کد مطلب: 37293| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۹ ۱۰:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
مراکز جاسوسی آمریکا لو رفت

مراکز جاسوسی آمریکا لو رفت

بین الملل - ایران نیوز 24: برنامه موبایلی استراوا، موقعیت سری پایگاه‌های خارجی ارتش آمریکا را لو داد.

به گزارش گاردین، یک برنامه مسیریاب ورزشی، اطلاعات حساسی درباره موقعیت جغرافیایی و کارکنان پایگاه‌های نظامی و مراکز جاسوسی خارجی آمریکا افشا کرد.برنامه ورزشی استراوا (Strava) حاوی نقشه بصری است و مسیر دویدن کاربران خود را بر روی نقشه نشان می‌دهد. کاربران می‌توانند فعالیت‌های ورزشی خود را ثبت نموده و آن را با دیگران به اشتراک بگذارند. کارکرد اصلی این برنامه، نشان دادن مسیر‌های مناسب برای دوندگی در شهر‌های بزرگ است.

نقشه‌ای که استراوا منتشر کرده، همه فعالیت‌های کاربران را نشان می‌دهد.اخیرا تحلیگران نظامی متوجه شده‌اند به دلیل استفاده نیرو‌های نظامی از استراوا، نقشه‌هایی که منتشر کرده، حاوی «اطلاعات شدیدا حساس» درباره پرسنل نظامی آمریکا است.

نیتان روزر، تحلیلگر انستیتوی تحلیل نزاع متحد، با اشاره به لو رفتن اطلاعات مراکز نظامی آمریکایی در استراوا نوشت: پایگاه‌های آمریکا آشکارا بر روی نقشه قابل شناسایی و ترسیم هستند.روزر افزود: اگر سربازان مانند سایر مردم از این برنامه استفاده کنند و آن را برای ضبط مسیر دویدن روشن کنند، این امر می‌تواند به شکل ویژه خطرناک باشد.

به نظر می‌رسد که در مکان‌هایی مانند افغانستان، جیبوتی و سوریه، کاربران استراوا، منحصرا از پرسنل نظامی خارجی هستند و این بدین معناست که محل پایگاه‌های خارجی در این مناطق بر روی نقشه برجسته می‌شوند. برای نمونه، در استان هلمند افغانستان، موقعیت مکانی پایگاه‌های عملیات به وضوح بر روی نقشه قابل رؤیت هستند.

زوم کردن بر روی یکی از پایگاه‌های بزرگ، به وضوح طراحی داخلی آن را نشان می‌دهد. زیرا نقشه مکان توسط تعدادی از سربازان هنگام دویدن بوسیله استراوا لو رفته است. این نقشه حتی روی نرم افزار‌های تجاری مانند گوگل ارت و اپل مپس، هم قابل رؤیت نیست. اما در استراوا به راحتی قابل مشاهده است.

کد مطلب: 37293| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۹ ۱۰:۱۰:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب