کد مطلب: 37285| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۸ ۸:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
جنجال امام جمعه زن! + تصویر

جنجال امام جمعه زن! + تصویر

بین الملل - ایران نیوز 24: رسانه‌ های هند از امامت یک زن در نماز جمعه ایالت جنوبی «کرالا» برای اولین‌ بار در تاریخ این کشور و تهدید شدن وی به مرگ توسط گروه‌ های بنیادگرا خبر دادند.

«جمیدا کی» 34 ساله، معروف به «جمیدای معلم»، از روستای «چروکود» از توابع شهر «مالاپورام» که بر خلاف قوانین شریعت، نماز جمعه را در مرکز «سنت قرآن» امامت کرده است، می‌ گوید که از عواقب این موضوع آگاه بوده است. در مراسم نماز جمعه گذشته به امامت جمیدا کی، در این مرکز نزدیک به 50 زن و مرد به صورت مختلط شرکت کردند.

گروه‌ های اسلامی بنیادگرا در هند، «جمیدای معلم» را به مرگ تهدید کرده و گفته‌ اند که وی با این عمل دین را در معرض خطر قرار داده است.جنبش «سنت قرآن» به رهبری یک محقق اسلامی میانه‌ رو با نام «چکنور مولوی» به راه افتاد. وی به دلیل تفاسیر غیر متعارف خود از قرآن شناخته می‌ شد و نهایتا در سال 1993 به صورت اسرارآمیزی ناپدید شد و گفته می‌ شود که کشته شده است.

این گروه اخیرا خواستار جمع‌ آوری و ممنوعیت کتاب «فتح‌ المعین» نوشته «شیخ زین‌ الدین مختوم» (قرن 16 میلادی) شدند. به گفته آنان این کتاب که در دانشگاه‌ ها و حوزه‌ های مذهبی هند و کشورهای عربی تدریس می‌ شود، جوانان مسلمانان را به افراط‌ گرایی و تروریسم ترغیب می‌ کند.

جمیدای معلم می‌ گوید: «ما کتاب مقدس قرآن را دنبال می‌ کنیم که بشر را شامل مردان و زنان می داند و میان آنان تبعیضی قائل نیست. در مذهب زنان و مردان با هم برابرند.» اولین امام جمعه زن هند درباره امامت صرف مردان می‌ گوید: «این عمل مذهبی در انحصار مردان است و این موضوع باید به چالش کشیده شود.»

کد مطلب: 37285| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۸ ۸:۲۴:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب