کد مطلب: 36787| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۰ ۸:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
تخصیص 4 هزار و 600 میلیارد تومان برای حمایت از واحدهای تولیدی صادرات گرا در سال جاری

شریعتمداری در افتتاحیه نمایشگاه ایران اکسپو مطرح کرد:

تخصیص 4 هزار و 600 میلیارد تومان برای حمایت از واحدهای تولیدی صادرات گرا در سال جاری

صنایع و بازرگانی و معدن - ایران نیوز24: وزیر صنعت، معدن و تجارت نوسازی صنعتی برای صادرات گرا کردن صنعت را از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم دانست و گفت: امسال چهار هزار و 600 میلیارد تومان منابع برای حمایت از واحدهای تولیدی صادرات گرا در نظر گرفته شده است.

محمد شریعتمداری که در مراسم افتتاحیه دومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران(Iran expo2017)  در شهر آفتاب تهران  سخن می گفت ، با اعلام اینکه دولت از فعالیتهای تولیدی صادرات گرا حمایت می کند، تصریح کرد: امسال چهار هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان منابع برای حمایت از واحدهای تولیدی صادرات گرا در نظر گرفته شده است که دو هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان آن متعلق صندوق توسعه ملی و مابقی متعلق به بانک های است که با این صندوق مشارکت دارند و با نرخ ۱۳.۵ درصد در اختیار واحدهای تولیدی صادرات گرا قرار می گیرد. شریعتمداری با اشاره به اینکه از ابتدای سال ۵۸۰ میلیارد تومان در اختیار این واحدها از محل این منابع قرار گرفته است ،یادآور شد: نرخ سود این تسهیلات در سال گذشته با دو نرخ ۱۱ و ۱۶ درصد بود که امسال با نرخ متوسط  ۱۳.۵ درصد به تصویب ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی  در اختیار واحدهای تولیدی صادرات گرا قرار می گیرد.

وی با مطرح کردن این موضوع که ۲۲۰ میلیارد تومان منابع در بودجه سال ۱۳۹۷ برای پرداخت مابه التفاوت تسهیلات اعطایی یا یارانه سود تسهیلات اعطایی در اختیار فعالیت های تولیدی صادرات گرا در نظر گرفته شده است، گفت: در پرداخت نقدی کمک  هزینه برای فعالیتهای تبلیغاتی شرکت های توسعه صادرات و فعالیتهایی نظیر ان نیز منابعی در اختیار مرکز توسعه صادرات ایران است که امیدواریم با تلاش سازمان برنامه و بودجه در شش ماهه دوم سال روند پرداخت این منابع قوی تر شود.شریعتمداری صادرات را موتور محرکه و پیشران اقتصاد کشور به خصوص در حوزه صنعت، توصیف کرد و افزود: دولت صادر کنندگان  را تنها نمی گذارد و اگر بخواهیم صنعت به رشد خود ادامه دهد حمایت از صادرکنندگان و برگزاری این گونه نمایشگاه ها امری ضروری است.

وزیر صنعـت، معدن و تجارت نوسازی صنعتی برای صادرات گرا کردن صنعت را از مهمترین برنامه های دولت دوازدهم دانست و افزود:  امسال ۱۰ هزار میلیارد تومان منابع برای تحقق این هدف از طریق سیستم بانکی با نرخ ترجیحی در نظر گرفته شده است که در اختیار واحدهای تولیدی که بخواهند نسبت به بازسازی صنعتی خود اقدام کنند، قرار می گیرد . شریعتمداری در ادامه کفت : سازمان گسترش و نوسازی صنایع به اتفاق سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی در جهت کمک به  نوسازی صنعتی واحدهای تولیدی ماموریت دارند و در بسته حمایتی ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی نیز سیاست نوسازی صنعتی کشور در نظر گرفته شده است‌.

شریعتمداری با اعلام امیدواری برای آینده صادرات ایران گفت: حجم تجارت خارجی جمهوری اسلامی ایران هر روز روبه افزایش است و  گزارش های گمرک جمهوری اسلامی ایران در ماه هفتم امسال،   نشانگر ۶ درصد رشد در مجموعه تجارت ایران است،  که امیدواریم تا پایان سال به ۱۵ درصد رشد در مجموعه صادرات غیرنفتی کشور برسیم. وزیر صنعت، معدن و تجارت درپایان این نمایشگاه را در جنس خود جزو نمایشگاه های بی بدیل خواند و  گفت:  با دعوت بخش قابل ملاحظه ای از تجار جهان امکان بازدید از محصولات تولیدی ایران در تهران برای آن ها فراهم شد و هر چقدر به حجم حضور شرکت ها و اشخاص حقیقی و حقوقی خارجی در نمایشگاه افزوده شود، نمایشگاه به همان میزان موفق خواهد بود که این موضوع باید مورد توجه برگزارکنندگان قرار بگیرد.

* حضور 530 تاجر خارجی از 43 کشور جهان در ایران اکسپو

رئیس ستاد اجرایی ایران اکسپو با اشاره به حضور بیش از 400 تاجر خارجی در افتتاحیه ایران اکسپوگفت: در ایام برگزاری این نمایشگاه، 170 نشست B2B برنامه ریزی شده است.مجید تکبیری در افتتاحیه دومین نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران با اشاره به حضور 530 تاجر خارجی از 43 کشور جهان در ایران اکسپو گفت:  هم اکنون در آئین افتتاحیه این نمایشگاه بزرگ صنعتی بیش از 400 تاجر خارجی حضور یافتند که دیگر تجار در روزهای آینده به ایران اکسپو  خواهند آمد.

وی افزود: ایران اکسپو با حضور 312 تولیدکننده ایرانی و شرکت صادراتی در 12 گروه تولیدی شامل صنعت، خدمات، کشاورزی، ماشین آلات و ... به مدت چهار روز در مرکز نمایشگاه شهر آفتاب برای بازدیدکنندگان ایرانی و خارجی برپا است.

رئیس ستاد اجرایی ایران اکسپو یکی از برنامه های مهم در این نمایشگاه را برگزاری جلسات B2B میان صادرکنندگان ایرانی و تجار خارجی عنوان و خاطرنشان کرد: در زمان برگزاری نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران، 170 جلسه B2B برنامه ریزی شده است که در نخستین روز این نمایشگاه بیش از 30 نشست برگزار شده است. گفتنی است تجار کشورهایی نظیر، آلمان، روسیه، سوریه، عراق، هند و .... در دومین دوره نمایشگاه توانمندی های صادراتی جمهوری اسلامی ایران حضور دارند.

کد مطلب: 36787| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۱۰ ۸:۳۷:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب