ کشور با کمترین نرخ مرگ و میر نوزادان در سال ۲۰۱۶ عبارتند از:

۱ژاپن

۲ایسلند

۳سنگاپور

۴فنلاند

۵اسلوونی

۶استونی

۷قبرس

۸کره جنوبی

۹نروژ

۱۰لوکزامبرگ

گزارش یونیسف یاد آور می‌شود که بقا نوزادان با سطح در آمد کشور‌ها ارتباطی نزدیک دارد.به طور متوسط نرخ مرگ و میر نوزادان در کشور‌هایی با درآمد بالا یک در ۳۳۳ نفر است در مقایسه با کشور‌های کم در آمد که این میزان حدود یک در ۳۷ نفر می‌باشد.طبق این اظهارات، احتمال مرگ نوزادان تازه متولد شده در خانواده‌های فقیر ۱.۴ برابر بیشتر از خانوداه‌های ثروتمند است.در آمد تنها یکی از عوامل موثر در مرگ و میر نوزادان می‌باشد.

در کویت نرخ مرگ و میر نوزادان تازه متولد شده حدود یک در ۲۲۷ نفر است و در ایالات متحده یک در هر ۲۷۰ نفر، هر چند این دو کشور درآمد بالایی دارند، اما میزان مرگ و میر نوزادان تنها کمی پایین‌تر از کشور‌های کم درآمد است، کشور‌هایی مانند سری لانکا که دارای نرخ یک در هر ۱۸۹ نفر، و در اوکراین یک در ۱۸۵ نفر است.پترسون گفت: "مسئله مورد اهمیت برای تمامی کشور‌ها، دسترسی افراد به خدمات بهداشتی با کیفیت است."

کاهش میزان مرگ ومیر نوزادان شامل تضمین دسترسی به آب پاک و امکانات بهداشتی برای خانواده‌ها، تهیه دارو و تجهیزات پزشکی مناسب برای مادر و کودک است و همچنین توانمند سازی زنان برای تقاضا و دریافت مراقبت‌های بهداشتی با کیفیت. این عوامل بر چند اصل تاکید دارد که شامل بهبود خدمات رسانی در مکان‌هایی مانند مراکز بهداشتی، دسترسی آسان مردم به خدمات درمانی، دسترسی به محصولات و قدرت – به عنوان توانمند سازی دختران و مادران نوجوان است.پترسون می‌گوید، "برای کاهش مرگ و میر، در ابتدا باید دسترسی ماما‌ها برای شستن و ضدعفونی دست‌ها و استفاده از لوازم یکبار مصرف فراهم شود."او می‌گوید: "تغذیه شیر مادر در ساعات اولیه زندگی نوزادان امری حیاتی است." "این مسئله به طور جداگانه یکی از مهم‌ترین عوامل برای بقای کودکان محسوب می‌شود. در نهایت باید اذعان داشت که دولت‌های سراسر جهان باید دستور العمل‌های فراوانی جهت بهبود بخشیدن به شرایط کنونی اتخاذ کنند."

کد مطلب: 37508| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۲/۲ ۱۱:۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب