کد مطلب: 36983| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۷ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
شوراي نگهبان: عضویت اقلیت‌های دینی در شورای شهر؛ ممنوع

شورای نگهبان مصوبه مجلس درباره اقلیت‌های دینی را رد كرد

شوراي نگهبان: عضویت اقلیت‌های دینی در شورای شهر؛ ممنوع

سیاسی - ایران نیوز 24: سخنگوی شورای نگهبان از تصمیم گیری این شورا درباره مصوبه مجلس درباره عضویت اقلیت‌های دینی در شورای شهر و روستا خبر داد.

در اطلاعیه ای که عباسعلی  کدخدایی در کانال خود قرار داده، آمده است: مصوبه جلسه مورخ ۲۲ آذر ماه ۱۳۹۶ مجلس شورای اسلامی در جلسه مورخ ۲۲ آذر ۱۳۹۶ مورد بحث و بررسی قرار گرفت که نظر این شورا به شرح زیر اعلام می گردد:

۱- نظر به اینکه طبق اصل ۱۳ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، اقلیت های دینی در حدود قانون در انجام مراسم دینی خود آزادند و در احوال شخصیه و تعلمیات دینی بر طبق آیین خود عمل می کنند و نیز به تجویز فراز دوم اصل شصت و چهار قانون اساسی نمایندگانی را برای مجلس شورای اسلامی انتخاب می نمایند، لذا با توجه به اصول مذکور و نیز با عنایت به مفاد اصول ۱۰۰ و ۱۰۵ و مفهوم اصل ۱۲ قانون اساسی، تبصره ۱ ماده ۱ مغایر قانون اساسی شناخته شد.

علاوه بر این عضویت افراد غیر مسلمان در شورای های اسلامی شهر و روستا در مناطقی که از کشور که اکثریت مردم آنها مسلمان و پیرو مذهب رسمی کشور هستند با توجه به اینکه تصمیمات این شوراها در خصوص مسلمین بدون لزوم رسیدگی به آن در شورای نگهبان لازم الاتباع خواهد بود، با عنایت به نص فرمایشات بنیان گذار جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در تاریخ ۱۲ مهر ۱۳۵۸ مذکور در صحیفه نور (جلد شش، چاپ ۱۳۷۱، صفحه ۳۱) خلاف موازین شرع شناخته شد.

۲_ در تبصره ۲ ماده ۱، اعتماد و التزام عملی داشتن به اصول دین خود از سوی اقلیت های دینی، خلاف موازین شرع شناخته شد.

۳- ماده ۴، مبنیاً به ایرادات فوق، اشکال دارد.

محمدرضا علیزاده

قائم مقام دبیرشورای نگهبان

* با اين نظريه، عملا راه براي ورود شهروندان اديان رسمي كشور به شوراي شهر مسدود شده و سپنتا نيكنام هموطن زرتشتي و عضو شوراي شهر يزد همچنان از حضور در جلسات اين شورا منع خواهد شد. هرچند تعدادي از نمايندگان گفته‌اند، مجلس شوراي اسلامي اين مصوبه را مجددا تاييد و براي اظهار نظر نهايي به مجمع تشخيص مصلحت خواهد فرستاد.

کد مطلب: 36983| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۷ ۹:۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب