کد مطلب: 36954| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۲ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
بازگشت پرونده برجام از کنگره به کاخ سفید: برنامه ای برای بازگرداندن تحریم های ایران نداریم

بازگشت پرونده برجام از کنگره به کاخ سفید: برنامه ای برای بازگرداندن تحریم های ایران نداریم

بین الملل - ایران نیوز 24: ضرب الاجل کنگره جهت اقدام برای رفع نگرانی‌های رئیس جمهور آمریکا درباره برجام، روز سه شنبه به پایان می‌رسد.

به گزارش فایننشال‌تایمز، با پایان ضرب الاجل کنگره برای اقدام درباره ایران، سرنوشت توافق تاریخی هسته‌ای مجددا به دست دونالد ترامپ سپرده و شک‌وتردیدهای فزاینده‌ای درباره آینده این توافق ایجاد می‌شود. در اکتبر گذشته رئیس جمهور آمریکا قول داد برجام را لغو کند مگر اینکه کنگره و متحدان آمریکا برای رفع نگرانی‌هایش مداخله کنند. با وجود اینکه هیچ نشانه‌ای از موفقیت در کنگره برای یافتن راهی جهت حفظ برجام وجود ندارد، در ژانویه آینده ترامپ با ضرب الاجلی برای تایید مجدد برجام یا لغو آن مواجه خواهد شد.

دولت ترامپ ضمن "مایه شرمساری" خواندن برجام، از "تجاوز پیوسته و جاه‌طلبیهای هسته‌ای" تهران انتقاد کرده است. درحالی که بسیاری از اروپایی‌ها درباره قول‌وقرارهای آمریکا به شک‌وتردید افتاده‌اند و معتقدند که یک توافق مشابه برجام برای جلوگیری از جنگ هسته‌ای با کره شمالی ضروری است، ضرب الاجل آینده (بازبینی برجام توسط ترامپ)، متحدان اروپایی را نگران کرده است.

یک دیپلمات اروپایی به این روزنامه گفته "ظاهرا قرار نیست از کنگره هیچ اقدامی ببینیم."تلاش‌های ترامپ برای یافتن راه حلی، به نزاع‌های درون دولت و رویه‌های آشفته قانونگذاری دچار شد. مقامات بلندپایه دولت آمریکا امیدوار بودند که کنگره از لغو برجام بوسیله خودداری از بازگرداندن تحریم‌های هسته‌ای جلوگیری کند و در مقابل، به قول تیلرسون "یک راه سومی" برای رفع نگرانی‌های ترامپ پیدا کند.

ترامپ در ۱۳ اکتبر از تایید برجام امتناع کرد. این اقدام باعث شروع دوره ۶۰ روزه در کنگره برای بررسی برجام شد. دوره‌ای که روز سه شنبه به پایان می‌رسد.سناتور باب کورکر و سناتور تام کاتن، در اکتبر قانونی را تدوین کردند که قانون اینارا (قانون بازبینی توافق هسته‌ای ایران) را اصلاح می‌کند. این قانون ترامپ را از تایید برجام هر ۹۰ روز خلاص می‌کند و برجام را به فعالیت‌های منطقه‌ای ایران مشروط می‌کند. متحدان اروپایی با این اقدام مخالفت کردند.

مقامات کنگره، مسئولان دولتی و دیپلمات‌ها به فایننشال‌تایمز گفته‌اند که تاکنون تلاش‌ها برای تهیه پیش‌نویس قانون اصلاح اینارا هیچ نتیجه‌ای نداشته است. بن کاردین، رهبر اقلیت کمیته روابط خارجی سنا درباره قانون پیشنهادی، ابراز نگرانی کرده است. اما هفته گذشته او با مک‌مستر مشاور امنیت ملی و کورکر برای بررسی قانون آینده دیدار داشته است.

دموکرات‌ها و دیپلمات‌هایی که برای نجات برجام تلاش می‌کنند، احساس می‌کنند که در یک وضعیت دشواری گرفتار شده‌اند. اگر ترامپ در اصلاح برجام ناکام شود، ممکن است آنها به خاطر خروج او از آن، سرزنش شوند.اما اگر همکاری کنند، ریسک نقض تعهدات آمریکا و اختلاف با اروپایی‌ها وجود خواهد داشت.

در اقدامی دالِ بر اینکه دولت ترامپ دنبال یک موضع سرسختانه‌تر علیه ایران است، روز دوشنبه وزارت خارجه تایید کرد که اندرو پیک، جایگزین کریس بکمیر، مدیر بخش ایران در وزارت خارجه شده است. یک دیپلمات غربی گفته مقامات خارجی که به سختی در کنگره لابی می‌کردند، درباره گرفتار شدن در سیاست‌های داخلی آمریکا محتاط بودند. جمهوریخواهان از دیپلمات‌های اروپایی خواسته‌اند که به آنها برای اصلاح برجام کمک کنند. این در حالی است که دموکرات‌ها از این دیپلمات‌ها خواسته‌اند که از هرگونه اقدامی که به فروپاشی برجام منتهی شود؛ اجتناب کنند.

مارک دوبوویتز، رئیس بنیاد دفاع از دموکراسی‌ها که در کاخ سفید برای یافتن راه حلی برای اصلاح برجام لابی کرده، ابتکار عمل اروپایی برای مقابله با ایران و تسکین ترامپ را "بی‌خاصیت" توصیف کرد و گفت: کنگره از تهیه اصلاحِ فراحزبیِ درخواستیِ ترامپ عاجز ماند. دوبوویتز افزود: من فکر می‌کنم که این خطر مهم باقی خواهد ماند که ترامپ در دوران باقی مانده ریاست جمهوری‌اش این توافق را از بین ببرد. شاید اینگونه باشد که هر چه کنگره و اروپایی‌ها برای اصلاح برجام کم کاری کنند، احتمال لغو برجام بیشتر خواهد بود.

کد مطلب: 36954| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۲۲ ۸:۲۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب