کد مطلب: 36941| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۹ ۱۲:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
هتک حرمت زائران ایرانی در فرودگاه بغداد

از اسکن چشم تا بازرسی توسط سگ‌های آموزش دیده؛

هتک حرمت زائران ایرانی در فرودگاه بغداد

اجتماعی - ایران نیوز 24: به تازگی به دنبال بستن تعرفه های بالای عوارض خروجی در فرودگاه نجف، پرواز همه زائران ایرانی به فرودگاه بغداد، پایتخت عراق منتقل شده است؛ اما برخوردی که در این فرودگاه با زائران ایرانی می شود، به هیچ عنوان برخورد شایسته ای نیست و بسیاری از زائران از این رفتارها آزرده خاطر هستند.

در حالی که بخش اعظمی از زائران عتبات عالیات را ایرانیان تشکیل می دهند، به تازگی گزارش هایی درباره برخورد با زائران ایرانی در فرودگاه پایتخت عراق به گوش می رسد که به هیچ عنوان شایسته ایرانی ها و زائران عتبات عالیات و ائمه معصومین (ع) نیست؛ موضوعی که نهادهای مسئول باید هرچه زودتر به آن رسیدگی کنند.

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری، ششم آذرماه در مصاحبه ای گفته بود: «از امروز همه پروازهای فرودگاه نجف اشرف به فرودگاه بغداد منتقل می شود.» علت این اقدام هم افزایش عوارض خدمات فرودگاهی اعلام شد، چون مسئولان فرودگاه نجف اعلام کرده بودند، به ازای هر مسافر، باید پنج دلار به عنوان عوارض امنیتی پرداخت شود، ضمن آنکه عوارض گمرکی را از 100 دینار به 150 دینار تغییر و قیمت سوخت را نیز از 98 سنت به یک دلار و 42 سنت افزایش دادند.

ناگفته نماند که پیش از اربعین حسینی(ع)، موضوع قطع پروازها از فرودگاه نجف مطرح بود. به همین دلیل، مذاکراتی برای حل این مشکل با فرودگاه نجف صورت گرفت که گویا به نتیجه خاصی نرسید؛ بنابراین، برای جلوگیری از گران شدن بلیت و تأثیرگذار شدن این افزایش نرخ ها در قیمت نهایی بلیت مسافران پروازهای زائران ایرانی از فرودگاه نجف به فرودگاه بغداد منتقل شد. در حالی که 85 درصد پروازهای فرودگاه نجف مربوط به زائران ایرانی عتبات عالیات بود.

اکنون 100 درصد پروازهای زائران ایرانی عتبات عالیات به فرودگاه بغداد، پایتخت عراق منتقل شده است؛ اما تنها بخش مربوط به عدم افزایش قیمت بلیت با شرایط گذشته حفظ شده، در حالی که مشکلات زیادی پیش روی زائران ایرانی قرار گرفته است، از افزایش هزینه های سفر که مربوط به جابجایی تا فرودگاه بغداد می شود تا برخوردهای نامناسب طرف های عراقی با زائران ایرانی که به هیچ وجه شایسته ایرانیان نیست.

بهتر است، مسئولان سازمان حج و زیارت و سازمان هواپیمایی کشور به جای تردد از بخش VIP که باعث می شود مشکلات زائران ایرانی عتبات را لمس نکنند، یک بار به همراه خانواده هایشان از بخش عمومی و عادی فرودگاه بغداد تردد کنند تا مشکلات زائران ایرانی و همچنین عدم حفظ کرامت انسانی ایرانیان را به وضوح دیده و آن را از نزدیک لمس کنند.

از انجام امور مختلفی همچون اسکن چشم تا بازرسی های چند باره که در مورد مردان باعث درآوردن کفش ها، کمربند و ... می شود و همچنین بی توجهی به حق تقدم در صورت حضور شهروندان عراقی در کنار زائران ایرانی و همچنین بازرسی های چند باره بار و خود زائران توسط سگ های آموزش دیده از جمله مسائلی است که باعث هتک حرمت زائران ایرانی در فرودگاه بغداد شده است.

گویا مسئولان سازمان حج و زیارت و دست اندرکاران مربوط به پرواز زائران ایرانی به بغداد بدون انجام هرگونه بررسی نسبت به انتقال پروازها به پایتخت عراق اقدام کرده اند و پس از مشکلاتی هم که پیش پای زائران ایرانی قرار گرفته است، یا از آن خبری ندارند، که این خود خطا و اشتباه است و یا آنکه خبر دارند و کاری نمی کنند که این عذر بدتر از گناه است.

طبیعتا یکی از ارکان حضور فردی با پاسپورت ایرانی در دیگر کشورها، حفظ کرامت انسانی و جایگاه اشخاص است که متأسفانه عوامل و مسئولان فرودگاه بغداد هیچ گونه توجهی نه تنها به این موضوع ندارند، بلکه برخی برخوردهای آنها را هم می توان طعنه آمیز و تعمدی دانست، لذا باید هرچه زودتر به این موضوع رسیدگی و مشکلات پیش روی زائران رفع شود.

طبیعتا حضور زائران ایرانی در عراق به صرف زیارت قبور ائمه معصومین (ع) صورت می گیرد و اگر زیارت نجف اشرف، کربلا، کاظمین و سامرا نبود، شاید ایرانیان زیادی به این کشور تردد نمی کرد؛ بنابراین، با توجه به اینکه زائران عراقی در سفر به ایران و به ویژه مشهد الرضا(ع) مورد احترام و اکرام قرار می گیرند، انتظار ایرانیان هم برخورد متقابل است. در پایان باید گفت، سازمان حج و زیارت و نهادهای دست اندرکار باید هرچه زودتر برای رفع این مشکلات اقدامات لازم را انجام دهند، زیرا حفظ کرامت ایرانیان مطابق با سیاست های نظام جمهوری اسلامی، دولت و بنا به خواسته مردم، در صدر اقدامات و مطالبات است و هر جایی برخورد توهین آمیزی با ایرانیان می شود، نهادهای مسئول باید خیلی زود وارد موضوع شده و نسبت به رفع آن اقدام کنند.

کد مطلب: 36941| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱۹ ۱۲:۱۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب