کد مطلب: 36783| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۸ ۱۱:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
ترکیه و جمهوری آذربایجان با «جاده ابریشم» ایران را دور زدند

ترکیه و جمهوری آذربایجان با «جاده ابریشم» ایران را دور زدند

راه و شهرسازي - ایران نیوز 24: رهبران جمهوری آذربایجان، ترکیه و گرجستان راه آهنی به طول 826 کیلومتر را افتتاح کردند که اروپا را از طریق این سه کشور و دریای خزر به قزاقستان و چین وصل می کند تا به این ترتیب ایران و روسیه از این مسیر ترانزیتی کنار گذاشته شوند.

این خط شامل 105 کیلومتر مسیر جدید است که ظرفیت حمل و نقل سالانه 1 میلیون مسافر و 5 میلیون تن کالا را دارد.این سه کشور پیش از این از طریق خط لوله انتقال نفت باکو- تفلیس- جیحان و خط لوله انتقال گاز باکو- تفلیس- ارزروم به یکدیگر متصل شده بودند، اما مسیر تجاری بین آنها محدود بود. اکنون آنها قصد دارند با خط آهن باکو- تفلیس- کارس، رشد اقتصادی منطقه را شدت ببخشند.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان در مراسم گشایش این مسیر که با حضور الهام علیف، رییس جمهور آذربایجان، و جیورجی کویریکاشویلی، نخست وزیر گرجستان، برگزار شد گفت: «باکو- تفلیس- کارس بخشی از جاده ابریشم بزرگ است و اهمیت آن در این است که ما این پروژه را با سرمایه های خودمان اجرایی کردیم«.

در حالی که هزینه اولیه این پروژه 400 میلیون دلار تخمین زده شده بود، هزینه تمام شده آن به بیش از 1 میلیارد دلار افزایش پیدا کرد که بخش عمده آن را صندوق نفتی دولت آذربایجان تقبل کرد.الهام علی اف هم در جریان گشایش مسیر بی- تی- کی گفت: «چندین کشور اروپایی نسبت به این پروژه ابراز تمایل کرده اند و آذربایجان در حال گفتگو با آنها است». او اضافه کرد که قزاقستان و دیگر کشورهای آسیای مرکزی هم مایل اند کالاهایشان را از این مسیر منتقل کنند. این مسیر جدید زمان سفر از اروپا به چین را 15 روز کاهش خواهد داد که به این ترتیب دو برابر سریع تر از مسیر دریای خواهد شد و هزینه آن هم نصف مسیر هوایی است.قطارها پس از حرکت از شهرهای چین وارد قزاقستان شده و سپس از طریق دریای خزر با کشتی به بندر جدید باکو رسیده و از مسیر بی- تی- کی به سوی اروپا رهسپار می شوند.

اهمیت این مسیر را زمانی بهتر می توان درک کرد که در نظر داشته باشیم چین با ابتکار «یک جاده، یک کمربند» به دنبال اتصال شرق آسیا به اروپا است. این پروژه که از آن با عنوان راه ابریشم جدید هم یاد می شود، در صورتی که اجرایی شود تحولی عظیم در صنعت حمل و نقل کشورهای آسیایی و اروپایی خواهد داشت و می تواند به توسعه مناطق مجاور کمک شایانی کند. راه اندازی راه آهن باکو- تفلیس- کارس عملا به معنای دور زدن ایران و روسیه است و چنان چه نتوانیم زیرساخت های لازم برای پیوستن به این مسیر را فراهم کنیم، چاره ای نداریم جز آن که تماشاگر جریان کالا و مسافر از طریق کشورهای همسایه و سرازیر شدن سرمایه های چینی و اروپایی به این کشورها باشیم.

کد مطلب: 36783| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۸ ۱۱:۴۶:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب