کد مطلب: 37283| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۸ ۱۵:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
فرجام تلخ بزرگترین کشتی جنگی ایران؛ «ناوشکن دماوند» غرق شد + تصویر

فرجام تلخ بزرگترین کشتی جنگی ایران؛ «ناوشکن دماوند» غرق شد + تصویر

دفاعی ونظامی - ایران نیوز 24: ناوشکن دماوند 18 روز پس از برخورد با موج شکن دریای خزر، لحظاتی پیش غرق شد.

بیستم دی ماه، ناوشکن دماوند در هنگام ورود به بندر به‌علت افزایش سرعت باد و طوفان شدید در دریای خزر، با موج‌شکن‌ برخورد کرد. متاسفانه در این حادثه دو نفر از خدمه دماوند نیز مفقود شدند که پس از 16 روز جستجو در دریا پیکر این دو شهید پیدا شد. بر اساس گزارش روابط عمومی منطقه چهارم دریایی ارتش، کارشناسان نظامی گفته‌ بودند که آسیب‌های وارده ناچیز بوده و در زمان کوتاهی برطرف خواهد شد؛ حال خبر می رسد این ناوشکن غرق شده است.

ناوچه دماوند که دومین کشتی جنگی "کلاس موج" کشورمان بعد از «جماران» بود و رسما از هجدهم اسفندماه سال ۹۳ به خدمت به ناوگان شمال و منطقه چهارم نیروی دریایی جمهوری اسلامی ایران در آمده بود، در پی حادثه‌ای که حدود سه هفته پیش برایش رخ داد، ساعاتی پیش غرق شد. رویدادی که بدترین پایان برای این کشتی گران قیمت، آن هم پیش از پایان بردن سومین سال خدمت به شمار می‌آید.

ماجرا از آنجایی شروع شد که برخی اخبار از برخورد این کشتی جنگی با یکی از موج‌شکن‌های نزدیک بندرگاه انزلی خبر می‌دادند. اخباری تایید نشده که با انتشار تصاویری از آن در رسانه‌های بیگانه ، رنگ و بوی متفاوتی یافت، اما باز نتوانست به تشریح وضعیت واقعی این ناوچه منجر شود. ناوچه‌ای که برخی از مسئولان آن را «ناوشکن» می‌خوانند، اما بر اساس تعاریف رایج در جهان، ناوچه محسوب می‌شود.

آن گونه که تصاویر منتشر شده نشان می‌داد، دماوند در حالی در کنار موج شکن متوقف شده بود که بخش‌های زیادی از آن زیرآب رفته بود. تصاویری که به رغم انتشار آن، مسئولان نیروی دریایی کشورمان از جزئی بودن آسیب‌های وارد آمده به این کشتی جنگی ۱۰۰ متری خبر می‌دادند و مدعی بودند آسیب‌های وارد آمده قابل جبران است.

از جمله این مسئولان، امیر دریادار «امیر رستگاری»، رئیس سازمان صنایع دریایی وزارت دفاع بود که می‌گفت: به دلیل شرایط طوفانی دریای شمال، ناوشکن دماوند از کنترل خارج شد و به موج شکن برخورد کرد و در حال حاضر نیرو‌های مربوطه در مرحله رهاسازی و ارسال آن به رده تعمیراتی هستند. این ناوشکن فعلاً در فاز جابه‌جایی قرار دارد. آسیب‌های وارد آمده به آن تا حدودی جدی مشاهده شده و بیشتر بدنه این ناوشکن صدمه دیده است.

این توضیحات در حالی بیان می‌شد که اخبار رسیده حکایت از شدت بالای برخورد این ناوچه با موج شکن داشت به گونه‌ای که گفته می‌شد بر اثر بخورد ۶ تن از سرنشینان دماوند به دریا پرتاب شده‌اند و تنها چهار تن از ایشان با حضور نیرو‌های امدادی نجات یافتند. اتفاقی که در نهایت به شهادت دو سرنشین مفقود شده در آن حادثه، یعنی تکاوران «بیژن زارع» و «امیر باصره» منجر شد.

عجیب‌تر آنکه در روز‌های اخیر اخباری منتشر می‌شد که حکایت از شدت گرفتن آسیب‌های دماوند داشت به گونه که گفته می‌شد بر اثر برخورد‌های مداوم این ناوچه با موج شکن در پس هر موجی که از راه می‌رسد، بسیاری از تجهیزات آن از دست رفته و عملا دماوند در حال دو تکه شدن است. اتفاقاتی که ثابت می‌کرد پیش بینی رسانه‌های بیگانه در خصوص فرجام این کشتی دور از انتظار نیست و احتمالا محقق خواهد شد!

اتفاقی که بالاخره رخ داد؛ با گزارش‌هایی که از غرق شدن این ناوچه بر اثر افزایش ارتفاع موج‌ها و بالا آمدن سطح آب خبر می‌دادند. خبری که هنوز واکنش رسمی مسئولان را به دنبال نداشته تا ثابت شود که نه شهادت دو تن از پرسنل دماوند و نه از دست رفتن این کشتی مدرن و گران قیمت پس از ۱۸ روز، هیچ کدام نمی‌توانند تغییری در سیاست‌های مسئولان مربوطه در خصوص اطلاع رسانی به وجود آورند!

کد مطلب: 37283| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۱/۸ ۱۵:۵۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب