کد مطلب: 37481| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۱۰:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
خشم مقامات عراقی از اظهارات ولایتی

خشم مقامات عراقی از اظهارات ولایتی

سیاست خارجی - ایران نیوز 24: اظهارت علی اکبر ولایتی «خشم» برخی از مقامات عراقی را برانگیخت.

شنبه گذشته علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری در امور بین الملل، به بغداد سفر و با نوری مالکی، معاون اول رئیس‌جمهور عراق، دیدار و گفت‌وگو کرد.اظهاراتی که در جریان این دیدار به ولایتی منتسب شده، باعث «خشم» برخی از مقامات عراق شد.براساس ادعای وبگاه شبکه العربیه و دیگر رسانه‌ها، ولایتی در این دیدار ضمن تهدید کردن واشینگتن، اعلام کرده تهران به لیبرال‌ها و فعالان جامعه مدنی غیرهمسو با ایران اجازه بازگشت به قدرت در عراق را نخواهد داد.

العربیه نوشت: «اظهارات علی اکبر ولایتی، مشاور رهبری ایران، خشم برخی از مقامات عراق را برانگیخت، این مقامات تاکید کردند که آن‌ها کارمندان خدمت به پروژه تهران نیستند.» عبدالکریم عبطان، نماینده پارلمان و نیز رهبر ائتلاف ملی، در گفت‌وگویی با شبکه الحدث ضمن رد اظهارات ولایتی گفت: «ما نزد ولایتی یا دیگران کار نمی‌کنیم. ما عراقی هستیم. پروژه ملی ما پروژه عراق است. اگر ولایتی سلطه‌ای بر یک یا دو عراقی دارد، این سلطه پایدار نخواهد ماند... . ما به ولایتی و دیگران اجازه نمی‌دهیم در امور (داخلی) عراق مداخله کنند.»

ولایتی در این دیدار با اشاره به طرح‌های تجزیه‌طلبانه و تفرقه‌افکنانه آمریکایی‌ها در منطقه گفت: جبهه مقاومت باید مانع از استقرار تدریجی آمریکایی‌ها در شرق فرات شود.در همین رابطه، رائد فهمی، دبیرکل حزب کمونیست عراق، اظهارت ولایتی را «مداخله در امور عراق و نقض قانون اساسی» این کشور دانست و خواستار ارائه توضحات از سوی ولایتی درخصوص این اظهارات شد.

عزت شاهبندر، یکی از سیاستمداران عراقی نیز شیعیان عراق را به محکوم کردن اظهارات ولایتی دعوت کرد و مدعی شد که اظهارات ولایتی باعث «شرمساری» ایران و همپیمانان عراقی‌اش می‌شود.

کد مطلب: 37481| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۹ ۱۰:۴۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب