کد مطلب: 36698| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۳ ۸:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
سنگ اندازی بانکهای عامل در نوسازی بافت های فرسوده

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران خبر داد

سنگ اندازی بانکهای عامل در نوسازی بافت های فرسوده

شهرداری حمل و نقل - ایران نیوز 24: مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران گفت: علیرغم مصوبه دولت مبنی بر اعطای سالانه 300 هزار وام به ساکنان بافت های فرسوده با محوریت تولید مسکن طی 4 سال گذشته تنها حدود 38 هزار وام است اعطا شده و در تهران قریب به 6 هزار نفر بیشتر از یکسال است که در صف بانک های عامل برای اخذ وام نوسازی منتظر مانده اند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نوسازی شهر تهران، عباداله فتح اللهی که در هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن سخن می گفت،با اشاره به مسئولیت 32 دستگاه اجرایی در حوزه نوسازی، خاطرنشان کرد: یکی از اقدامات قابل تقدیر در دولت فعلی، راه اندازی ستاد بازآفرینی بود که می توان آن را گامی مؤثر برای دستیابی به مدیریت هماهنگ چند بعدی و پیچیده بازآفرینی در محلات هدف دانست.

وی در این باره متذکر شد: هنوز به بخشنامه، دستورالعمل و یا شیوه نامه ای مدونی که وزارتخانه های عضو این ستاد به منظور راهبری و راهنمایی به دستگاه های زیرمجموعه خود ابلاغ کرده باشند، دسترسی پیدا نکردیم ولی امیدوار هستیم این روش صحیح اقدام در حوزه نوسازی بافت های فرسوده هر چه سریعتر سیر تکاملی خود را بپیماید.

فتح اللهی گفت: وقتی در محله ای تولید مسکن می کنیم، آن محله به لحاظ سرانه های خدماتی فقیرتر از قبل می شود، مسئولیت مرتفع کردن فقر سرانه های خدماتی در بافت های فرسوده با چه کسی است؟ آیا این کمبود را نیز ساکنین باید جبران کنند؟ افرادی که خود نیازمند حمایت و توجه ویژه هستند!

دبیر ستاد بازآفرینی کلانشهر تهران با اشاره به تجربیات نوسازی در محلات خوب بخت، مینابی و اتابک در منطقه 15، یادآور شد: سازمان نوسازی با رویکرد محله محور در نوسازی این محلات ورود پیدا کرد اما زمانی که فضای فرهنگی، فضای آموزشی، فضای سبز، فضای درمانی، خدماتی و ... می بایست ساخته می شد هیچ کدام از نهادهای مسئول پای کار نیامدند و خروجی کلیه زحمات کشیده شده در راستای نوسازی محله، منجر به تراکم بالای جمعیت، فقر سرانه های خدماتی و نارضایتی ساکنان شد.

مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران، با بیان این که مدیریت هماهنگ را ضرورت توجه به ابعاد اجتماعی، فرهنگی، ملاحضات انسانی و ارتقاء کیفیت زندگی می دانیم، تصریح کرد: این امر در کلان با هماهنگی دولت مرکزی و دولت محلی و حضور مؤثر قوه مقننه، قضائیه و ... در چارچوب ستاد بازآفرینی محقق شده است که امیدوار هستیم با ترکیب حضور این دستگاه ها و نهادهای محلی و مدنی، مأموریت اجرایی معین شده در مسیر صحیح تکامل یابد.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران درادامه سخنان خود به مصوبه دولت مبنی بر اعطای سالانه 300 هزار وام به ساکنان بافت های فرسوده با محوریت تولید مسکن اشاره کرد و گفت: بر اساس گزارش سازمان مدیریت، عملکرد 4 سال گذشته در این حوزه تنها حدود 38 هزار وام است که این فاصله، فاصله عمیقی است و موجب مخدوش شدن اعتماد متقاضیان نوسازی در بافت های فرسوده می شود.وی در این باره افزود: ما بنا بر این مصوبات، دفاتر خدمات نوسازی را به منظور راهنمایی متقاضیان نوسازی در محلات فرسوده توجیه می کنیم و آن ها نیز به تبع اقدام به ارائه مشاوره، توجیه و آگاه سازی ساکنان نسبت به مصوبات نوسازی می کنند؛ اما همین الان در تهران قریب به 6 هزار نفر بیشتر از یکسال است که در صف بانک های عامل برای اخذ وام نوسازی منتظر مانده اند.

فتح اللهی ضمن اشاره به یکی از محورهای هفدهمین همایش سیاست های توسعه مسکن در ایران که به موضوع توسعه سرمایه گذاری در بافت های فرسوده می پرداخت، عنوان کرد: همگی از بخش خصوصی، مشارکت و نهادهای توسعه گر صحبت می کنیم ولی تاکنون روش مدونی برای حمایت از نهادهای توسعه گر ارائه نشده است و بانک های ما فقط مالکین بافت فرسوده را برای وام دادن به رسمیت می شناسند اما برای نهادهای توسعه گر هیچ گونه وام یا تسهیلاتی در نظر گرفته نشده است.

دبیر ستاد بازآفرینی پایدار کلانشهر تهران تأکید کرد: ضروری است سیاست هماهنگ و متوازنی برای ورود سرمایه گذاران به بافت های فرسوده تنظیم شود تا سرمایه گذاران رغبت بیشتری برای سرمایه گذاری در این بافت ها داشته باشند.

کد مطلب: 36698| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۳ ۸:۱۲:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب