کد مطلب: 36758| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۷ ۱۳:۵:۱۰| نسخه چاپی
مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان کناره‌گیری کرد/ هیچ‌ کس پشت کردها نایستاد!

تفویض اختیارات ریاست اقلیم به نهادهای این منطقه

مسعود بارزانی از ریاست اقلیم کردستان کناره‌گیری کرد/ هیچ‌ کس پشت کردها نایستاد!

بین الملل - ایران نیوز 24: مجلس اقلیم کردستان عراق برای بررسی نامه کناره‌گیری مسعود بارزانی جلسه غیرعلنی برگزار کرد.

مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق اعلام کرد که با پایان دوره ریاستش، از مقام خود کناره‌گیری می‌کند. نامه کناره‌گیری او امروز در جلسه غیرعلنی و متشنج پارلمان کردستان عراق بررسی شد.امروز، جلسه غیرعلنی مجلس اقلیم کردستان عراق برای بررسی نامه کناره‌گیری مسعود بارزانی از قدرت به دلیل بروز تنش با وقفه‌ای یک ساعته روبرو شد.دوره ریاست مسعود بارزانی روز چهارشنبه ۳۱ اکتبر (۹ آبان) به پایان می‌رسد، اما انتخابات ریاست اقلیم به دلیل بحرانی که بعد از برگزاری رفراندوم استقلال کردستان از عراق پیش آمد به تعویق افتاد.شیوه تقسیم قدرت ریاست اقلیم کردستان بعد از کناره‌گیری آقای بارزانی، رئیس اقلیم، مهم‌ترین موضوع دستور جلسه امروز پارلمان کردستان عراق در روز یکشنبه ۲۹ اکتبر بود.

به گزارش خبرگزاری رووداو در این جلسه نمایندگان جنبش تغییر (گوران) به طرحی که برای تقسیم قدرت پیشنهاد شده بود اعتراض داشتند.بارزانی دیروز شنبه ۲۸ اکتبر در نامه‌ای به پارلمان تصمیم خود را برای کناه‌گیری از قدرت اعلام کرد. او بعد از همه‌پرسی و تنش‌هایی که با دولت مرکزی عراق پیش آمد، برای کناره‌گیری تحت فشار بین‌المللی و داخلی بود. بارزانی در نامه‌اش به مجلس اقلیم کردستان عراق پیشنهاد کرده که اختیارات او به نخست‌وزیر اقلیم و هیئتی از مقام‌های سیاسی واگذار شود و به پارلمان اختیارات بیشتری داده شود تا مذاکرات با بغداد ادامه یابد.بر طبق گزارشات منتشر شده وی از سمت خود به عنوان ریاست اقلیم کناره‌گیری کرده و عنوان کرده که به عنوان یک شهروند عادی زندگی خود را ادامه خواهد داد.  بر اساس این گزارش، اختیارات وی بین قوای مقننه، مجریه و قضائیه این منطقه تقسیم می‌شود.

مسعود بارزانی رییس سابق اقلیم کردستان عراق در نطقی تلویزیونی با انتقاد از دولت مرکزی عراق گفت پس از همه‌پرسی استقلال کردستان هیچ‌کس از کردها حمایت نکرد.به گزارش بی بی سی، پس از اینکه پارلمان اقلیم کردستان تصمیم  بارزانی را برای عدم تمدید دوره ریاست جمهوری‌اش پذیرفت، او در نطقی که از تلویزیون پخش شد، تاکید کرد که حاضر نیست دوره ریاست جمهوری خود را تمدید کند.

او همچنین بدون نام بردن از هیچ گروهی نیروهای سیاسی رقیب در کردستان را به "خیانت" متهم کرد و گفت آنها بدون هیچ مقاومتی کنترل شهر نفت‌خیز کرکوک را به نیروهای دولت مرکزی واگذار کردند. در همین حال گزارش شده فرماندهان نظامی عراق و کردستان بر سر استقرار نیروهای دولت مرکزی در برخی از پست‌های مرزی توافق کرده‌اند، جایی که خط لوله نفت به جیحان از آن عبور می‌کند.

کد مطلب: 36758| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۸/۷ ۱۳:۵:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب