کد مطلب: 37335| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۲ ۱۱:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
طرح تازه اروپایی‌ها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران

طرح تازه اروپایی‌ها برای دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه ایران

بین الملل - ایران نیوز 24: رئیس بانک دولتی سرمایه گذاری عمومی فرانسه (بی‌پی‌آی‌فرانس) گفت این کشور قصد دارد برای خرید کالاهای فرانسوی به بازرگانان ایرانی بر اساس یورو اعتبار ارائه کند تا از تحریم های آمریکا در امان بمانند.

به گزارش رویترز، رئیس بانک دولتی سرمایه گذاری عمومی فرانسه (بی‌پی‌آی‌فرانس) گفت این کشور قصد دارد برای خرید کالاهای فرانسوی به بازرگانان ایرانی بر اساس یورو اعتبار ارائه کند تا از تحریم های آمریکا در امان بمانند.این برنامه مختص ارائه تضمین های صادراتی یورو محور به خریداران ایرانی کالاها و خدمات فرانسوی است. هدف از ایجاد ساختار مالی جدید بدون ارتباط با ایالات متحده این است که از دسترسی فراسرزمینی قواعد آمریکا جلوگیری شود.

این اقدام می تواند خشم دونالد ترامپ را به همراه داشته باشد که تهدید کرده است از توافق هسته ای ایران خارج خواهد شد. ادامه برخی محدودیت های مالی از سوی واشنگتن باعث شده است تا بانک های خصوصی، حتی بانک های خارج از آمریکا، نسبت به معاملات مالی با ایران نگران باشند.نیکولاس دوفو، مدیرعاملی بی‌پی‌آی‌فرانس روز چهارشنبه با اشاره به وام های جدید گفت: «سال 2017 آمادگی زیادی برای این موضوع کسب کردیم و هنوز، تک تک روزها، روی آن کار می کنیم، روی شرایط ورودمان به ایران».

او اضافه کرد: «این یک جریان [پول] کاملا جداگانه است. هیچ دلاری در این طرح وجود ندارد... هیچ کس گذرنامه ایالات متحده ندارد.دوفو به قانون گذاران فرانسوی گفت که در این طرح نزدیک به 1.5 میلیارد یورو برای قراردادهای بالقوه با صادرکنندگان بالقوه فرانسه اختصاص پیدا می کند.یک منبع آگاه به امور بانکی در فرانسه هم گفت ایتالیا، آلمان، اتریش و بلژیک هم بر روی ساز و کار مشابهی کار می کنند تا از شرکت های خود در مقابل تحریم های آمریکا محافظت کنند. هنوز مشخص نیست که این طرح ها تا چه اندازه با هم هماهنگ هستند.

اوایل ماه گذشته میلادی ایتالیا و ایران بر روی چارچوبی برای سرمایه گذاری 5 میلیارد دلاری در ایران به توافق رسیدند. دونالد ترامپ در ماه اکتبر برخی طرف های برجام را متهم کرده بود که از این توافق سود می برند. او بعدا اظهار داشت به امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه، و آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، گفته است به پول درآوردن در ایران ادامه دهید.پیش از این برخی بانک های فرانسه به خاطر معامله با ایران از سوی ایالات متحده جریمه شده بودند. بانک «بی‌ان‌پی پاریباس» در سال 2014 به خاطر نقض تحریم های مالی آمریکا 9 میلیارد دلار جریمه شد.

کد مطلب: 37335| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۲ ۱۱:۳۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب