کد مطلب: 37359| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ ۱۱:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
کمپین برای اخراج دیپلمات ایرانی از الجزایر

کمپین برای اخراج دیپلمات ایرانی از الجزایر

سیاست خارجی - ایران نیوز 24: امیر موسوی، دیپلمات ایرانی در الجزایر، اخیرا در صفحه فیسبوکش از بیوه رئیس‌جمور سابق الجزایر به خاطر حمایت از منافقین (مجاهدین خلق) انتقاد کرد. این انتقاد، باعث توجه مجدد رسانه‌ها به او شد.

موسوی در شبکه‌های اجتماعی، حضور فعال دارد. او در فیسبوک، پُست‌هایی به زبان عربی برای تاثیرگذاری بر کاربران عرب منتشر می‌کند. انیسه احمد المنصلی، همسر هواری بومدین، رئیس‌جمهور سابق الجزایر، در پاریس از مجاهدین حمایت کرد. موسوی به این امر واکنش نشان داد و طی مطلبی تحت عنوان «کارت‌های سوخته دشمنان جمهوری اسلامی» بشدت از او انتقاد کرد.

به گزارش الجزیره، موسوی در صفحه فیسبوک‌اش نوشته خانم انیسه احمد المنصلی از پاریس آرزو می‌کند نظام جمهوری اسلامی ایران سقوط کند و نیز آرزو می‌کند که مریم رجویِ تروریست را حاکم ایران ببیند.موسوی پرسید: «اگر رئیس‌جمهور بومدین زنده می‌بود، به همسرش که در صف تروریست‌ها و ذلت‌طلبان قرار گرفته و با دشمنان انسانیت همنوا شده که صدای و مواضع‌شان برای سرنگون کردن گزینه ملت مقاوم ایران متحد شده است، چه خواهد گفت؟»

 این اظهارات، واکنش‌های مخالف و موافق گسترده‌ای را موجب شد. برخی موسوی را به ترویج تشیع متهم کردند. معروف‌ترین دشمنان موسوی در الجزایر، انور مالک است که دو سال پیش هشتگی برای اخراج امیر موسوی به راه انداخت.مالک در گفت‌وگو با الجزیره مدعی شده که فعالیت‌های موسوی از پروتکل‌های دیپلماتیک فراتر رفته و حضور او در الجزایر تهدیدی برای امنیت ملی است.

در همین رابطه، یحیی بوزیدی، کارشناس مسائل ایران، اعلام کرده که فعالیت‌های موسوی بر اساس پروتکل‌های دیپلماتیک است و او در حال انجام نقش خود به عنوان رایزن فرهنگی است. برخی از محافل مخالف ایران، درباره افزایش نفوذ این کشور در الجزایر هشدار می‌دهند، این محافل به تعداد شیعه‌شدگان الجزایر که به سه هزار نفر رسیده، اشاره می‌کنند.

از سوی دیگر، برخی از الجزایری‌ها، جوسازی علیه این دیپلمات ایرانی و اغراق درباره نفوذ ایران و همچنین ترویج تشیع را بهانه‌ای برای ناکام گذاشتن پروژه دوستی ایران و الجزایر می‌دانند.

عده فلاحی، مشاور رسانه‌ای پیشین وزیر امور دینی الجزایر، معتقد است که درباره فعالیت‌های موسوی در الجزایر اغراق می‌شود و تحرکات این دیپلمات ایرانی در چارچوب رسمی و تحت کنترل دستگاه امنیتی انجام می‌شود. فلاحی افزود اگر در فعالیت‌های موسوی چیزی غیرقانونی وجود داشت، مقامات الجزایر پیگیری می‌کردند. از نظر فلاحی، کسانی که مسائلی علیه موسوی مطرح می‌کنند، اعضای محور ضدایرانی هستند.

کد مطلب: 37359| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۴ ۱۱:۲۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب