کد مطلب: 36685| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۲ ۹:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
تمدید ضرب‌الاجل حشد شعبی برای کردها/ پیشمرگ‌ها: به هرگونه اشتباه به شدیدترین شکل پاسخ می‌دهیم

ورود قاسم سلیمانی به اقلیم کردستان برای میانجی گری

تمدید ضرب‌الاجل حشد شعبی برای کردها/ پیشمرگ‌ها: به هرگونه اشتباه به شدیدترین شکل پاسخ می‌دهیم

بین الملل - ایران نیوز 24: با پایان ضرب الاجل تعیین شده از سوی حشد شعبی، منابع محلی می‌گویند این نیروها شیعی ضرب الاجل خود را تا ساعت 24 امشب تمدید کرده‌اند. کردهانیز هشدار داده‌اند که هرگونه تحرک حشد شعبی را با شدیدترین شکل ممکن پاسخ خواهند داد.

شب گذشته شهر کرکوک بی‌سابقه‌ترین حالت امنیتی خود در طول سه سال گذشته را گذراند و مسئولان اقلیم کردستان و مقامات محلی در این شهر اعلام بسیج عمومی کرده بود.آنگونه که منابع محلی در کرکوک می‌گویند، تقریبا تمامی خانوارهای کرد ساکن کرکوک که بیش از 60 درصد از این شهر را تشکیل می‌دهند، مسلح شده‌اند تا در برابر هرگونه حمله‌ای آماده باشد. دیشب به آنها گفته شده تا برای جنگی سرنوشت ساز آماده باشند.

این حالت آماده‌باش در پی تهدیدات حشد شعبی عراق برای حمله به مواضع پیشمرگ‌ها در اطراف کرکوک صورت می‌گیرد که ظاهرا با میانجی‌گری‌های منطقه‌ای و محلی در آخرین ساعات، طرح حمله اجرا نشده و ضرب الاجل تعیین شده از سوی نیروهای حشد شعبی 24 ساعت دیگر تمدید شده است.

شبه‌نظامیان حشد شعبی خواهان کنترل بر دو پایگاه نظامی در اطراف کرکوک و یکی از بزرگترین میادین نفتی این شهر هستند که در نزدیکی شهر طوزخرماطور واقع است و از زمان قدرت گرفتن داعش در شمال عراق، نیروهای پیشمرگ کرد بر آنها سیطره دارند.گرچه دولت عراق تاکید کرده که مناطق تحت تصرف کردها که پس از سال 2013 و در شرایط خاص ارتش عراق به دست پیشمرگ‌ها افتاده را بازپس خواهد گرفت اما سخنگوی دولت عراق تاکید کرده که هیچ ضرب الاجلی در این رابطه به کردها داده نشده است.

تاکید پیشمرگ‌ها بر جنگیدن برای کرکوک

در طرف مقابل نیروهای پیشمرگ اقلیم نیز تاکید کردند که حتی از یک وجب از مناطقی را که تحت کنترل خود درآوردند، عقب نشینی نمی‌کنند. یک فرمانده نیروهای کوماندوی پیشمرگ‌ها می‌گوید، حتی به اشتباه فردی یکی از شبه‌نظامیان حشد شعبی به شدیدترین شیوه پاسخ خواهند داد و هرآنچه در توان دارند علیه این نیروهای حامی دولت عراق به کار خواهند گرفت.

بنا به گفته مسئولان پیشمرگ، تعداد زیادی از یگان‌های رزمی آنها از جمله یگان‌های نخبه که عموما در خارج از اقلیم دوره‌های آموزشی دیده‌اند، به کرکوک اعزام شده‌اند تا برای دفاع از میادین نفتی این شهر وارد عمل شوند. نیروهای پیشمرگ پس از قدرت گرفتن داعش شهر کرکوک، مناطق اطراف آن و ده‌ها روستا در خط تماس میان نیروهای ارتش عراق و اقلیم کردستان را به کنترل خود درآوردند که حشد شعبی در شرایط کنونی ادعایی برای بازپس‌گیری این مناطق مطرح نکرده و تمرکزش را بر میادین نفتی در دو پایگاه نظامی نزدیک به طوزخورماتو گذاشته است.

ایران مرزهای زمینی با کردستان عراق را بست

شبکه المیادین مدعی شد که ایران مرزهای زمینی اش با کردستان عراق را بست. این شبکه خبری دقایقی پیش این خبر را به عنوان خبری فوری منتشر کرد.

پیش از این در تاریخ دوم مهرماه و پس از برگزاری رفراندوم در کردستان عراق، کیوان خسروی با اشاره به برگزاری جلسه فوق‌العاده شورای عالی امنیت ملی که به منظور بررسی درخواست دولت مرکزی عراق در خصوص انسداد مرزهای کشورمان با اقلیم کردستان برگزار شد اظهار داشت: با توجه به موثر واقع نشدن تلاش‌های سیاسی خیرخواهانه کشورمان و اصرار مسوولان اقلیم کردستان برای برگزاری رفراندوم در این منطقه با در خواست دولت مرکزی عراق مرزهای هوایی ایران بر روی پروازهایی که مبداء آن اقلیم کردستان است مسدود شد.  وی افزود: بر اساس این تصمیم کلیه پروازهای ایران به مقصد فرودگاه‌های اقلیم کردستان نیز متوقف شده است

ورود قاسم سلیمانی به اقلیم کردستان برای میانجی گری

شبکه اسکای نیوز نقل از منابع کردی گزارش داد: سردار سلیمانی به منظور بررسی بحران میان اربیل و بغداد وارد کردستان عراق شده است.بغداد شرط مذاکره با اربیل را لغو نتیجه همه پرسی از سوی مقامهای اقلیم کردستان عراق اعلام کرده است.

روز شنبه نیز دفتر حزب اتحاد میهنی کردستان عراق در بیانیهای اعلام کرد که سردار سلیمانی با حضور بر سر مزار جلال طالبانی در شهر سلیمانیه برای او فاتحه خواند. دفتر اتحادیه میهنی کردستان عراق به نقل از سردار سلیمانی اعلام کرد که جلال طالبانی نقش مهمی را در حل بحران و مشکلات عراق ایفا کرده و روح برادری و همبستگی را بین طیفهای مختلف عراق تقویت کرد.

 

کد مطلب: 36685| زمان انتشار: ۱۳۹۶/۷/۲۲ ۹:۵۳:۱۰| نسخه چاپی
:: نقل و نشر مطالب با ذکر نام منبع بلامانع است ::
طراحی و تولید : دلتا وب