کد مطلب: 36806| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۷ ۹:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
مخالفت آمریکا برای ارسال کمک‌های نظامی به جنگجویان اهل سنت عراق برای مقابله با ایران

مخالفت آمریکا برای ارسال کمک‌های نظامی به جنگجویان اهل سنت عراق برای مقابله با ایران

بین الملل - ایران نیوز 24: برخی از رهبران اهل سنت عراق، تلاش می‌کنند خود را نزد آمریکا به عنوان وزنه‌ای در برابر نفوذ تهران در بغداد مطرح کنند.

به گزارش الشرق الاوسط، اسامه النجیفی، معاون رئیس جمهور عراق از دولت آمریکا درخواست کرد اهل سنت عراق را مسلح کند. این مقام عراقی که اکنون در واشینگتن به سر می‌برد، ابراز امیدواری کرد که دولت ترامپ وعده‌های خود مبنی بر مقابله با نفوذ روزافزون ایران در منطقه خاورمیانه را عملی کند.

اسامه یکی از سه معاون رئیس جمهور عراق است. برادر او، اثیل النجیفی، فرمانده یک گروه نظامی به نام "سپاه نینوا" است که توسط ترکیه آموزش و پشتیبانی می‌شود. برادران نجیفی در واشینگتن از همان گروه لابی که ژنرال مایکل فلین، مشاور اسبق امنیت ملی ترامپ از آن استفاده کرده، کمک گرفتند. اسامه، پریروز برای تقویت نفوذ اهل سنت عراق و نیز تحکیم موقعیتش قبل از انتخابات پارلمانی سال آینده، با هیئتی ار وزارت خارجه آمریکا و مقامات دیگر، دیدار کرد.

درخواست‌های اسامه برای کمک‌های نظامی و آموزشی با موانعی مواجه است. با وجود اینکه ترامپ درباره "سیطره" ایران بر عراق هشدار داد، اما مقامات آمریکا هنوز درباره فراهم ساختن کمک‌های نظامی مستقیم به جنگجویان اهل سنت عراق، موافقت نکرده‌اند.

نجیفی در گفت‌وگو با خبرگزاری آسوشیتدپرس، کمک‌ نظامی ۱۰ سال پیش آمریکا به نیروهای سنی "بیداری" (صحوه) در مقابل القاعده را یادآوری کرد و گفت: نیروهای سنی عراق هنوز نیازمند پشتیبانی زمینی آمریکاست.  این مقام عراقی با اشاره به نابودی داعش در عراق، خواستار همکاری عراق و آمریکا برای "اعمال فشار" بر گروه‌های شیعه مورد حمایت ایران شد. نجیفی طی سخنرانی در انستیتوی صلح آمریکا از لزوم "اهمیت دادن بیشتر به تقویت توانمندی‌های نظامی" مناطق سنی‌نشین عراق که از داعش آزاد شدند، سخن گفت و خواهان افزایش نیروهای آمریکا در این کشور شد.

با این حال، تحلیلگران معتقدند که افزایش کمک‌های مستقیم نظامی آمریکا به گروه‌های سنی عراق نامحتمل است. دو سال فشار سیاسی در واشینگتن، به لحاظ کمک به اثیل النجیفی، نتیجه چندانی نداشت. اثیل استاندار سابق نینوی بود که پس از هجوم داعش در اسل ۲۰۱۴ به موصل، از آنجا فرار کرد. مایکل نایتس، کارشناس مسائل خاورمیانه در اندیشکده واشینگتن، گفته اثیل از دولت ترکیه درخواست آموزش نیروهایش کرد. این در حالی است که کمک‌های آمریکا به او بسیار ناچیز است.

در سال ۲۰۱۵ استاندار سابق نینوی، به کنگره و دیگر مقامات آمریکایی برای موافقت بر سر ارائه لیست بلندی از سلاح‌ها، فشار وارد کرد تا بتواند ۱۰ هزار نیرو را مجهز کند.  یکی از اعضای گروه لابی اسامه النجیفی، رابرت کیلی، است. رابرت مسشتار شرکت مشاوره‌ای مایکل فلین بود. در اکتبر گذشته، کیلی توانست دیداری بین اسامه و مقامات دولت ترامپ ترتیب دهد.

کد مطلب: 36806| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۷ ۹:۴۱:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب