کد مطلب: 37117| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ ۱۰:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
توماس ادیسون، نابغۀ

توماس ادیسون، نابغۀ "خنگ و خرابکار" + تصاویر

علمی وپژوهشی - ایران نیوز 24: 87 سال پیش در چنین روزی مشهورترین مخترع تاریخ معاصر آخرین در خواست ثبت اختراع خود را که "وسیلهٔ نگهدارندهٔ اشیاء هنگام آبکاری" بود را به ادارهٔ ثبت اختراعات فرستاد اما عمرش کفاف نداد که زنده بماند و پاسخ را دریافت کند.

بی شک زندگی امروز ما شکل دیگری داشت اگر "توماس آلوا ادیسون" امریکایی پا به این جهان نگذاشته بود؛ این خالق شگفت انگیز، زندگی امروز را در زمینه‌های بیشماری با دستگاه‌های بدیع خود که از آزمایشگاه "نیوجرسی" بیرون می‌آمد تغییر داد.  

ادیسون جوان در کنار گرامافون اولیه، یکی از اختراعاتش. سال 1880

 ادیسون که در کودکی به خاطر آنکه اولیای مدرسه او را دانش آموزی خنگ و خرابکار می‌دانستند از مدرسه اخراج شده بود و در خانه زیر نظر مادرش آموزش می دید از قضا یکی از نوابغ زمان خود از آب درآمد. این مخترع در طول زندگی با خلاقیت، جسارت، کنجکاوی و پشتکار مثال زدنی دست به کارهای بزرگی زد تا جایی که مورخان می‌گویند 1093 امتیاز ثبت اختراع در آمریکا و 1200 اختراع ثبت شده در دیگر کشورها به نام اوست.

توماس ادیسون در آزمایشگاه خود در نیوجرسی امریکا. سال 1907

این آمار عجیب یعنی تقریبا در هر دو هفته یک بار او در خواست امتیاز حق ثبت یک اختراع را داشته است؛ هر چند برخی از اختراعات او منحصر بفرد نبود و او در برخی از اختراعات خود با بعضی از مخترعان دیگر درگیری داشت اما واقعیت آن است که نبوغ و خلاقیت در ادیسون به اوج رسیده بود.

توماس ادیسون و اولین لامپ رشته‌ای که در سال 1880 آزمایش کرد.

 به گفته مورخان اولین اختراع ثبت شده توماس ادیسون، یک دستگاه برای شمارش اتوماتیک رای بود که او در 21 سالگی ساخت، ولی نتوانست آن را بفروشد. با این حال کمتر 6 سال بعد او نوعی تلگراف چاپی اختراع کرد که توانست آن را به قیمت 4 هزار دلار بفروشد و با پول آن یک کارگاه و آزمایشگاه شخصی در "نیوجرسی" راه اندازی کند.

 

توماس ادیسون و جورج ایستمن در حال امتحان دوربین فیلمبرداری در "روچستر" نیویورک. سال 1928

کارگاه ادیسون در نیوجرسی مبدا شمار زیادی از اختراعاتی شد که برخی از آنها زندگی مردم آن عصر را دستخوش تغییر کرد؛  لامپ الکتریکی، دهنی زغالی تلفن، ماشین چاپ، میکروفن، گرامافون، دیکتافون، کینتوسکوپ (نوعی دستگاه نمایش فیلم)، دینام موتور و لاستیک مصنوعی از جمله مهمترین اختراعاتی هستند که در کارگاه نیوجرسی ساخته شدند.  

توماس ادیسون در حال استفاده از "گوشی رادیویی". سال 1922

مخترع خستگی ناپذیر که توانست در دوران زندگی خود بسیاری از اختراعاتش را به تولید انبوه برساند سرانجام در اکتبر 1931 در حالیکه درخوست ثبت اختراع آخرین ساخته خود را ارائه کرده بود در 84 سالگی از دنیا رفت.

ادیسون در دفترکارش در حال آزمایش "ماشین دیکته". سال 1914

کد مطلب: 37117| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۱۰/۱۸ ۱۰:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب