کد مطلب: 37320| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
 نام «مصدق» سرگردان میان تونل، خیابان و بزرگراه بیرون شهری!

نام «مصدق» سرگردان میان تونل، خیابان و بزرگراه بیرون شهری!

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز 24: سرانجام نامگذاری معبری به نام دکتر مصدق مصوب شد؛ این خبری است که یک سال از انتشار آن می‌گذرد، ولی هنوز تازه است؛ درست مثل اخباری مشابه که چند دهه پیشتر در این خصوص منتشر شده بود!

هرچند «محمد مصدق»، نامی پرآوازه است که با تاریخ کشورمان گره خورده، این چهره مشهور، جایی در اسامی مندرج بر در و دیوار و معابر شهرهایمان ندارد؛ اشکالی که برخی از دیرباز کوشیده‌اند آن را رفع و رجوع کنند، ولی ناکام مانده یا پیگیری هایشان را رها کرده و به ثمر نرسانده‌اند.

اتفاقی که ممکن است با رقم خوردن آن در یک نقطه از کشورمان، سدشکنی کرده و به تکثیر این نام در کشورمان منجر شود، اما تا این لحظه رخ نداده است، حال آنکه در روز‌های اخیر، بار دیگر چرایی رقم نخوردن این اتفاق مورد توجه برخی قرار گرفته و واکنش‌هایی به دنبال داشته است؛ ماجرایی که از انتشار یک مطلب در شبکه‌های مجازی کلید خورد. این موضوع، حکایت از آن داشت که دبیر کمیته نامگذاری شورای شهر تهران اعلام کرده، کارشناسان این کمیسیون پس از تحقیق و پژوهش به این جمع بندی رسیدند که دکتر محمد مصدق ویژگی‌های مورد نظر برای نامگذاری را ندارد.

روایتی که محمدجواد حق‌شناس، یکی از اعضای کمیته نامگذاری شورای شهر آن را تکذیب کرد و در ادامه گفت: «این کار به نوعی کار سازماندهی شده و تخریب منسجم علیه شورا و مجموعه است که باید پیگیری شود. خیابانی برای نامگذاری دکتر محمد مصدق انتخاب کرده‌ایم و به واحد مربوطه برای پیگیری اطلاع داده شده است» از اینجای ماجرا به بعد، باز تکرار داستانی قدیمی بود که برخی قسمت‌های آن جدید به نظر می‌رسید. داستان نامگذاری معبری به نام دکتر مصدق که عمری به درازای عمر انقلاب اسلامی دارد. از شروع طرح این موضوع در اوایل پیروزی انقلاب تا طرح آن در شورای اول که به عمر کوتاه آن شورا گره خورد و برای مدتی فراموش شد.

حکایتی که هر ساله با نزدیک شدن به روز‌های پایانی سال و مناسبت ۲۹ اسفند، روز ملی شدن صنعت نفت، بازخوانی و گهگاه اتفاقاتی را نیز سبب ساز می‌شد. مثل تصویب نامگذاری معبری در تهران به نام این چهره مشهور تاریخ معاصر کشورمان در اواخر عمر شورای چهارم شهر در آخرین روز‌های سال گذشته، که به مخالفت شدید رئیس کمیته نامگذاری وقت گره خورد تا بار دیگر از دستور خارج شود.رویدادی که با تغییر ترکیب شورای شهر در دوره اخیر، سریع‌تر از همیشه در مسیر تکرار قرار گرفته است؛ اخباری که هرچند به مانند همه دفعات قبلی، مشتت به نظر می‌رسد و فرجام نیافتن این اتفاق را مژده می‌دهد؛ اما به جهاتی متفاوت و البته تا حدودی نگران کننده است.

به گزارش تابناک، از جمله این خبر که از میان گزینه‌های مطرح برای نامگذاری به نام مصدق، سرانجام یک تونل (و نه حتی کوچه یا خیابان کوچک!) برای این کار برگزیده شده است. از میان گزینه‌هایی که یکی شان، بلوار کشاورز بوده که معبر مهم نزدیک به محل زندگی وی در خیابان کاخ قدیم (فلسطین امروزی) است. بلواری که می‌گویند ابتدا "الیزابت" نام گرفته و بعد به دلیل واقع شدن وزارت کشاورزی در آن، «کشاورز» خوانده شده و حالا که دیگر وزارت کشاورزی به جای دیگری منتقل شده، خوب است به مصدق، این چهره شاخص ضد استعماری کشورمان تغییر نام دهد.

پیشنهادی که البته یگانه نبوده و نیست و علاوه بر آن، خیابان نفت در میرداماد و تونل آرش ـ اسفندیار را هم شامل می‌شده که برخی اخبار تأیید نشده، حکایت از نظر موافق اعضای کمیته نامگذاری روی گزینه دوم یعنی تونل متصل به ابتدای بزرگراه آیت الله هاشمی رفسنجانی (نیایش سابق) دارد. گمانه‌ای که واکنش‌های زیادی به دنبال داشته و حتی موجب شده برخی نتیجه بگیرند نام دکتر مصدق بر خیابانی نباشد، بهتر است تا بر یک تونل در زیر زمین باشد!

همه این‌ها در حالی است که از شورای شهر اخباری به گوش می‌رسد که حکایت از قطعی نشدن تصمیم این شورا در این خصوص دارد. مثل پیشنهاد تغییر نام بزرگراه فتح توسط یکی از اعضای شورا که روز گذشته مطرح شد و دلیل ارائه آن، قرار داشتن این بزرگراه در مسیر احمدآباد مستوفی، جایی که مصدق سال‌های آخر عمر خود را در آنجا در نوعی تبعید به سر برد، بیان می‌شود. پیشنهادی که بعید است بتواند رضایت عموم را به دنبال داشته باشد چراکه این بزرگراه معبری بیرون شهری است نه خیابانی در تهران! وضعیتی که بعید نیست این بار نامگذاری خیابانی به نام قهرمان نامدار صنعت نفت کشورمان را به مشکلی جدید دچار کرده و دست آخر به دلیل پیدا نشدن معبری مناسب برای این کار، خواسته عمومی برای رقم زدن این اتفاق را ناکام بگذارد.

کد مطلب: 37320| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۱۰ ۱۱:۱۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب