کد مطلب: 37420| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ ۱۵:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
این مرد آخرین نگهبان مرگ ایران است + تصویر

این مرد آخرین نگهبان مرگ ایران است + تصویر

اجتماعی - ایران نیوز 24: سال‌ها زرتشتیان مرده‌هایشان را به دست این مرد داده و او مرده‌ها را بر دوش خود بالای کوه برده است. بر اساس آداب زرتشتیان، دخمه‌ها محل قرار دادن مرده‌ها بوده تا خوراک لاشخور‌ها شوند. دخمه‌ها سازه‌های مدوری هستند که با دیوار‌های نسبتا بلند بر سر تپه‌ها بنا شده و چند سالی است که به مکان توریستی در یزد تبدیل شده‌اند.

آقا شهریار، «نساسالار» این دخمه تاریخی در یزد است. نساسالار کسی است که مرده‌ها را بعد از انجام دادن آداب مربوطه، بالای تپه و به داخل دخمه‌ها می‌برد. او آخرین نساسالار زنده زرتشتیان است.به گفته اهالی منطقه صفائیه در ۱۵ کیلومتری جنوب شرقی یزد، او از ۴۵ سالگی با همکارش مشغول به کار می‌شود؛ همکاری که خودش هم بعد از فوت به دست آقا شهریار به بالای تپه برده شده تا در دخمه قرار گیرد.

 

 

دخمه آقا شهریار آخرین نگهبان مرگ ایران

نگاه آقا شهریار، گنگ است. معلوم نیست به چه چیزی فکر می‌کند. خدا می‌داند که در این سال‌ها با مردگان از نگاهش چه‌ها گذشته و حالا از فکرش چه‌ها می‌گذرد. او سال‌ها باری را از جنس خودش به دوش کشیده است؛ باری از جنس خانواده، دوست، آشنا و غریبه. حدود ۵۱ سال است که قرار دادن اجساد در این دخمه‌ها ممنوع شده است، اما با این حال او هر صبح اولین نفر بر در این دخمه‌ها حاضر می‌شود و آخرین نفر از آنجا می‌رود؛ مثل صاحبخانه‌ها.

کد مطلب: 37420| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۷ ۱۵:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب