کد مطلب: 36872| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱ ۱۱:۳۸:۱۰| نسخه چاپی
از سیر تا پیاز افشاگری جنسی علیه چهره‌های مشهور + تصاویر

شبح "آزار جنسی" بر فراز آمریکا؛

از سیر تا پیاز افشاگری جنسی علیه چهره‌های مشهور + تصاویر

بین الملل - ایران نیوز 24: اصل ماجرا از شکایت های زنجیره ای از هاروی واینستین، تهیه کننده مشهور هالیوود آغاز شد. حالا کار بیخ پیدا کرده است، نه تنها واینستین بلکه چندین ستاره بزرگ هالیوود متهم به آزار جنسی شده اند.

باز هم ماجرا در همین جا متوقف نشد، افشاگری علیه سیاستمداران آغاز شد، حالا امروز چارلی رز مجری مشهور تلویزیونی و یک خبرنگار باسابقه نیویورک تایمز متهم شده اند. شبح  "آزار جنسی" آسمان ایالات متحده آمریکا را فراگرفته است.

 شاید هنگامی که بیش از 40 زن از هاروی واینستین  شکایت کردند کسی تصورش را نمی کرد کار او که یکی از تهیه کنندگان بزرگ هالیوود است بیخ پیدا کند، اما نه تنها اتهام آزار جنسی واینستین را در آستانه نابودی قرار داده است، بلکه انگشت اتهام به سمت چهره های مهم عالم سینما، ورزش، سیاست  و رسانه همچون بوش پدر و چارلی رز گرفته شده است.  افشای اتهامات واینستین باعث شد جنبشی بزرگ در آمریکا راه بیافتد، جنبشی که بی محابا بزرگان این کشور را رسوا می کند.

ماجرای واینستین

هاروی واینستین غول هالیوود که تهیه کننده بسیاری از شاهکارهای سینمای آمریکاست چندی پیش از سوی تعداد زیادی از بازیگران زن متهم به آزار جنسی و حتی تجاوز شد. این اتهام ها باعث اخراج واینستین از آکادمی اسکار شد. اسکار در بیانیه خود تاکید کرد: "این اخراج تنها به این علت نیست که ما می‌خواهیم بین خودمان و کسی که لیاقت عضویت در آکادمی را ندارد فاصله‌گذاری کنیم، بلکه پیغام این اخراج این است که دوران اغماض درباره آزارجنسی و دام گستردن شرم‌آور برای چنین رفتارهایی به سر آمده است."

 پیش از آکادمی اسکار در آمریکا، آکادمی جوایز سینمایی بفتای بریتانیا هم عضویت واینستین را لغو کرده بود. رئیس جشنواره فیلم کن هم که واینستین یکی از میهمانان دائم آن بود نسبت به این موضوع اظهار نگرانی و تاسف کرده است. حتی هیئت مدیره شرکت فیلم‌سازی واینستین، رئیس و بنیانگذار این شرکت را برکنار کرد و بسیاری از شرکت‌های طرف قرارداد کمپانی فیلم‌سازی واینستین قراردادهای خود را لغو کرده‌اند و در هالیوود زمزمه از ورشکستگی یا واگذاری این کمپانی مطرح فیلم‌سازی بالا گرفته است.

هاروی واینستین و گوئینت پالترو

 همزمان با گسترش پیدا کردن دامنه رسوایی‌های جنسی هاروی واینستین، زنان بیشتری قدم پیش گذاشته و از تجربه "تجاوز" و آزار جنسی توسط این غول سینمای آمریکا سخن گفته‌اند. در بین افشاگران نام آنجلینا جولی و  گوئینت پالترو به چشم می‌خورد و همچنین رز مک‌گوآن که مدعی است هاوری واینستاین در اتاق هتل به او "تجاوز" کرده است. این تهیه‌کننده بزرگ هالیوود اصرار دارد که همه این روابط جنسی با رضایت طرف مقابل بوده و هرگونه فعل مجرمانه مبنی بر تجاوز، آزارجنسی و دست‌درازی را تکذیب می‌کند. بیمار انگلیسی، شکسپیر عاشق و داستان عامه‌پسند، تنها چند نمونه از آثار سینمایی است که هاوری واینستین پشت ساخت آنها بوده است. رسوایی واینستین باعث جدایی همسرش از او شد. هم چنین  باب واینستین، در گفتگو با خبرنگاران بردارش را "مریض و فاسد" خوانده و گفت هرگز از ماهیت او به عنوان یک "یغماگر جنسی" آگاه نبوده است.حالا علیه واینستین تحقیقات پلیسی در جریان است، باید دید که نتیجه تحقیقات چه می شود.

زلزله در هالیوود

افشاگری درباره واینستین باعث به وجود آمدن موجی از افشاگری ها علیه دیگر بازیگران هالیوود شد. ابتدا کوین اسپیسی با چالش بزرگی روبه رو شد. این بازیگر برجسته هالیوود  در سالهای اخیر با بازی در سریال "خانه پوشالی" محبوبیت دو چندان پیدا کرده است.  رسوایی کوین اسپیسی با اتهامات آنتونی رپ، بازیگر آمریکایی، آغاز شد که گفته است در سال ۱۹۸۶ میلادی هنگامی که ۱۴ سال داشته، کوین اسپیسی در یک میهمانی به او تعرض جنسی کرده است.

 

کوین اسپیسی، ستاره خانه پوشالی متهم شد

کوین اسپیسی در صفحه توییتر خود ضمن گفتن اینکه این حادثه را به خاطر ندارد، عذرخواهی کرد و سپس اعلام کرد همجنسگراست. در اتهامی دیگر هیدر اونرو، گوینده سابق تلویزیون بوستون، اسپیسی را متهم کرده است که در ژوئیه ۲۰۱۶ در میهمانی ای در جزیره ننتاکت ماساچوست پسرش را که آن موقع ۱۸سال داشت، مورد آزار جنسی قرار داده است. پس از شنیدن اتهامات دیگران، خانواده اونرو تصمیم گرفت که ماجرا را فاش کنند و مانع شوند کسی دیگری قربانی تعرض کوین اسپیسی شود.

 پس از این، افراد دیگری کوین اسپیسی را متهم به تعرض جنسی کردند و به دنبال آن شرکت «نتفلیکس» تصمیم گرفت فصل ششم «خانه پوشالی» را بدون کوین اسپیسی و شخصیت اصلی داستان روی صحنه ببرد.  ماجرا برای کوین اسپیسی به همینجا ختم نشد چرا که ریدلی اسکات، کارگردان فیلم «تمام پول های جهان» تصمیم گرفت کوین اسپیسی، را از جدیدترین فیلمش حذف و تمام این صحنه ها را دوباره با کریستوفر پلامر فیلمبرداری کند.

داستین هافمین بازیگر دیگری است که در این باره مورد اتهام قرار گرفته است. او متهم به آزار جنسی یک کارآموز در جریان فیلمبرداری فیلم‌هایش در سال ۱۹۸۵ شده است.  آنا گراهام هانتر، نویسنده گفته در آن زمان که ۱۷ ساله بوده، داستین هافمن او را آزار داده و کلمات نامناسبی درباره داشتن رابطه جنسی با او برزبان آورده است.

داستین هافمن 

هافمن باصدور بیانیه ای از هانتر عذرخواهی کرد و گفت: "من به زن‌ها نهایت احترام را می‌گذارم و احساس خیلی بدی دارم که احتمالا کاری کرده باشم که او را در شرایط بدی قرار داده باشد. متاسفم." پس از این افشاگری ها در فضای خبری و هنری آمریکا همه منتظر بودند ببینند متهم بعدی کیست؟ بله، استیون ساگال متهم بعدی بود. پورشا دی راسی، هنرپیشه استرالیایی-آمریکایی، استیون سیگال هنرپیشه و کارگردان هالیوود را به آزار و اذیت جنسی متهم کرد.  

استیون سیگال ۶۵ ساله به خاطر بازی در فیلم‌های اکشن معروف است. چندین زن دیگر از جمله جولیانا مارگولیس هنرپیشه سرال  "همسر خوب" و جنی مک‌کارتی، مدل، سیگال را به رفتار نامناسب متهم کرده‌انداستیون سیگال ۶۵ ساله به خاطر بازی در فیلم‌های اکشن معروف است. چندین زن دیگر از جمله جولیانا مارگولیس هنرپیشه سرال  "همسر خوب" و جنی مک‌کارتی، مدل، سیگال را به رفتار نامناسب متهم کرده‌اند. ساگال با ولادیمیر پوتین رییس جمهور روسیه رابطه بسیار گرمی دارد.

استیون سیگال

در همین حال ۶ زن برت راتنر، کارگردان مجموعه فیلم‌های "ساعت شلوغی" و فیلم "ایکس من" ، اورا به آزار جنسی متهم کرده‌اند. وکیل راتنر" بطور قطعی" همه اتهامات را از سوی او رد کرده است.  اندرو کریسبرگ متهم دیگری بود که علیه او افشاگری شد. این تهیه‌کننده و فیلمنامه‌نویس آمریکایی به 19 مورد مزاحمت جنسی و لمس نامناسب بدن زنان متهم شده است. شوهایی تلویزیونی که او در آنها ایفای نقش کرده، متوقف شده‌اند و شرکت «وارنر برادرز» همکاری خود را موقتاً با وی قطع کرده است.

آزار جنسی در ورزش

با گسترش افشاگری ها پای ورزش هم به ماجرا باز شد. ابتدا صدها ژیمناست‌ آمریکایی از آزار جنسی خود از سوی بزرگسالان در این ورزش پرده برداشتند. نتایج یک تحقیق ۹ ماهه که از سوی روزنامه ایندیاناپولیس استار انجام شده نشان می‌دهد که ۳۶۸ ژیمناست درباره سابقه آزار جنسی طی یک دوره ۲۰ ساله به دست ده‌ها مربی و صاحب باشگاه ورزشی خبر داده اند. این گزارش مدعی است که فدراسیون ژیمناستیک آمریکا برای پیشگیری از این آزارها به اندازه کافی تلاش نکرده است.

 روزنامه ایندیاناپولیس استار نوشته است صاحبان باشگاه‌های ورزشی و ورزشکاران از ترس توجه منفی و از دست دادن حامیان مالی پرمنفعت‌شان تمایلی نداشته‌اند در این باره دست به اقدامی بزنند. همچنین اوایل سال جاری پرونده‌ای علیه لری ناسار یک پزشک سابق فدراسیون ژیمناستیک به اتهام آزار جنسی یکی از زنان ورزشکار تشکیل شد اما ناسار این اتهام را رد کرد.

دروازه بان تیم ملی فوتبال زنان امریکا سپ بلاتر را متهم کرد

 راشل دن‌هولیندر ورزشکاری که از ناسار شکایت کرده بود به بی‌بی‌سی گفت که در پانزده سالگی وقتی برای معاینه به دکتر ناسار در دانشگاه ایالتی میشیگان مراجعه کرده آزار جنسی دیده است. دن‌هولیندر گفت که آزار جنسی زمانی رخ داده که او به همراه مادرش در اتاق بوده است. البته ناسار از این اتهام تبرئه شد.

 اما دومین مسئله پر سرو صدا در این باره آزار جنسی دروازه بان تیم ملی فوبتال زنان آمریکاست. هوپ سولو، دروازه‌بان تیم فوتبال زنان آمریکا، سپ بلاتر، رئیس سابق فدراسیون بین‌المللی فوتبال را به آزار و اذیت جنسی متهم کرده است. هوپ سولو در مصاحبه با روزنامه پرتغالی اکسپرسو گفته است بلاتر پیش از مراسم برترین‌های فیفا در سال ۲۰۱۳ او را با لمس کردن آزار داده است. سولو که به همراه تیم آمریکا در جام جهانی قهرمان شده گفته است از این اتفاق به شدت شوکه شده بود اما برای اعطای جایزه خودش را "جمع و جور" کرده بود. سخنگوی بلاتر، اتهامات هوپ سولو را رد کرده و آن را "مضحک" خوانده است.

سیاستمداران بزرگ متهم شدند

اما در ادامه جنبش افشای آزار جنسی پای سیاستمداران هم به ماجرا باز شد. این جا نیز اتهامات عجیب و گسترده است. تاکنون هشت زن پرده از رفتارهای ناشایست جرج بوش پدر رییس جمهور اسبق آمریکا با آنها برداشته اند. این زنان از عادات ناشایست او گفته اند. سخنگوی رئیس‌جمهور اسبق آمریکا، جیم مک‌گرتث، رسما پذیرفت که جورج بوش پدر  عادات زشتی داشته است و البته "نیت" او از این کار "آزار دادن افراد" نبوده است!

 

رازلین کاریگن (چپ) جرج بوش پدر را متهم به آزار جنسی کرد

این اظهار نظر با واکنش قربانیان روبه رو شد و آنها تاکید کردند که رفتار رییس جمهور پیشین آمریکا آگاهانه بوده است. نهایتا دفتر جرج بوش در اطلاعیه ای اعلام کرد: "رئیس‌جمهور هرگز آگاهانه و با قصد آزار و اذیت کسی اقدامی نکرده، هر چند، یک بار دیگر مراتب عذرخواهی خود را از همه کسانی که در هنگام عکس یادگاری گرفتن با او آزرده خاطر شده‌اند، اعلام می‌دارد."

 

قاضی القضات آلاباما اتهام آزار جنسی را رد کرد

در کنار جرج بوش اخیرا یک نامزد جمهوری خواه سنای آمریکا از ایالت آلاباما متهم به آزار جنسی یک دختر نوجوان ۱۴ ساله  شده است. اما روی مور که از شخصیت های شناخته شده محافظه کار است، می گوید گزارش هایی که درباره ۳۲ سالگی او منتشر شده دروغ است.لی کورفمن و سه زن دیگر مور را متهم کرده اند که هنگامی که ۱۴ تا ۱۸ ساله بوده اند به آنها تعرض کرده است.

 کورفمن می گوید هنگامی که ۱۴ سال سن داشته با مادرش به خاطر پرونده حضانت به دادگاه مراجعه کرده بود و مور که در آن زمان کارمند دادگاه بوده توانسته با او ارتباط برقرار کند و در روزها بعد به خانه اش ببرد. جمهوری خواهان مجلس سنا می گویند اگر این اتهامات حقیقت داشته باشد، مور باید از رقابت ها کناره گیری کند.مور که قاضی ارشد سابق ایالت آلاباماست، برای کسب کرسی نمایندگی جف سشنز، وزیر دادگستری کنونی دولت ترامپ رقابت می کرد.پیش از این گفته می شد مور از بخت بالایی نسبت به رقیب دموکراتش برخوردار است.  پیش تر نیز دونالد ترامپ رییس جمهور آمریکا در رقابت های انتخاباتی بارها متهم به آزار جنسی زنان  و رابطه نامشروع شده بود. اتهاماتی که با وجود گستردگی هیچ یک مانع از آن نشد که ترامپ رییس جمهور آمریکا نشود.

 بیش از 10 نماینده مجالس ایالتی نیز متهم به آزار و اذیت جنسی هستند. مهمترین آنها جف هوور رییس مجلس نمایندگان ایالت کنتاکی است. او اتهام جنسی را از جانب یکی از کارمندانش رد کرده اما از سمتش به عنوان رییس این نهاد قانونگذار در ایالت کنتاکی استعفا داده است. بیل کلینتون رییس جمهور اسبق نیز متهم به آزار جنسی چند زن پس از دوران ریاست جمهوری اش شده است

بحران به رسانه ها رسید

اما آخرین  حوزه ای که اتهام آزار و اذیت جنسی در ان جنجال به پا کرده است، حوزه رسانه هاست. چارلی رز، مجری برنامه‌های گفتگو و خبرنگار تلویزیون آمریکا پس از اتهام به آزار جنسی از کار در چندین شبکه، معلق شد. واشنگتن پست در گزارشی از شکایت هشت زن نسبت به آزار جنسی و رفتار نامناسب این مجری مشهور خبر داد.شبکه سی بی اس این اتهامات را «بسیار ناراحت کننده» خواند و اعلام کرد که آنها را «جدی» خواهد گرفت. شبکه های بلومبرگ و پی بی اس نیز رز را از کار تعلیق کردند. چارلی رز با انتشار بیانیه‌ای با وجود عذرخواهی از رفتارش اعلام کرد همه اتهامات «دقیق» نیستند.

اتهامات آزار جنسی رز از سالهای ۱۹۹۰ تا ۲۰۱۱ شامل مکالمات تلفنی ناشایست، دست زدن به بدن و بی پروایی در رفتار می‌شود. دو تن از کارکنان زن این مجری گفته اند که وی در مقابل آنها برهنه شده و یک نفر دیگر ادعا کرده که رز در یک مهمانی بدون اجازه به بدن او دست زده است.

چارلی رز، مجری مشهور از کار تعلیق شد

 چارلی رز خبرنگار و مجری ۷۵ ساله در دوران فعالیت حرفه‌ای در میان رسانه‌ها از احترام خاصی برخوردار بود. وی به عنوان یکی از حرفه‌ای ترین مجریان برنامه‌های گفتگوی رسانه‌های آمریکا شناخته می‌شود. از جمله مصاحبه‌های مشهور او می‌توان به گفتگو با باراک اوباما و هیلاری کلینتون اشاره کرد. او با برخی مقامات ایرانی نیز گفت و گو کرده است. پیش از چارلی رز مایکل آوریسکز مدیر بخش خبر در شبکه ان پی آر پس از ادعای سه زن مبنی بر تعرض جنسی از سوی او از سمت خود استعفا کرد.همچنین مارک هالپرین تحلیلگر ارشد ان بی سی متهم به آزار جنسی  زن شد و شغلش را از دست داد. اخیرا گلن ثراش هم به دلیل رفتار نامناسب جنسی با دست کم زن از کار در روزنامه نیویورک تایمز تعلیق شده است. با این اوصاف افکار عمومی در آمریکا هنوز پیگیر بحث آزار و اذیت جنسی است کمپین هایی در این رابطه به راه افتاده و افراد مختلف تجربیات خود را در این زمینه به صورت عمومی مطرح می کنند.

 

 

کد مطلب: 36872| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۹/۱ ۱۱:۳۸:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب