کد مطلب: 37445| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
معمای

واکنش ها به مرگ یک استاد دانشگاه در زندان اوین

معمای "خودکشی" کاووس سید امامی

قضایی - ایران نیوز 24: بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست و متعاقب آن مرگ یکی از آن‌ها پس از بازداشت موجی از نگرانی‌ها را برانگیخته است. در همین حال دادستانی تهران از بازداشت تعدادی متهم به جاسوسی خبر داده و تائید کرده یکی از آن‌ها در زندان خودکشی کرده است.

روز شنبه منابع خبری از مرگ دکتر کاووس سید امامی جامعه شناس، استاد دانشگاه امام صادق و فعال محیط زیست خبر دادند. رامین سیدامامی، فرزند او اعلام کرد مأموران امنیتی زندان اوین روز جمعه بیستم بهمن با مادرش تماس گرفته و گفته‌اند که کاووس سیدامامی در زندان "خودکشی" کرده است.پس از اعلام این خبر غلامحسین اسماعیلی رییس دادگستری استان تهران بازداشت تعدادی از فعالان محیط زیست را به اتهام ارائه اطلاعات به بیگانگان را تائید کرد.

گفته می‌شود تعداد بازداشت شدگان حدود هفت نفر است.پس از آن عباس جعفری دولت‌آبادی، دادستان تهران، در حاشیه راهپیمایی ۲۲ بهمن به ایلنا درباره خبر خودکشی یکی از بازداشت شدگان، گفت: "این فرد یکی از همان متهمان [فعال محیط زیست]بوده و با توجه به اینکه می‌دانسته است اعترافات زیادی هم علیه وی شده و هم خود اعترافاتی داشته متأسفانه در زندان دست به خودکشی زده است."

 دادستانی اتهام سید امامی را "جاسوسی" اعلام کرده است.کاووس سیدامامی، متولد سال ۱۳۳۲ دارای دکترای جامعه شناسی و عضو هیئت علمی دانشکده معارف اسلامی و علوم سیاسی دانشگاه امام صادق بود. او همزمان مدیرعامل مؤسسه «حیات وحش میراث پارسیان» بود.

بر اساس اطلاعاتی که دانشگاه امام صادق از کاووس سیدامامی در سایت خود منتشر کرده است، این فعال محیط زیست در دانشگاه‌های آمریکا تحصیل کرده و در سال ۱۳۷۰ دکترای خود را در رشته جامعه‌شناسی از دانشگاه اورگان گرفته بود.او در سال‌های گذشته علاوه بر تدریس در دانشگاه امام صادق، ۹ کتاب و ده‌ها مقاله در زمینه‌های مختلف منتشر کرده بود.

با انتشار این خبر موجی از نگرانی و بهت در میان طیفی از نخبگان کشور به وجود آمد.انجمن علمی جامعه‌شناسی از مرگ او ابراز تأسف کرده و خواستار توضیح مسئولان شد. در این بیانیه که در وب سایت رسمی این انجمن منتشر شده، سیدامامی از "کنشگران فعال" و "عضو کمیته روابط بین الملل و گروه جامعه شناسی دین" انجمن جامعه شناسی ایران معرفی شده که خبر مرگ او باعث بهت و حیرت و اندوه عمیق شده است.

 در همین حال محمود صادقی، نماینده مجلس، در توئیتی نوشت: «از صبح که در جریان خبر ناگوار درگذشت دکتر سید امامی، استاد جامعه‌شناسی دانشگاه امام صادق (ع) در زندان اوین قرار گرفتم، علت را از مسئولان ذیربط جویا شدم؛ بعضی پاسخ نمی‌دهند بعضی هم گفتند پیگیری کردیم اطلاعی بدست نیاوردیم!».

اما حسام الدین آشنا مشاور ارشد رییس جمهور نیز در توئیتی معنادار بدون اشاره به نام کاووسی سید امامی درباره خبر "خودکشی" او اظهار تردید کرد. آشنا نوشت: «نه جامعه شناسان دین خودکشی می‌کنند نه حامیان حیات وحش.»

 علی شکوری راد دبیرکل حزب اتحاد ملت هم در واکنش به مرگ سید امامی نوشته است: «خبر درگذشت دكتركاووس سيدامامى استاد برجسته دانشگاه امام صادق(ع) و فعال محيط زيست در زندان موجى از سوال و نگرانى در فضاى عمومى ايجاد كرده است. اطلاع رسانى ناقص و مبهم دادستان تهران مزيد بر علت شد. در اين مملكت چه خبره؟ چرا دستگاه قضايى به موقع و شفاف اطلاع رسانى نمى كنه؟ سخنگو كجاست؟»

 عباس عبدی روزنامه نگار اصلاح طلب هم در این باره ضمن انتقاد از دادستانی برای ارائه نکردن توضیحات درباره نحوه مرگ سید امامی نوشت: «مشکل مهم این اتفاق تاسف‌بار در این است که تعداد زیادی از دانشجویان، استادان دانشگاه و اشخاص دیگر با مرحوم سیدامامی ارتباط و مراوده داشته‌اند، و هیچگاه به ذهن آن‌ها خطور نمی‌کند که وی متهم به چنان اتهامی شود یا اینکه دست به خودکشی بزند.»

پروانه سلحشوری نماینده اصلاح طلب مجلس هم در اظهار نظری تاکید کرد: «از دستگاه قضایی بعنوان مسئول مستقیم مرگ پروفسور کاووس سیدامامی انتظار میرود تا هر چه سریعتر نسبت به بررسی ابعاد این «مرگ مشکوک» اقدام نماید.» فریده اولاد قباد عضو فراکسیون محیط زیست مجلس نیز اعلام کرد که پیگیر بازداشت فعالان محیط زیست است.

همچنین معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در امور زنان و رییس پیشین سازمان محیط زیست در پاسخ به این سوال که به نظر شما علت دستگیری برخی فعالان محیط زیست و مرگ یکی از این افراد در بازداشتگاه چیست، گفت: «ترجیح می‌دهم در حال حاضر اظهارنظری در این‌باره نداشته باشم، اما به شدت نگران هستم.»

برخی از فعالان سیاسی همچون مصطفی تاج زاده نیز خواستار پیگیری ماجرا بازداشت‌ها به خصوص خبر خودکشی سید امامی در زندان توسط رییس جمهور شدند.اما محسنی اژه‌ای سخنگوی قوه قضائیه درباره خودکشی سید امامی اعلام کرد "این موضوع اخیر نیز در حال بررسی است که ببینیم چگونه اتفاق افتاده است". اژه ای اتهام بازداشت شدگان اخیر و سید امامی را "دادن اطلاعات طبقه‌بندی شده و از مراکز حساس به سرویس‌های اطلاعاتی بیگانه از جمله رژیم صیهونیستی و امریکا" عنوان کرد.

اما محمدرضا تابش رییس فراکسیون محیط زیست مجلس هم در این باره اظهار کرد: «موضوع اعلام خودکشی آقای دکتر سید امامی در دست بررسی است و این سوال مطرح است چرا مسئولان ذیربط در زندان علیرغم آن‌که آن‌جا به دوربین مدار بسته مجهز بوده متوجه این حادثه نشده‌اند.او همچنین از دیدار با کارشناسان اطلاعات سپاه و شنیدن نظرات آن‌ها درباره بازداشت فعالان محیط زیست خبر داد و افزود: «کارشناسان اطلاعات سپاه نیز با ارائه توضیحاتی ادعای نفوذ سرویس‌های خارجی در برخی عرصه‌های فعالیت موسسه میراث پارسیان را مطرح کردند و به اظهارات برخی متهمین علیه متوفی استناد می‌کردند.کاووس سید امام مدیرعامل موسسه حیلات وحش میراث پارسیان بود.

نمایش ویدئو سید امامی در زندان برای نمایندگان مجلس

اما رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس نیز از برگزاری جلسه‌ای با حضور نایب رئیس مجلس درباره مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین خبر داد.علاءالدین بروجردی در گفت‌وگو با  خانه ملت، در خصوص مرگ کاووس سیدامامی در زندان اوین، گفت: «امروز فراتر از کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس، جلسه‌ای با حضور تعدادی از نمایندگان مجلس و با حضور نایب رئیس مجلس، جناب آقای مطهری برگزار شد و فیلم وی در زندان اوین را مشاهده کردیم.

نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: «کاووس سیدامامی متاسفانه به هر دلیل شرایط زندان را نتوانسته تحمل کند، هرچند وی در سلول عادی نگهداری نشده است، در واقع کاووس سیدامامی با توجه به اینکه استاد دانشگاه بوده، در سلول مناسب نگهداری شده است.او افزود: «در فیلم مذکور هم نشان می‌دهد که کاووس سیدامامی پیراهن خود را در آورده و برای خودکشی آماده می‌شود. خانواده وی نیز این اتفاق را پذیرفتند لذا درخواست کالبدشکافی هم نکرده‌اند.

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: «خودکشی کاووس سیدامامی در زندان اوین در این جلسه که با حضور تعدادی از نمایندگان و نایب رئیس مجلس شورای اسلامی، برگزار شد نیز تایید گردید.

 توبیخ برخی افراد از سوی سپاه

فیلم پخش می‌شود. به روایت محمدرضا عارف، رئیس فراکسیون امید، «چون کاووس سیدامامی استاد دانشگاه بود، سوئیت خوبی در اختیارش قرار دادند. در این فیلم ایشان با پرتاب یک شیء تلاش داشت لامپ را بشکند و پیراهنش را درآورد و تلاش کرد از آن به‌عنوان ابزاری برای دارزدن خود استفاده کند. قرار شد اگر فیلم دقیق‌تری وجود دارد، در اختیار نمایندگان قرار گیرد».نمایندگان سپاه همان ابتدای جلسه گفته اند که از قضا آن‌هایی که پشت مانیتور دستگاه فیلم‌برداری بوده‌اند، توبیخ شده‌اند.

نماینده دیگری به «شرق» می‌گوید «تصویر فیلم نشان از آن دارد که سیدامامی دست‌کم ١٥ دقیقه با حالتی آشفته در اتاق این سو و آن سو می‌رفته. چرا در این ١٠ دقیقه هیچ‌کس هیچ واکنشی نشان نداده؟».

ماجرا کاوه مدنی

در کنار این وقایع بازداشت کاوه مدنی نیز از مسائل خبر ساز بوده است. او معاون رییس سازمان محیط زیست است.روز گذشته محمود صادقی نماینده مجلس در توئیتی از بازداشت کاوه مدنی، معاون آموزش و پژوهش سازمان حفاظت محیط زیست خبر داد و حتی گفت که عیسی کلانتری، رییس سازمان محیط زیست هم این بازداشت را تایید کرده است.اما روابط سازمان محیط زیست آن خبر را تکذیب کرد.

امروز هم کاوه مدنی در دیدار رییس سازمان محیط زیست با سفیر آلمان حضور داشت.  او بعد از ظهر امروز در ویدئویی در اینستاگرام خود با اشاره به اینکه حساب کاربری توئیتر، تلگرام و ایمیلش قطع شده است، گفت: "امیدوارم مشکل دوستان واقعی محیط زیست حل شود و آن‌هایی که کار بدی در هر حوزه می‌کنند، به سزای عمل برسند و خشک و‌تر با هم نسوزند. "

کد مطلب: 37445| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۲۴ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب